Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen er i denne sæson udlejet til den italienske traditionsklub AS Roma, og her har han medvirket i langt størstedelen af hovedstadsholdets kampe.
Efter de har skiftet Jose Mourinho ud med Daniele De Rossi på trænerbænken er det stadig blevet ved med spilletid, efter mandagens sejr på 3-2 over Torino havde danskeren en klar beskrivelse af, hvad den italienske VM-helt er kommet med på trænerfronten. Det skete i et interview med Sky Sport Italia.
– Han bringer personlighed, nye idéer, sin energi og sin viden om Roma, siger Kristensen, ligesom han peger på, at han er glad for at de er gået over til 3-5-2-systemet, som er et system, som de kender.
– Det giver også visse individer mulighed for at skinne, og det blev også set i aften med Paulo Dybala, lyder det fra Roma-backen.
Selv er han som lejet spiller en af de spillere, som ikke er med i Romas Europa League-trup, men han er bevidst om, at målet er at nå hele vejen i turneringen og på den måde kvalificere sig til Champions League.
De Rossi har stået i spidsen for Roma i otte kampe. Og i de seks, som han har haft i Serie A, har han vundet fem og tabt én. Det var mod det suveræne tophold fra Inter. I Europa League er de videre til ottendedelsfinalerne efter at have slået Feyenoord ud. Nu venter Brighton.
I Serie A er klubben lige nu på sjettepladsen, som giver adgang til Conference League, og der er to point op til nærmeste Europa League-position og fire op til den nærmeste Champions League-plads i den bedste italienske række.
Rasmus Nissen Kristensen har spillet med i 24 ud af 26 Serie A-kampe i denne sæson. Hans lejemål i Roma slutter efter denne sæson, hvorefter han skal tilbage til Leeds, der i øjeblikket ligger til at komme tilbage til Premier League. Det er medmindre romerne beslutter sig for at gå efter danskeren.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Skotland – Marokko
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TOPNYHED