Krise i SønderjyskEs søsterklub: Straffes af FIFA

Italienske Spezia har forbrudt sig mod transferreglerne og kan ikke registrere nye spillere i fire transfervinduer i streg.



Danske SønderjyskE er ejet af familien Platek, og det samme er italienske Spezia. Nu er SønderjyskE’s søsterklub så kommet i store problemer.

FIFA har netop offentliggjort, at man har straffet klubben for brud på reglerne om transfer og registrering af unge spillere, og den straf er hård.

Således melder FIFA ud, at Spezia i de kommende fire registreringsperioder ikke kan registrere nye spillere. Med andre ord betyder det, at Spezia fra januar 2022 og frem til og med sommervinduet 2023 ikke kan tilføje nye spillere til truppen.

De kan godt købe nye spillere, men de nye spillere kan ikke registreres til kamp, hvorfor det ikke giver meget mening at købe nye.

Og hvad får det så af betydning for SønderjyskE?

Umiddelbart er det ikke en god ting på den lange bane. Da straffen først gælder fra januar, er det dog fortsat muligt, at spillere som Julius Beck og Emil Holm i dette transfervindue kan rykke til Spezia og registreres til kamp, som rygterne siger, de gør.

Det kan også ende med, at Spezia køber en masse spillere nu for at registrere så meget som muligt denne sommer, og så drypper der måske noget af til SønderjyskE senere. For vejen fra Spezia til SønderjyskE er stadig åben til trods for straffen.

Robert Platek oplyser i en pressemeddelelse, at man er overrasket over straffen, og at man har i sinde at appellere den.

Tidligere har klubber haft held til at forkorte FIFA-straffe ved at indbringe det for sportsdomstolen CAS.

Spezia overlevede i Serie A og er ved at forberede sig på en ny sæson i den bedste italienske række.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Voldsom straf efter vanvidsaktion

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Braithwaite del af stor transferplan

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Har aldrig set lignende

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Atletico Madrid – Arsenal