Dansker sikrer mesterskabet i Norge

Kasper Høgh scorede to gange, da Bodø/Glimt slog Lillestrøm 5-2 og blev norsk fodboldmester igen.



For fjerde gang i historien – og for fjerde gang på fem sæsoner – er Bodø/Glimt norsk mester i fodbold.

Hjemme på Aspmyra Stadion, der ligger nord for polarcirklen, vandt storfavoritten med 5-2 hjemme over allerede nedrykkede Lillestrøm.

Den danske angriber Kasper Høgh havde en afgørende rolle i at sikre guldet. Han scorede således til både 3-2 og 4-2.

Guldfesten var ellers i fare for at blive spoleret, for gæsterne lavede ravage flere gange.

Første gang var i det 12. minut, da Lillestrøm tog føringen.

I slutningen af første halvleg scorede et dominerende Bodø/Glimt to gange inden for fire minutter, og de to forløsende scoringer medførte ekstatiske jubelscener fra tilskuere og fans.

Anden halvleg var få øjeblikke gammel, da Lillestrøm igen drillede værterne med udligningen til 2-2.

Så måtte en dansker tage affære. Kort efter gjorde Kasper Høgh det til 3-2, da han timede både et løb og et hovedstød perfekt, så han kunne score fra nært hold.

I det 72. minut øgede han så til 4-2, da han blev spillet fri tæt under mål og scorede sikkert. Efter scoringen blev han udskiftet til stående ovationer.

Jens Petter Hauge satte trumf på med målet til 5-2, og der blev fundet mesterskabsbannere frem, længe inden opgøret var slut.

Ud over Kasper Høgh startede Philip Zinckernagel også inde for det norske mesterhold, mens Villads Nielsen så til fra bænken og Adam Sørensen fra tribunen.

Guldkampen blev spillet tre dage efter Bodø/Glimts hæderlige 2-3-nederlag til Manchester United på Old Trafford.

Før sidste spillerunde kunne SK Brann som det eneste hold lave ravage i guldkampen, men klubben fra Bergen må nøjes med andenpladsen, der trods alt også får plads i Champions League-kvalifikationen. Brann sluttede sæsonen af med at spille 1-1 mod Viking, der slutter som nummer tre.

Allerede inden sidste spillerunde stod det klart, at Lillestrøm og Odd rykker ned i den næstbedste række, mens Haugesund skal spille playoffkampe om at undgå degradering.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Færdig som cheftræner i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’