Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen er i denne sæson udlejet til den italienske traditionsklub AS Roma, og her har han medvirket i langt størstedelen af hovedstadsholdets kampe.
Efter de har skiftet Jose Mourinho ud med Daniele De Rossi på trænerbænken er det stadig blevet ved med spilletid, efter mandagens sejr på 3-2 over Torino havde danskeren en klar beskrivelse af, hvad den italienske VM-helt er kommet med på trænerfronten. Det skete i et interview med Sky Sport Italia.
– Han bringer personlighed, nye idéer, sin energi og sin viden om Roma, siger Kristensen, ligesom han peger på, at han er glad for at de er gået over til 3-5-2-systemet, som er et system, som de kender.
– Det giver også visse individer mulighed for at skinne, og det blev også set i aften med Paulo Dybala, lyder det fra Roma-backen.
Selv er han som lejet spiller en af de spillere, som ikke er med i Romas Europa League-trup, men han er bevidst om, at målet er at nå hele vejen i turneringen og på den måde kvalificere sig til Champions League.
De Rossi har stået i spidsen for Roma i otte kampe. Og i de seks, som han har haft i Serie A, har han vundet fem og tabt én. Det var mod det suveræne tophold fra Inter. I Europa League er de videre til ottendedelsfinalerne efter at have slået Feyenoord ud. Nu venter Brighton.
I Serie A er klubben lige nu på sjettepladsen, som giver adgang til Conference League, og der er to point op til nærmeste Europa League-position og fire op til den nærmeste Champions League-plads i den bedste italienske række.
Rasmus Nissen Kristensen har spillet med i 24 ud af 26 Serie A-kampe i denne sæson. Hans lejemål i Roma slutter efter denne sæson, hvorefter han skal tilbage til Leeds, der i øjeblikket ligger til at komme tilbage til Premier League. Det er medmindre romerne beslutter sig for at gå efter danskeren.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Så er det officielt
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE