Af personlige årsager: Carlo Holse er rejst hjem til Danmark

Carlo Holse er rejst hjem til Danmark af personlige årsager, meddeler Rosenborg.



Spillerne i Rosenborg træner i små grupper, men det gælder ikke klubbens pt. eneste dansker Carlo Holse. Han har fået lov til at rejse hjem til Danmark af personlige årsager – nærmere bestemt af familiehensyn, fortæller cheftræner Eirik Horneland til Adresseavisen.

Det er uvist, hvornår Carlo Holse vender tilbage til Trondheim, men det står klart, at når han gør, skal han i hjemmekarantæne i 14 dage. Derfor kommer den tidligere FC København-spiller uundgåeligt til at halte lidt efter holdkammeraterne i Rosenborg.

– Det var også en af grundene til, at vi i udgangspunktet forsøgte at holde på ham. Carlo må træne på egen hånd i Danmark, og lige præcis det er jeg overhovedet ikke bekymret for. Jeg havde selvsagt gerne set, at han ikke var taget af sted, da han får karantæne, når han kommer tilbage, men den karantæne må vi bare leve med, siger Eirik Horneland til den norske avis.

Historien melder ikke noget om den præcise årsag til, at Carlo Holse er rejst hjem til Danmark, men Rosenborgs cheftræner fastslår, at det har været en meget svær start for den 20-årige offensivspiller, der skiftede til de mangedobbelte norske mestre i slutningen af januar.

– Han kom til Rosenborg på et dårligt tidspunkt, og det er klart, at det har været vanskeligt. Vi har prøvet at tage vare på ham så godt, vi kan, men det har været vanskeligt i og med, at vi har været isolerede. Han har været meget alene. Gruppetræningerne er den eneste sociale omgang, han har haft. Det er klart, at det er vanskeligt for en ung mand, der er kommet til en ny klub i et nyt land. Det er også én af grundene til, at vi til slut valgte at sende ham hjem til Danmark, lyder det fra Horneland.

Den norske liga skulle være gået i gang i starten af april, men det kunne ikke lade sig gøre på grund af coronakrisen, og derfor har Carlo Holse endnu ikke fået sin debut i Rosenborgs hvide trøje.

Carlo Holse har kontrakt med Rosenborg frem til udgangen af 2023. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jonas Wind til danskerklub?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub