Han bekræfter: De gik benhårdt efter dansk bomber

Hele sommeren blev han rygtet væk fra sin italienske klub, og nu bekræfter danskerens agent den store interesse.



Den danske angriber blev i weekenden den helt store helt i sejren over Juventus.

AC Monza indskiftede Christian Gytkjær i anden halvleg, hvor han bankede kampens enlige scoring i nettet med et kvarter igen. Med scoring gik en stor Serie A-drøm i opfyldelse for danskeren, der i løbet af sommeren måtte slukke flere af den slags hos de mange bejlere.

Således fortæller hans agent, Angelo Cristofoletti, at danskerens brændende ønske om at spille for AC Monza i Serie A slukkede drømmene hos de mange bejlere. Særligt én gik benhårdt efter danskeren i løbet af sommeren.

– Gytkjær er en dansk landsholdsspiller, som havde mange henvendelser fra Serie B. Pisa og Benevento var der, men Bari forsøgte ihærdigt. Hans førsteprioritet har altid været Monza, selvom det var svært at se så mange nye spillere blive hentet til, siger agenten til SerieANews.com.

De mange nyerhvervelser har også haft konsekvenser for Christian Gytkjær, der kun i begrænset omfang er blevet brugt af klubbens cheftrænere. 90 minutter fordelt på fem kampe står danskeren noteret for.

– Petagna, Caprari og flere andre angribere er kommet til. Christian har dog is i maven, er overbevist om sine egne evner og ved, at han kan gøre en forskel i Serie A. Han har accepteret det hele med den største professionalisme, siger Cristofoletti.

I oprykningsfinalen i sidste sæsone spillede Christian Gytkjær også en stor rolle, hvor han med sine fem mål i fire kampe var en afgørende faktor for, at AC Monza spillede sig til Serie A-oprykning.

Den danske bomber har dog fået heftig konkurrence i angrebet ved tilgangene af Gianluca Caprari, Leonardo Mancuso og Andrea Petagna denne sommer. Gytkjærs aftale med Monza løber frem til næste sommer.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millionregn over ‘PC’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Arsenal er i Champions League-finalen

I dialog om Albert Grønbæk

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansk sensation: Der er interesse for ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli