For fjerde gang i historien – og for fjerde gang på fem sæsoner – er Bodø/Glimt norsk mester i fodbold.
Hjemme på Aspmyra Stadion, der ligger nord for polarcirklen, vandt storfavoritten med 5-2 hjemme over allerede nedrykkede Lillestrøm.
Den danske angriber Kasper Høgh havde en afgørende rolle i at sikre guldet. Han scorede således til både 3-2 og 4-2.
Guldfesten var ellers i fare for at blive spoleret, for gæsterne lavede ravage flere gange.
Første gang var i det 12. minut, da Lillestrøm tog føringen.
I slutningen af første halvleg scorede et dominerende Bodø/Glimt to gange inden for fire minutter, og de to forløsende scoringer medførte ekstatiske jubelscener fra tilskuere og fans.
Anden halvleg var få øjeblikke gammel, da Lillestrøm igen drillede værterne med udligningen til 2-2.
Så måtte en dansker tage affære. Kort efter gjorde Kasper Høgh det til 3-2, da han timede både et løb og et hovedstød perfekt, så han kunne score fra nært hold.
I det 72. minut øgede han så til 4-2, da han blev spillet fri tæt under mål og scorede sikkert. Efter scoringen blev han udskiftet til stående ovationer.
Jens Petter Hauge satte trumf på med målet til 5-2, og der blev fundet mesterskabsbannere frem, længe inden opgøret var slut.
Ud over Kasper Høgh startede Philip Zinckernagel også inde for det norske mesterhold, mens Villads Nielsen så til fra bænken og Adam Sørensen fra tribunen.
Guldkampen blev spillet tre dage efter Bodø/Glimts hæderlige 2-3-nederlag til Manchester United på Old Trafford.
Før sidste spillerunde kunne SK Brann som det eneste hold lave ravage i guldkampen, men klubben fra Bergen må nøjes med andenpladsen, der trods alt også får plads i Champions League-kvalifikationen. Brann sluttede sæsonen af med at spille 1-1 mod Viking, der slutter som nummer tre.
Allerede inden sidste spillerunde stod det klart, at Lillestrøm og Odd rykker ned i den næstbedste række, mens Haugesund skal spille playoffkampe om at undgå degradering.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag
Legende scorer landstrænerjob
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
MEDIE