Af personlige årsager: Carlo Holse er rejst hjem til Danmark

Carlo Holse er rejst hjem til Danmark af personlige årsager, meddeler Rosenborg.



Spillerne i Rosenborg træner i små grupper, men det gælder ikke klubbens pt. eneste dansker Carlo Holse. Han har fået lov til at rejse hjem til Danmark af personlige årsager – nærmere bestemt af familiehensyn, fortæller cheftræner Eirik Horneland til Adresseavisen.

Det er uvist, hvornår Carlo Holse vender tilbage til Trondheim, men det står klart, at når han gør, skal han i hjemmekarantæne i 14 dage. Derfor kommer den tidligere FC København-spiller uundgåeligt til at halte lidt efter holdkammeraterne i Rosenborg.

– Det var også en af grundene til, at vi i udgangspunktet forsøgte at holde på ham. Carlo må træne på egen hånd i Danmark, og lige præcis det er jeg overhovedet ikke bekymret for. Jeg havde selvsagt gerne set, at han ikke var taget af sted, da han får karantæne, når han kommer tilbage, men den karantæne må vi bare leve med, siger Eirik Horneland til den norske avis.

Historien melder ikke noget om den præcise årsag til, at Carlo Holse er rejst hjem til Danmark, men Rosenborgs cheftræner fastslår, at det har været en meget svær start for den 20-årige offensivspiller, der skiftede til de mangedobbelte norske mestre i slutningen af januar.

– Han kom til Rosenborg på et dårligt tidspunkt, og det er klart, at det har været vanskeligt. Vi har prøvet at tage vare på ham så godt, vi kan, men det har været vanskeligt i og med, at vi har været isolerede. Han har været meget alene. Gruppetræningerne er den eneste sociale omgang, han har haft. Det er klart, at det er vanskeligt for en ung mand, der er kommet til en ny klub i et nyt land. Det er også én af grundene til, at vi til slut valgte at sende ham hjem til Danmark, lyder det fra Horneland.

Den norske liga skulle være gået i gang i starten af april, men det kunne ikke lade sig gøre på grund af coronakrisen, og derfor har Carlo Holse endnu ikke fået sin debut i Rosenborgs hvide trøje.

Carlo Holse har kontrakt med Rosenborg frem til udgangen af 2023. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Disse to er færdige i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Randers FC – OB

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Daniel Wass stopper karrieren om et år