Den danske angriber blev i weekenden den helt store helt i sejren over Juventus.
AC Monza indskiftede Christian Gytkjær i anden halvleg, hvor han bankede kampens enlige scoring i nettet med et kvarter igen. Med scoring gik en stor Serie A-drøm i opfyldelse for danskeren, der i løbet af sommeren måtte slukke flere af den slags hos de mange bejlere.
Således fortæller hans agent, Angelo Cristofoletti, at danskerens brændende ønske om at spille for AC Monza i Serie A slukkede drømmene hos de mange bejlere. Særligt én gik benhårdt efter danskeren i løbet af sommeren.
– Gytkjær er en dansk landsholdsspiller, som havde mange henvendelser fra Serie B. Pisa og Benevento var der, men Bari forsøgte ihærdigt. Hans førsteprioritet har altid været Monza, selvom det var svært at se så mange nye spillere blive hentet til, siger agenten til SerieANews.com.
De mange nyerhvervelser har også haft konsekvenser for Christian Gytkjær, der kun i begrænset omfang er blevet brugt af klubbens cheftrænere. 90 minutter fordelt på fem kampe står danskeren noteret for.
– Petagna, Caprari og flere andre angribere er kommet til. Christian har dog is i maven, er overbevist om sine egne evner og ved, at han kan gøre en forskel i Serie A. Han har accepteret det hele med den største professionalisme, siger Cristofoletti.
I oprykningsfinalen i sidste sæsone spillede Christian Gytkjær også en stor rolle, hvor han med sine fem mål i fire kampe var en afgørende faktor for, at AC Monza spillede sig til Serie A-oprykning.
Den danske bomber har dog fået heftig konkurrence i angrebet ved tilgangene af Gianluca Caprari, Leonardo Mancuso og Andrea Petagna denne sommer. Gytkjærs aftale med Monza løber frem til næste sommer.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Har aldrig set lignende
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
