Rasmus Højlund og Morten Hjulmand sagde i sommer farvel til Serie A, men i samme omgang tog en håndfuld andre danske spillere skiftet til støvlelandet.
Klart størst var forventningerne til Jesper Lindstrøm og Gustav Isaksen, og her halvvejs igennem sæsonen er der ingen tvivl om, at sidstnævnte har haft det mest succesfulde skifte indtil videre.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne har været i startopstillingen i Lazios seneste tre kampe i Serie A, og særligt efter søndagens nulløsning mod mestrene fra Napoli har Gustav Isaksen fået stor ros i den italienske presse.
Og ifølge den italienske journalist Elmar Bergonzini, der dækker Lazio for La Gazzetta dello Sport, er der heller ingen tvivl om, at Gustav Isaksen har imponeret med sit spil i Rom, selvom danskeren missede nogle kampe med en skade i december.
– Isaksen spiller godt. Han er livlig og han har kvalitet. Desværre har han haft nogle fysiske problemer, der har holdt ham en smule tilbage. Men han vokser, siger Elmar Bergonzini til Tipsbladet.
Den italienske journalist peger på, at Gustav Isaksen har nogle spidskompetencer, der gør ham farlig, men at den tidligere Superliga-stjerne samtidig skal blive mere direkte i sit spil.
– Han er virkelig hurtig og han er en teknisk spiller. Han er virkelig god til at udfordre modstanderen, siger Elmar Bergonzini og fortsætter:
– Men han er også lidt for tilbageholdende. Han bør sparke på mål oftere, og han bør gå efter at lave flere assister. Og så er han ikke så god med sit højre ben.
Ifølge Elmar Bergonzini er der trods Isaksens små problemer ingen tvivl om, at den 22-årige Isaksen er vellidt i Lazio, hvor både cheftræneren og tilhængerne er begejstrede over danskeren indtil videre.
– Både Sarri og fansene er tilfredse med Isaksens præstationer, men han skal stadig udvikle sig og blive mere moden, siger Bergonzini.
Gustav Isaksen har i denne sæson spillet 16 kampe i Serie A, heraf fem fra start. Det er blevet til ét mål indtil videre.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Panama – England
MEDIE