En solstrålehistorie midt i en kæmpe fiasko.
Jacob Trenskow spiller sit livs fodbold i øjeblikket, og alt, hvad han selv har rørt ved i 2024, lykkes han med. Det vidner seks mål og fire assister i ti kampe inklusive pokalopgør alt om.
Der er bare ét problem. Det sker midt i en dundrende fiasko.
For hans mandskab, Kalmar FF, er kommet skandaløst fra land i den nye Allsvenskan-sæson og skraber bunden med fem nederlag i seks kampe.
– Det er lidt svært at være glad, for jeg kan ikke helt glæde mig på samme måde, som hvis vi havde fået pointene, men for mig selv er det dejligt at hjælpe holdet, siger Jacob Trenskow og tilføjer:
– Når jeg laver mål og assister, giver det selvtillid og gåpåmod, og vi har så meget kvalitet på holdet, at det nok skal vende på et tidspunkt, lyder det fra offensivspilleren, som mandag igen scorede – for anden kamp i træk – da Kalmar FF tabte med 2-3 til Mjällby.
Den 23-årige dansker var manden bag 2-1-føringen, men som i alle de andre kampe bortset fra en enkelt endte det i nederlag.
– Det er mega svært at sætte ord på, hvordan jeg har det i omklædningsrummet efter kampene, for det er med blandede følelser. Jeg er jo glad for den personlige succes med mål og assister, men vi er jo et hold, så jeg er stadig sur og irriteret efter kampene, og det er hårdt lige nu, pointerer Jacob Trenskow.
Som altså virkelig har fået sat sit aftryk på den bedste svenske række. Senest med to assister i Kalmars tiltrængte 5-2-sejr over Halmstad lørdag.
Alt dét, den tidligere AGF- og Horsens-spiller aldrig fik gjort i Danmark tidligere i karrieren.
Det var først på Færøerne og derefter i NordicBet Ligaen, at Jacob Trenskow viste sig frem, uden at han var en kæmpe profil, men i sommer lykkedes det så at få ham til det højeste niveau i Sverige, og det har Kalmar FF på ingen måde fortrudt.
For efter en kort tilvænningsperiode er Jacob Trenskow nu en kæmpe profil i klubben.
– Jeg skal være ærlig at sige, at da jeg skiftede fra Køge, troede jeg, at der måske ville gå et halvt år, før jeg spillede regelmæssigt, men meget hurtigt kom jeg ind på holdet. Jeg skulle kun bruge to måneder, så jeg føler, at jeg har taget endnu et skridt, forklarer Jacob Trenskow, der godt selv er klar over, at han er en smule sen på den i forhold til at folde sig ud på højeste niveau:
– Jeg er lidt en late bloomer, det er svært at svare på, hvorfor det er nu, at jeg viser mit potentiale, men det kommer vel af at spille kampe hele tiden og vænne sig til tempoet, men hvorfor det ellers er sådan, det er godt spørgsmål.
– Jeg har altid troet på mig selv og mine kvaliteter. Når man kommer fra 1. division og til Allsvenskan, så skal man lige ind i tempoet, men jeg har aldrig tvivlet på mig selv og vidst, at jeg kan være med på det her niveau.

Jacob Trenskow har i takt med sin afgørende betydning også mærket øget tillid fra træner Henrik Jensen og andre med store stemmer på holdet.
– Jeg har haft samtaler med vores anfører om, at når vi er lidt presset, har jeg noget x-faktor. I de situationer kan jeg gøre noget og bryde modstanderen ned. Der er mere tillid til mig, og jeg bliver ikke lige skiftet ud, bemærker Trenskow, som har spillet samtlige minutter i den nye sæson:
– Sidste år scorede jeg kun i Europa i Conference League, men siden vi er kommet tilbage, er målene væltet ind – også i træningskampene. Jeg forstår spillestilen og snakker meget med Henrik og assistenterne, siger han og forklarer også succesen med en ny position på banen:
– I Køge var jeg højre kant og langt ude, men nu ligger jeg som indadgående 10’er, og lige meget hvad vil der kommer en chance, hvor jeg skal være skarp. Det har også noget at gøre med spilletid og spillestil. Når den først sidder i skabet, så spiller jeg mere på instinkt.
Dét kan han ikke gøre på samme måde med sproget, for selv om svensk og dansk er meget sammenlignelige, volder det problemer for Trenskows holdkammerater at forstå ham, så han har slået over i engelsk.
– Der er faktisk en sprogbarriere, og jeg troede, vi ville forstå hinanden bedre, fordi vi har en dansk træner, men han kan svensk med dansk accent, så det bliver nemt at forstå. Det er svært at forklare, jeg har prøvet at snakke dansk, men de mener, at vi snakker med en kartoffel i munden, så jeg må bare snakke engelsk. Det gode er, at jeg forstår dem, men det er sværere, når jeg selv skal snakke.
Han lader også bare støvlerne tale sit eget sprog.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
På vej til storklub
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
