Inter sikrede sig lørdag aften sølvmedaljerne i Serie A.
Forud for lørdagens kampe var sølvræset ellers stadig helt åben og både Inter, Atalanta og Lazio kunne snuppe andenpladsen. Inter kunne dog selv sikre det med en sejr over Atalanta, og det gjorde de.
Milano-klubben startede med Christian Eriksen på bænken, og herfra kunne danskeren se sine holdkammerater få en sand drømmestart på kampen.
Læs også:Arsenal-træner tror på forlængelse med Aubameyang
I kampens allerførste minut sendte Ashley Young et indlæg ind i feltet, hvor Danilo D’Ambrosio headede føringsmålet i kassen. Og efter knap tyve minutter var Ashley Young selv i målscorerrollen, da han flot krøllede bolden i mål fra kanten af feltet.
Mere skulle der ikke til, og der blev ikke scoret yderligere i kampen. Det sluttede med en 2-0-sejr til Inter, der gav Christian Eriksen de sidste minutter af opgøret på banen.
Inter slutter dermed som nummer to i Serie A, mens Atalanta tager sig af tredjepladsen. Lazio, der tabte til Napoli lørdag aften, slutter som nummer fire.
Ciro Immobile tangerede rekord
Selvom Lazio tabte i Napoli, kunne hovedstadsklubben dog glæde sig over en ting: Ciro Immobile kom på måltavlen i nederlaget.
Det var hans 36. mål i denne sæsons Serie A. Det er en tangering af Gonzalo Higuains målrekord i rækken, og dermed skrev den italienske angriber sig ind i de italienske historiebøger.
Juve tabte, og AC Milan vandt
AC Milan og Juventus var også i aktion mod henholdsvis Cagliari og Roma lørdag aften, men der var ikke meget på spil for de fire klubber.
Juventus havde derfor også sat et reservespækket mandskab mod Roma i et opgør, som mestrene endte med at tabe med 3-1 på hjemmebane. Det ændrer dog ikke noget i tabellen, da Juventus på forhånd havde sikret sig mesterskabet, mens Roma var sikre på femtepladsen.
AC Milan sikrede sig samtidig en 3-0 over Cagliari, men det var heller ikke nok til at ændre noget i tabellen, hvor Milano-klubben slutter som nummer seks.
Læs også:Før Champions League: Barca-stjerner træner med igen
Læs også:Fik Dolberg til Ajax: Forstår ikke, hvorfor det ikke blev en succes
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
