Lindstrøm-video går viralt: Det er ikke i orden

Efter sidste sæsons mesterskabstriumf har denne sæson budt på den ene nedtur efter den anden for Napoli og klubbens fans. Efter tirsdagens træning forsøgte en tilhænger at forklare situationens alvor for Jesper Lindstrøm, og snakken mellem Napoli-tilhængeren og den danske stjerne er efterfølgende gået viralt.



Jubelscenerne var episke i Napoli i sommer, da den syditalienske klub vandt mesterskabet for første gang i 33 år. 

Titelforsvaret er dog ikke mildest talt ikke gået efter planen i denne sæson, for Napoli ligger i skrivende stund på en slemt skuffende niendeplads i Serie A, og derudover har sæsonen indtil nu budt på hele to trænerfyringer i Napoli. 

Med andre ord har det altså været en særdeles hård sæson for Napoli-tilhængerne, og det fik Jesper Lindstrøm at mærke, da den danske landsholdsspiller i går stoppede sin bil for at udveksle et par ord med en Napoli-fan uden for klubbens træningsanlæg. 

Videoen af samtalen mellem Jesper Lindstrøm og den energiske Napoli-fan er efterfølgende gået viralt, skriver Corriere dello Sport. Den italienske avis peger på, at den danske stjerne ikke virker til at forstå specielt meget af det, tilhængeren forsøger at fortælle ham.

– Lindstrøm har kun været i Napoli i få måneder og han er stadig i gang med at lære sproget. Dette faktum havde Napoli-tilhængeren, der tirsdag stoppede Lindstrøm ude foran Konami Training Center i Castel Volturno, tilsyneladende glemt. Eller også håbede han på, at Lindstrøm alligevel ville kunne forstå ham. Videoen af deres samtale er efterfølgende gået viralt på sociale medier, skriver Corriere dello Sport. 

Jesper Lindstrøm nikkede flere gange under samtalen, hvor Napoli-tilhængeren med en tyk napolitansk accent forsøgte at forklare situationens alvor for den tidligere Brøndby-stjerne. 

– Jeg vil bare gerne forklare én ting for dig, og det er, at vi altid støtter jer. I morgen (i aften, red.) vil vi være ved jeres side i Sassuolo. Uanset hvor I er, vil vi være ved jeres side. Men I bliver nødt til at spille fodbold. 

– Det er ikke i orden, at et hold, der vinder mesterskabet, giver så mange dårlige indtryk. Det er det eneste, jeg beder jer om. Okay? Tag den her besked med til alle de andre, lød Napoli-tilhængerens budskab til Jesper Lindstrøm. 

Napoli har blot hentet én sejr i holdets seneste fem kampe i Serie A. I aften klokken 18.00 venter der en udekamp mod Sassuolo. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Scorer heftig lønstigning

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Norsk ekspert håner Danmark

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Argentina – Schweiz

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Hylder kæmpe FCM-transfer

Bekræfter dansk kæmpetransfer

OB henter finsk landsholdsspiller