Af personlige årsager: Carlo Holse er rejst hjem til Danmark

Carlo Holse er rejst hjem til Danmark af personlige årsager, meddeler Rosenborg.



Spillerne i Rosenborg træner i små grupper, men det gælder ikke klubbens pt. eneste dansker Carlo Holse. Han har fået lov til at rejse hjem til Danmark af personlige årsager – nærmere bestemt af familiehensyn, fortæller cheftræner Eirik Horneland til Adresseavisen.

Det er uvist, hvornår Carlo Holse vender tilbage til Trondheim, men det står klart, at når han gør, skal han i hjemmekarantæne i 14 dage. Derfor kommer den tidligere FC København-spiller uundgåeligt til at halte lidt efter holdkammeraterne i Rosenborg.

– Det var også en af grundene til, at vi i udgangspunktet forsøgte at holde på ham. Carlo må træne på egen hånd i Danmark, og lige præcis det er jeg overhovedet ikke bekymret for. Jeg havde selvsagt gerne set, at han ikke var taget af sted, da han får karantæne, når han kommer tilbage, men den karantæne må vi bare leve med, siger Eirik Horneland til den norske avis.

Historien melder ikke noget om den præcise årsag til, at Carlo Holse er rejst hjem til Danmark, men Rosenborgs cheftræner fastslår, at det har været en meget svær start for den 20-årige offensivspiller, der skiftede til de mangedobbelte norske mestre i slutningen af januar.

– Han kom til Rosenborg på et dårligt tidspunkt, og det er klart, at det har været vanskeligt. Vi har prøvet at tage vare på ham så godt, vi kan, men det har været vanskeligt i og med, at vi har været isolerede. Han har været meget alene. Gruppetræningerne er den eneste sociale omgang, han har haft. Det er klart, at det er vanskeligt for en ung mand, der er kommet til en ny klub i et nyt land. Det er også én af grundene til, at vi til slut valgte at sende ham hjem til Danmark, lyder det fra Horneland.

Den norske liga skulle være gået i gang i starten af april, men det kunne ikke lade sig gøre på grund af coronakrisen, og derfor har Carlo Holse endnu ikke fået sin debut i Rosenborgs hvide trøje.

Carlo Holse har kontrakt med Rosenborg frem til udgangen af 2023. 






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Chok – henter første VM-point nogensinde

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Sverige – Tunesien

Overraskende melding om Oliver Christensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis