Krise i SønderjyskEs søsterklub: Straffes af FIFA

Italienske Spezia har forbrudt sig mod transferreglerne og kan ikke registrere nye spillere i fire transfervinduer i streg.



Danske SønderjyskE er ejet af familien Platek, og det samme er italienske Spezia. Nu er SønderjyskE’s søsterklub så kommet i store problemer.

FIFA har netop offentliggjort, at man har straffet klubben for brud på reglerne om transfer og registrering af unge spillere, og den straf er hård.

Således melder FIFA ud, at Spezia i de kommende fire registreringsperioder ikke kan registrere nye spillere. Med andre ord betyder det, at Spezia fra januar 2022 og frem til og med sommervinduet 2023 ikke kan tilføje nye spillere til truppen.

De kan godt købe nye spillere, men de nye spillere kan ikke registreres til kamp, hvorfor det ikke giver meget mening at købe nye.

Og hvad får det så af betydning for SønderjyskE?

Umiddelbart er det ikke en god ting på den lange bane. Da straffen først gælder fra januar, er det dog fortsat muligt, at spillere som Julius Beck og Emil Holm i dette transfervindue kan rykke til Spezia og registreres til kamp, som rygterne siger, de gør.

Det kan også ende med, at Spezia køber en masse spillere nu for at registrere så meget som muligt denne sommer, og så drypper der måske noget af til SønderjyskE senere. For vejen fra Spezia til SønderjyskE er stadig åben til trods for straffen.

Robert Platek oplyser i en pressemeddelelse, at man er overrasket over straffen, og at man har i sinde at appellere den.

Tidligere har klubber haft held til at forkorte FIFA-straffe ved at indbringe det for sportsdomstolen CAS.

Spezia overlevede i Serie A og er ved at forberede sig på en ny sæson i den bedste italienske række.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Køber ind i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Panama – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sydafrika – Sydkorea

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…