Den danske angriber blev i weekenden den helt store helt i sejren over Juventus.
AC Monza indskiftede Christian Gytkjær i anden halvleg, hvor han bankede kampens enlige scoring i nettet med et kvarter igen. Med scoring gik en stor Serie A-drøm i opfyldelse for danskeren, der i løbet af sommeren måtte slukke flere af den slags hos de mange bejlere.
Således fortæller hans agent, Angelo Cristofoletti, at danskerens brændende ønske om at spille for AC Monza i Serie A slukkede drømmene hos de mange bejlere. Særligt én gik benhårdt efter danskeren i løbet af sommeren.
– Gytkjær er en dansk landsholdsspiller, som havde mange henvendelser fra Serie B. Pisa og Benevento var der, men Bari forsøgte ihærdigt. Hans førsteprioritet har altid været Monza, selvom det var svært at se så mange nye spillere blive hentet til, siger agenten til SerieANews.com.
De mange nyerhvervelser har også haft konsekvenser for Christian Gytkjær, der kun i begrænset omfang er blevet brugt af klubbens cheftrænere. 90 minutter fordelt på fem kampe står danskeren noteret for.
– Petagna, Caprari og flere andre angribere er kommet til. Christian har dog is i maven, er overbevist om sine egne evner og ved, at han kan gøre en forskel i Serie A. Han har accepteret det hele med den største professionalisme, siger Cristofoletti.
I oprykningsfinalen i sidste sæsone spillede Christian Gytkjær også en stor rolle, hvor han med sine fem mål i fire kampe var en afgørende faktor for, at AC Monza spillede sig til Serie A-oprykning.
Den danske bomber har dog fået heftig konkurrence i angrebet ved tilgangene af Gianluca Caprari, Leonardo Mancuso og Andrea Petagna denne sommer. Gytkjærs aftale med Monza løber frem til næste sommer.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
