Video : Tipsbladet
Serie A

Lindstrøm-video går viralt: Det er ikke i orden

Efter sidste sæsons mesterskabstriumf har denne sæson budt på den ene nedtur efter den anden for Napoli og klubbens fans. Efter tirsdagens træning forsøgte en tilhænger at forklare situationens alvor for Jesper Lindstrøm, og snakken mellem Napoli-tilhængeren og den danske stjerne er efterfølgende gået viralt.

Jubelscenerne var episke i Napoli i sommer, da den syditalienske klub vandt mesterskabet for første gang i 33 år. 

Titelforsvaret er dog ikke mildest talt ikke gået efter planen i denne sæson, for Napoli ligger i skrivende stund på en slemt skuffende niendeplads i Serie A, og derudover har sæsonen indtil nu budt på hele to trænerfyringer i Napoli. 

Med andre ord har det altså været en særdeles hård sæson for Napoli-tilhængerne, og det fik Jesper Lindstrøm at mærke, da den danske landsholdsspiller i går stoppede sin bil for at udveksle et par ord med en Napoli-fan uden for klubbens træningsanlæg. 

Videoen af samtalen mellem Jesper Lindstrøm og den energiske Napoli-fan er efterfølgende gået viralt, skriver Corriere dello Sport. Den italienske avis peger på, at den danske stjerne ikke virker til at forstå specielt meget af det, tilhængeren forsøger at fortælle ham.

- Lindstrøm har kun været i Napoli i få måneder og han er stadig i gang med at lære sproget. Dette faktum havde Napoli-tilhængeren, der tirsdag stoppede Lindstrøm ude foran Konami Training Center i Castel Volturno, tilsyneladende glemt. Eller også håbede han på, at Lindstrøm alligevel ville kunne forstå ham. Videoen af deres samtale er efterfølgende gået viralt på sociale medier, skriver Corriere dello Sport. 

Jesper Lindstrøm nikkede flere gange under samtalen, hvor Napoli-tilhængeren med en tyk napolitansk accent forsøgte at forklare situationens alvor for den tidligere Brøndby-stjerne. 

- Jeg vil bare gerne forklare én ting for dig, og det er, at vi altid støtter jer. I morgen (i aften, red.) vil vi være ved jeres side i Sassuolo. Uanset hvor I er, vil vi være ved jeres side. Men I bliver nødt til at spille fodbold. 

- Det er ikke i orden, at et hold, der vinder mesterskabet, giver så mange dårlige indtryk. Det er det eneste, jeg beder jer om. Okay? Tag den her besked med til alle de andre, lød Napoli-tilhængerens budskab til Jesper Lindstrøm. 

Napoli har blot hentet én sejr i holdets seneste fem kampe i Serie A. I aften klokken 18.00 venter der en udekamp mod Sassuolo.