Isaksen imponerer i Lazio: Her er han virkelig god

Gustav Isaksen har været fast inventar i Lazios startopstilling i de seneste uger, og ifølge italiensk journalist er der ingen tvivl om, at den tidligere FC Midtjylland-profil er godt kørende i øjeblikket. Dog er der også visse ting, som Isaksen skal forbedre fremadrettet.



Rasmus Højlund og Morten Hjulmand sagde i sommer farvel til Serie A, men i samme omgang tog en håndfuld andre danske spillere skiftet til støvlelandet. 

Klart størst var forventningerne til Jesper Lindstrøm og Gustav Isaksen, og her halvvejs igennem sæsonen er der ingen tvivl om, at sidstnævnte har haft det mest succesfulde skifte indtil videre. 

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne har været i startopstillingen i Lazios seneste tre kampe i Serie A, og særligt efter søndagens nulløsning mod mestrene fra Napoli har Gustav Isaksen fået stor ros i den italienske presse

Og ifølge den italienske journalist Elmar Bergonzini, der dækker Lazio for La Gazzetta dello Sport, er der heller ingen tvivl om, at Gustav Isaksen har imponeret med sit spil i Rom, selvom danskeren missede nogle kampe med en skade i december. 

– Isaksen spiller godt. Han er livlig og han har kvalitet. Desværre har han haft nogle fysiske problemer, der har holdt ham en smule tilbage. Men han vokser, siger Elmar Bergonzini til Tipsbladet. 

Den italienske journalist peger på, at Gustav Isaksen har nogle spidskompetencer, der gør ham farlig, men at den tidligere Superliga-stjerne samtidig skal blive mere direkte i sit spil. 

– Han er virkelig hurtig og han er en teknisk spiller. Han er virkelig god til at udfordre modstanderen, siger Elmar Bergonzini og fortsætter:

– Men han er også lidt for tilbageholdende. Han bør sparke på mål oftere, og han bør gå efter at lave flere assister. Og så er han ikke så god med sit højre ben. 

Ifølge Elmar Bergonzini er der trods Isaksens små problemer ingen tvivl om, at den 22-årige Isaksen er vellidt i Lazio, hvor både cheftræneren og tilhængerne er begejstrede over danskeren indtil videre. 

– Både Sarri og fansene er tilfredse med Isaksens præstationer, men han skal stadig udvikle sig og blive mere moden, siger Bergonzini. 

Gustav Isaksen har i denne sæson spillet 16 kampe i Serie A, heraf fem fra start. Det er blevet til ét mål indtil videre. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

José Mourinho vil have dansk stjerne

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Godt nyt for Jess Thorup

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers