Rasmus Højlund og Morten Hjulmand sagde i sommer farvel til Serie A, men i samme omgang tog en håndfuld andre danske spillere skiftet til støvlelandet.
Klart størst var forventningerne til Jesper Lindstrøm og Gustav Isaksen, og her halvvejs igennem sæsonen er der ingen tvivl om, at sidstnævnte har haft det mest succesfulde skifte indtil videre.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne har været i startopstillingen i Lazios seneste tre kampe i Serie A, og særligt efter søndagens nulløsning mod mestrene fra Napoli har Gustav Isaksen fået stor ros i den italienske presse.
Og ifølge den italienske journalist Elmar Bergonzini, der dækker Lazio for La Gazzetta dello Sport, er der heller ingen tvivl om, at Gustav Isaksen har imponeret med sit spil i Rom, selvom danskeren missede nogle kampe med en skade i december.
– Isaksen spiller godt. Han er livlig og han har kvalitet. Desværre har han haft nogle fysiske problemer, der har holdt ham en smule tilbage. Men han vokser, siger Elmar Bergonzini til Tipsbladet.
Den italienske journalist peger på, at Gustav Isaksen har nogle spidskompetencer, der gør ham farlig, men at den tidligere Superliga-stjerne samtidig skal blive mere direkte i sit spil.
– Han er virkelig hurtig og han er en teknisk spiller. Han er virkelig god til at udfordre modstanderen, siger Elmar Bergonzini og fortsætter:
– Men han er også lidt for tilbageholdende. Han bør sparke på mål oftere, og han bør gå efter at lave flere assister. Og så er han ikke så god med sit højre ben.
Ifølge Elmar Bergonzini er der trods Isaksens små problemer ingen tvivl om, at den 22-årige Isaksen er vellidt i Lazio, hvor både cheftræneren og tilhængerne er begejstrede over danskeren indtil videre.
– Både Sarri og fansene er tilfredse med Isaksens præstationer, men han skal stadig udvikle sig og blive mere moden, siger Bergonzini.
Gustav Isaksen har i denne sæson spillet 16 kampe i Serie A, heraf fem fra start. Det er blevet til ét mål indtil videre.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
NYHEDER