En kæmpe nyhed ramte mandag aften.
David Nielsen stod i TV 2-studiet på Right to Dream Park efter FC Nordsjælland – Brøndby, og pludselig tikkede en nyhed ind fra Lillestrøm.
Den norske klub havde valgt at fyre David Nielsen – man kan nærmest sige for åben for TV-skærm.
Billederne af, at tingene bliver officielle, mens han er i luften, gør naturligvis tingene mere komiske og absurde.
Daniel AusterheimJournalist hos Nettavisen om David Nielsen-fyringen
Nielsen fik blot fire kampe og en måned for den kriseramte norske klub, og her formåede danskere blot at hente ét point med en samlet målscore på 2-12.
Fyringen af David Nielsen kommer som et chok for journalist på Nettavisen, Daniel Austerheim, der dækker Lillestrøm tæt.
– Lillestrøm har haft en katastrofal sæson, men meget af årsagen har været Andreas Georgsons uheldige exit midt i sæsonen. Klubben ændrede "alt" med Georgson, men pludselig stod de uden træner. Det, der er sket siden da, har ikke været andet end kaos, siger den norske journalist til Tipsbladet og tilføjer.
– At fyre deres manager efter fire kampe er altid chokerende, men samtidig har de set hjælpeløse ud i de seneste kampe. Jeg tror, Lillestrøm så, at de skulle rykke ned, som tingene var nu, og at de bare skal prøve noget for at ændre den skæbne.
Journalisten mener, at David Nielsen gav Lillestrøm noget liv, mens luften fes hurtigt ud af ballonen.
– Jeg føler, at David Nielsen prøvede sit, og de strenge, han kan spille på. Gennem passion, tordentaler og engagement, men så snart det ikke virker, er batteriet fladt. Han gjorde lidt af det samme i Lyngby, men hvis man ikke får en umiddelbar effekt, er det egentlig bare at prøve noget nyt.
Artiklen fortsætter under billedet.
Panisk løsning
At den officielle fyring kom midt under David Nielsens TV-optræden, kan journalisten kun ryste på hovedet over.
– Nu var denne tv-optræden klart aftalt på forhånd, hvor Nielsen fik lov til at være ekspert hist og her. Hvilket, jeg i første omgang synes, er en meget mærkelig aftale, for det kan skabe usikkerhed og reaktioner hos tilhængerne, hvis han er "all in". Billederne af, at tingene bliver officielle, mens han er i luften, gør naturligvis tingene mere komiske og absurde.
Lillestrøm er i gevaldigt krise lige nu, og klubben er under stregen med kurs mod en nedrykning.
– Der er fuldstændig panik. Det er ikke mange år siden, Lillestrøm rykkede ned på i den næstbedste række, efter at have været den klub, der har holdt sammen længst tid i Eliteserien. Ansættelsen af Nielsen var en panisk beslutning, men det er fyringen også.
Den norske klub burde dog have kvalitet nok til at kunne befinde sig i den bedste række.
– Lillestrøms spillermateriale er i den grad godt nok til at beholde sin plads i Eliteserien. De har et hold på papiret, der tyder på en plads blandt de seks bedste, men har i den grad underpræsteret. Hvis de rykker ned, vil de være en af de stærkeste trupper, der er rykket ned i lang, lang tid, siger Daniel Austerheim til Tipsbladet.
Lillestrøm har seks kampe tilbage i denne sæson, og klubben er lige nu sidst i den bedste række. Der er dog kun to point op til Haugesund på den rigtige side af stregen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
‘De er tilbage’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER