Rasmus Højlund og Morten Hjulmand sagde i sommer farvel til Serie A, men i samme omgang tog en håndfuld andre danske spillere skiftet til støvlelandet.
Klart størst var forventningerne til Jesper Lindstrøm og Gustav Isaksen, og her halvvejs igennem sæsonen er der ingen tvivl om, at sidstnævnte har haft det mest succesfulde skifte indtil videre.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne har været i startopstillingen i Lazios seneste tre kampe i Serie A, og særligt efter søndagens nulløsning mod mestrene fra Napoli har Gustav Isaksen fået stor ros i den italienske presse.
Og ifølge den italienske journalist Elmar Bergonzini, der dækker Lazio for La Gazzetta dello Sport, er der heller ingen tvivl om, at Gustav Isaksen har imponeret med sit spil i Rom, selvom danskeren missede nogle kampe med en skade i december.
– Isaksen spiller godt. Han er livlig og han har kvalitet. Desværre har han haft nogle fysiske problemer, der har holdt ham en smule tilbage. Men han vokser, siger Elmar Bergonzini til Tipsbladet.
Den italienske journalist peger på, at Gustav Isaksen har nogle spidskompetencer, der gør ham farlig, men at den tidligere Superliga-stjerne samtidig skal blive mere direkte i sit spil.
– Han er virkelig hurtig og han er en teknisk spiller. Han er virkelig god til at udfordre modstanderen, siger Elmar Bergonzini og fortsætter:
– Men han er også lidt for tilbageholdende. Han bør sparke på mål oftere, og han bør gå efter at lave flere assister. Og så er han ikke så god med sit højre ben.
Ifølge Elmar Bergonzini er der trods Isaksens små problemer ingen tvivl om, at den 22-årige Isaksen er vellidt i Lazio, hvor både cheftræneren og tilhængerne er begejstrede over danskeren indtil videre.
– Både Sarri og fansene er tilfredse med Isaksens præstationer, men han skal stadig udvikle sig og blive mere moden, siger Bergonzini.
Gustav Isaksen har i denne sæson spillet 16 kampe i Serie A, heraf fem fra start. Det er blevet til ét mål indtil videre.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER