For fjerde gang i historien – og for fjerde gang på fem sæsoner – er Bodø/Glimt norsk mester i fodbold.
Hjemme på Aspmyra Stadion, der ligger nord for polarcirklen, vandt storfavoritten med 5-2 hjemme over allerede nedrykkede Lillestrøm.
Den danske angriber Kasper Høgh havde en afgørende rolle i at sikre guldet. Han scorede således til både 3-2 og 4-2.
Guldfesten var ellers i fare for at blive spoleret, for gæsterne lavede ravage flere gange.
Første gang var i det 12. minut, da Lillestrøm tog føringen.
I slutningen af første halvleg scorede et dominerende Bodø/Glimt to gange inden for fire minutter, og de to forløsende scoringer medførte ekstatiske jubelscener fra tilskuere og fans.
Anden halvleg var få øjeblikke gammel, da Lillestrøm igen drillede værterne med udligningen til 2-2.
Så måtte en dansker tage affære. Kort efter gjorde Kasper Høgh det til 3-2, da han timede både et løb og et hovedstød perfekt, så han kunne score fra nært hold.
I det 72. minut øgede han så til 4-2, da han blev spillet fri tæt under mål og scorede sikkert. Efter scoringen blev han udskiftet til stående ovationer.
Jens Petter Hauge satte trumf på med målet til 5-2, og der blev fundet mesterskabsbannere frem, længe inden opgøret var slut.
Ud over Kasper Høgh startede Philip Zinckernagel også inde for det norske mesterhold, mens Villads Nielsen så til fra bænken og Adam Sørensen fra tribunen.
Guldkampen blev spillet tre dage efter Bodø/Glimts hæderlige 2-3-nederlag til Manchester United på Old Trafford.
Før sidste spillerunde kunne SK Brann som det eneste hold lave ravage i guldkampen, men klubben fra Bergen må nøjes med andenpladsen, der trods alt også får plads i Champions League-kvalifikationen. Brann sluttede sæsonen af med at spille 1-1 mod Viking, der slutter som nummer tre.
Allerede inden sidste spillerunde stod det klart, at Lillestrøm og Odd rykker ned i den næstbedste række, mens Haugesund skal spille playoffkampe om at undgå degradering.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE