Spillerne i Rosenborg træner i små grupper, men det gælder ikke klubbens pt. eneste dansker Carlo Holse. Han har fået lov til at rejse hjem til Danmark af personlige årsager – nærmere bestemt af familiehensyn, fortæller cheftræner Eirik Horneland til Adresseavisen.
Det er uvist, hvornår Carlo Holse vender tilbage til Trondheim, men det står klart, at når han gør, skal han i hjemmekarantæne i 14 dage. Derfor kommer den tidligere FC København-spiller uundgåeligt til at halte lidt efter holdkammeraterne i Rosenborg.
– Det var også en af grundene til, at vi i udgangspunktet forsøgte at holde på ham. Carlo må træne på egen hånd i Danmark, og lige præcis det er jeg overhovedet ikke bekymret for. Jeg havde selvsagt gerne set, at han ikke var taget af sted, da han får karantæne, når han kommer tilbage, men den karantæne må vi bare leve med, siger Eirik Horneland til den norske avis.
Historien melder ikke noget om den præcise årsag til, at Carlo Holse er rejst hjem til Danmark, men Rosenborgs cheftræner fastslår, at det har været en meget svær start for den 20-årige offensivspiller, der skiftede til de mangedobbelte norske mestre i slutningen af januar.
– Han kom til Rosenborg på et dårligt tidspunkt, og det er klart, at det har været vanskeligt. Vi har prøvet at tage vare på ham så godt, vi kan, men det har været vanskeligt i og med, at vi har været isolerede. Han har været meget alene. Gruppetræningerne er den eneste sociale omgang, han har haft. Det er klart, at det er vanskeligt for en ung mand, der er kommet til en ny klub i et nyt land. Det er også én af grundene til, at vi til slut valgte at sende ham hjem til Danmark, lyder det fra Horneland.
Den norske liga skulle være gået i gang i starten af april, men det kunne ikke lade sig gøre på grund af coronakrisen, og derfor har Carlo Holse endnu ikke fået sin debut i Rosenborgs hvide trøje.
Carlo Holse har kontrakt med Rosenborg frem til udgangen af 2023.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
