Dansker sikrer mesterskabet i Norge

Kasper Høgh scorede to gange, da Bodø/Glimt slog Lillestrøm 5-2 og blev norsk fodboldmester igen.



For fjerde gang i historien – og for fjerde gang på fem sæsoner – er Bodø/Glimt norsk mester i fodbold.

Hjemme på Aspmyra Stadion, der ligger nord for polarcirklen, vandt storfavoritten med 5-2 hjemme over allerede nedrykkede Lillestrøm.

Den danske angriber Kasper Høgh havde en afgørende rolle i at sikre guldet. Han scorede således til både 3-2 og 4-2.

Guldfesten var ellers i fare for at blive spoleret, for gæsterne lavede ravage flere gange.

Første gang var i det 12. minut, da Lillestrøm tog føringen.

I slutningen af første halvleg scorede et dominerende Bodø/Glimt to gange inden for fire minutter, og de to forløsende scoringer medførte ekstatiske jubelscener fra tilskuere og fans.

Anden halvleg var få øjeblikke gammel, da Lillestrøm igen drillede værterne med udligningen til 2-2.

Så måtte en dansker tage affære. Kort efter gjorde Kasper Høgh det til 3-2, da han timede både et løb og et hovedstød perfekt, så han kunne score fra nært hold.

I det 72. minut øgede han så til 4-2, da han blev spillet fri tæt under mål og scorede sikkert. Efter scoringen blev han udskiftet til stående ovationer.

Jens Petter Hauge satte trumf på med målet til 5-2, og der blev fundet mesterskabsbannere frem, længe inden opgøret var slut.

Ud over Kasper Høgh startede Philip Zinckernagel også inde for det norske mesterhold, mens Villads Nielsen så til fra bænken og Adam Sørensen fra tribunen.

Guldkampen blev spillet tre dage efter Bodø/Glimts hæderlige 2-3-nederlag til Manchester United på Old Trafford.

Før sidste spillerunde kunne SK Brann som det eneste hold lave ravage i guldkampen, men klubben fra Bergen må nøjes med andenpladsen, der trods alt også får plads i Champions League-kvalifikationen. Brann sluttede sæsonen af med at spille 1-1 mod Viking, der slutter som nummer tre.

Allerede inden sidste spillerunde stod det klart, at Lillestrøm og Odd rykker ned i den næstbedste række, mens Haugesund skal spille playoffkampe om at undgå degradering.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Født i Danmark og på vej til VM

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’