Lindstrøm-video går viralt: Det er ikke i orden

Efter sidste sæsons mesterskabstriumf har denne sæson budt på den ene nedtur efter den anden for Napoli og klubbens fans. Efter tirsdagens træning forsøgte en tilhænger at forklare situationens alvor for Jesper Lindstrøm, og snakken mellem Napoli-tilhængeren og den danske stjerne er efterfølgende gået viralt.



Jubelscenerne var episke i Napoli i sommer, da den syditalienske klub vandt mesterskabet for første gang i 33 år. 

Titelforsvaret er dog ikke mildest talt ikke gået efter planen i denne sæson, for Napoli ligger i skrivende stund på en slemt skuffende niendeplads i Serie A, og derudover har sæsonen indtil nu budt på hele to trænerfyringer i Napoli. 

Med andre ord har det altså været en særdeles hård sæson for Napoli-tilhængerne, og det fik Jesper Lindstrøm at mærke, da den danske landsholdsspiller i går stoppede sin bil for at udveksle et par ord med en Napoli-fan uden for klubbens træningsanlæg. 

Videoen af samtalen mellem Jesper Lindstrøm og den energiske Napoli-fan er efterfølgende gået viralt, skriver Corriere dello Sport. Den italienske avis peger på, at den danske stjerne ikke virker til at forstå specielt meget af det, tilhængeren forsøger at fortælle ham.

– Lindstrøm har kun været i Napoli i få måneder og han er stadig i gang med at lære sproget. Dette faktum havde Napoli-tilhængeren, der tirsdag stoppede Lindstrøm ude foran Konami Training Center i Castel Volturno, tilsyneladende glemt. Eller også håbede han på, at Lindstrøm alligevel ville kunne forstå ham. Videoen af deres samtale er efterfølgende gået viralt på sociale medier, skriver Corriere dello Sport. 

Jesper Lindstrøm nikkede flere gange under samtalen, hvor Napoli-tilhængeren med en tyk napolitansk accent forsøgte at forklare situationens alvor for den tidligere Brøndby-stjerne. 

– Jeg vil bare gerne forklare én ting for dig, og det er, at vi altid støtter jer. I morgen (i aften, red.) vil vi være ved jeres side i Sassuolo. Uanset hvor I er, vil vi være ved jeres side. Men I bliver nødt til at spille fodbold. 

– Det er ikke i orden, at et hold, der vinder mesterskabet, giver så mange dårlige indtryk. Det er det eneste, jeg beder jer om. Okay? Tag den her besked med til alle de andre, lød Napoli-tilhængerens budskab til Jesper Lindstrøm. 

Napoli har blot hentet én sejr i holdets seneste fem kampe i Serie A. I aften klokken 18.00 venter der en udekamp mod Sassuolo. 





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Rasmus Højlund har ikke set det før

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

FC København afviser konspirationsteori

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Tjekkiet – Danmark

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

FC Midtjylland tæt på salg af angriber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Tottenham præsenterer ny træner

Sverige skal til VM

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke