En solstrålehistorie midt i en kæmpe fiasko.
Jacob Trenskow spiller sit livs fodbold i øjeblikket, og alt, hvad han selv har rørt ved i 2024, lykkes han med. Det vidner seks mål og fire assister i ti kampe inklusive pokalopgør alt om.
Der er bare ét problem. Det sker midt i en dundrende fiasko.
For hans mandskab, Kalmar FF, er kommet skandaløst fra land i den nye Allsvenskan-sæson og skraber bunden med fem nederlag i seks kampe.
– Det er lidt svært at være glad, for jeg kan ikke helt glæde mig på samme måde, som hvis vi havde fået pointene, men for mig selv er det dejligt at hjælpe holdet, siger Jacob Trenskow og tilføjer:
– Når jeg laver mål og assister, giver det selvtillid og gåpåmod, og vi har så meget kvalitet på holdet, at det nok skal vende på et tidspunkt, lyder det fra offensivspilleren, som mandag igen scorede – for anden kamp i træk – da Kalmar FF tabte med 2-3 til Mjällby.
Den 23-årige dansker var manden bag 2-1-føringen, men som i alle de andre kampe bortset fra en enkelt endte det i nederlag.
– Det er mega svært at sætte ord på, hvordan jeg har det i omklædningsrummet efter kampene, for det er med blandede følelser. Jeg er jo glad for den personlige succes med mål og assister, men vi er jo et hold, så jeg er stadig sur og irriteret efter kampene, og det er hårdt lige nu, pointerer Jacob Trenskow.
Som altså virkelig har fået sat sit aftryk på den bedste svenske række. Senest med to assister i Kalmars tiltrængte 5-2-sejr over Halmstad lørdag.
Alt dét, den tidligere AGF- og Horsens-spiller aldrig fik gjort i Danmark tidligere i karrieren.
Det var først på Færøerne og derefter i NordicBet Ligaen, at Jacob Trenskow viste sig frem, uden at han var en kæmpe profil, men i sommer lykkedes det så at få ham til det højeste niveau i Sverige, og det har Kalmar FF på ingen måde fortrudt.
For efter en kort tilvænningsperiode er Jacob Trenskow nu en kæmpe profil i klubben.
– Jeg skal være ærlig at sige, at da jeg skiftede fra Køge, troede jeg, at der måske ville gå et halvt år, før jeg spillede regelmæssigt, men meget hurtigt kom jeg ind på holdet. Jeg skulle kun bruge to måneder, så jeg føler, at jeg har taget endnu et skridt, forklarer Jacob Trenskow, der godt selv er klar over, at han er en smule sen på den i forhold til at folde sig ud på højeste niveau:
– Jeg er lidt en late bloomer, det er svært at svare på, hvorfor det er nu, at jeg viser mit potentiale, men det kommer vel af at spille kampe hele tiden og vænne sig til tempoet, men hvorfor det ellers er sådan, det er godt spørgsmål.
– Jeg har altid troet på mig selv og mine kvaliteter. Når man kommer fra 1. division og til Allsvenskan, så skal man lige ind i tempoet, men jeg har aldrig tvivlet på mig selv og vidst, at jeg kan være med på det her niveau.
Jacob Trenskow har i takt med sin afgørende betydning også mærket øget tillid fra træner Henrik Jensen og andre med store stemmer på holdet.
– Jeg har haft samtaler med vores anfører om, at når vi er lidt presset, har jeg noget x-faktor. I de situationer kan jeg gøre noget og bryde modstanderen ned. Der er mere tillid til mig, og jeg bliver ikke lige skiftet ud, bemærker Trenskow, som har spillet samtlige minutter i den nye sæson:
– Sidste år scorede jeg kun i Europa i Conference League, men siden vi er kommet tilbage, er målene væltet ind – også i træningskampene. Jeg forstår spillestilen og snakker meget med Henrik og assistenterne, siger han og forklarer også succesen med en ny position på banen:
– I Køge var jeg højre kant og langt ude, men nu ligger jeg som indadgående 10’er, og lige meget hvad vil der kommer en chance, hvor jeg skal være skarp. Det har også noget at gøre med spilletid og spillestil. Når den først sidder i skabet, så spiller jeg mere på instinkt.
Dét kan han ikke gøre på samme måde med sproget, for selv om svensk og dansk er meget sammenlignelige, volder det problemer for Trenskows holdkammerater at forstå ham, så han har slået over i engelsk.
– Der er faktisk en sprogbarriere, og jeg troede, vi ville forstå hinanden bedre, fordi vi har en dansk træner, men han kan svensk med dansk accent, så det bliver nemt at forstå. Det er svært at forklare, jeg har prøvet at snakke dansk, men de mener, at vi snakker med en kartoffel i munden, så jeg må bare snakke engelsk. Det gode er, at jeg forstår dem, men det er sværere, når jeg selv skal snakke.
Han lader også bare støvlerne tale sit eget sprog.

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

– En stor beslutning

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

OB – FC Fredericia

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Kæmpestjerne fremhæver dansker

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

FC Midtjylland – Viborg FF

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Hylder dansk debutant

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet
