Han bekræfter: De gik benhårdt efter dansk bomber

Hele sommeren blev han rygtet væk fra sin italienske klub, og nu bekræfter danskerens agent den store interesse.



Den danske angriber blev i weekenden den helt store helt i sejren over Juventus.

AC Monza indskiftede Christian Gytkjær i anden halvleg, hvor han bankede kampens enlige scoring i nettet med et kvarter igen. Med scoring gik en stor Serie A-drøm i opfyldelse for danskeren, der i løbet af sommeren måtte slukke flere af den slags hos de mange bejlere.

Således fortæller hans agent, Angelo Cristofoletti, at danskerens brændende ønske om at spille for AC Monza i Serie A slukkede drømmene hos de mange bejlere. Særligt én gik benhårdt efter danskeren i løbet af sommeren.

– Gytkjær er en dansk landsholdsspiller, som havde mange henvendelser fra Serie B. Pisa og Benevento var der, men Bari forsøgte ihærdigt. Hans førsteprioritet har altid været Monza, selvom det var svært at se så mange nye spillere blive hentet til, siger agenten til SerieANews.com.

De mange nyerhvervelser har også haft konsekvenser for Christian Gytkjær, der kun i begrænset omfang er blevet brugt af klubbens cheftrænere. 90 minutter fordelt på fem kampe står danskeren noteret for.

– Petagna, Caprari og flere andre angribere er kommet til. Christian har dog is i maven, er overbevist om sine egne evner og ved, at han kan gøre en forskel i Serie A. Han har accepteret det hele med den største professionalisme, siger Cristofoletti.

I oprykningsfinalen i sidste sæsone spillede Christian Gytkjær også en stor rolle, hvor han med sine fem mål i fire kampe var en afgørende faktor for, at AC Monza spillede sig til Serie A-oprykning.

Den danske bomber har dog fået heftig konkurrence i angrebet ved tilgangene af Gianluca Caprari, Leonardo Mancuso og Andrea Petagna denne sommer. Gytkjærs aftale med Monza løber frem til næste sommer.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Serie A-klubber jagter Randers-profil

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid