Nissen vild med De Rossi: Får dem til at skinne

Daniele De Rossi kommer med en hel del til Roma.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen er i denne sæson udlejet til den italienske traditionsklub AS Roma, og her har han medvirket i langt størstedelen af hovedstadsholdets kampe.

Efter de har skiftet Jose Mourinho ud med Daniele De Rossi på trænerbænken er det stadig blevet ved med spilletid, efter mandagens sejr på 3-2 over Torino havde danskeren en klar beskrivelse af, hvad den italienske VM-helt er kommet med på trænerfronten. Det skete i et interview med Sky Sport Italia.

– Han bringer personlighed, nye idéer, sin energi og sin viden om Roma, siger Kristensen, ligesom han peger på, at han er glad for at de er gået over til 3-5-2-systemet, som er et system, som de kender.

– Det giver også visse individer mulighed for at skinne, og det blev også set i aften med Paulo Dybala, lyder det fra Roma-backen.

Selv er han som lejet spiller en af de spillere, som ikke er med i Romas Europa League-trup, men han er bevidst om, at målet er at nå hele vejen i turneringen og på den måde kvalificere sig til Champions League.

De Rossi har stået i spidsen for Roma i otte kampe. Og i de seks, som han har haft i Serie A, har han vundet fem og tabt én. Det var mod det suveræne tophold fra Inter. I Europa League er de videre til ottendedelsfinalerne efter at have slået Feyenoord ud. Nu venter Brighton.

I Serie A er klubben lige nu på sjettepladsen, som giver adgang til Conference League, og der er to point op til nærmeste Europa League-position og fire op til den nærmeste Champions League-plads i den bedste italienske række.

Rasmus Nissen Kristensen har spillet med i 24 ud af 26 Serie A-kampe i denne sæson. Hans lejemål i Roma slutter efter denne sæson, hvorefter han skal tilbage til Leeds, der i øjeblikket ligger til at komme tilbage til Premier League. Det er medmindre romerne beslutter sig for at gå efter danskeren.





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Her er FCK’s næste modstander i Europa