Lindstrøm-video går viralt: Det er ikke i orden

Efter sidste sæsons mesterskabstriumf har denne sæson budt på den ene nedtur efter den anden for Napoli og klubbens fans. Efter tirsdagens træning forsøgte en tilhænger at forklare situationens alvor for Jesper Lindstrøm, og snakken mellem Napoli-tilhængeren og den danske stjerne er efterfølgende gået viralt.



Jubelscenerne var episke i Napoli i sommer, da den syditalienske klub vandt mesterskabet for første gang i 33 år. 

Titelforsvaret er dog ikke mildest talt ikke gået efter planen i denne sæson, for Napoli ligger i skrivende stund på en slemt skuffende niendeplads i Serie A, og derudover har sæsonen indtil nu budt på hele to trænerfyringer i Napoli. 

Med andre ord har det altså været en særdeles hård sæson for Napoli-tilhængerne, og det fik Jesper Lindstrøm at mærke, da den danske landsholdsspiller i går stoppede sin bil for at udveksle et par ord med en Napoli-fan uden for klubbens træningsanlæg. 

Videoen af samtalen mellem Jesper Lindstrøm og den energiske Napoli-fan er efterfølgende gået viralt, skriver Corriere dello Sport. Den italienske avis peger på, at den danske stjerne ikke virker til at forstå specielt meget af det, tilhængeren forsøger at fortælle ham.

– Lindstrøm har kun været i Napoli i få måneder og han er stadig i gang med at lære sproget. Dette faktum havde Napoli-tilhængeren, der tirsdag stoppede Lindstrøm ude foran Konami Training Center i Castel Volturno, tilsyneladende glemt. Eller også håbede han på, at Lindstrøm alligevel ville kunne forstå ham. Videoen af deres samtale er efterfølgende gået viralt på sociale medier, skriver Corriere dello Sport. 

Jesper Lindstrøm nikkede flere gange under samtalen, hvor Napoli-tilhængeren med en tyk napolitansk accent forsøgte at forklare situationens alvor for den tidligere Brøndby-stjerne. 

– Jeg vil bare gerne forklare én ting for dig, og det er, at vi altid støtter jer. I morgen (i aften, red.) vil vi være ved jeres side i Sassuolo. Uanset hvor I er, vil vi være ved jeres side. Men I bliver nødt til at spille fodbold. 

– Det er ikke i orden, at et hold, der vinder mesterskabet, giver så mange dårlige indtryk. Det er det eneste, jeg beder jer om. Okay? Tag den her besked med til alle de andre, lød Napoli-tilhængerens budskab til Jesper Lindstrøm. 

Napoli har blot hentet én sejr i holdets seneste fem kampe i Serie A. I aften klokken 18.00 venter der en udekamp mod Sassuolo. 





I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’




LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Dansk toptræner stifter agentfirma

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

To danske klubber jagter formstærk angriber

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’