En kæmpe nyhed ramte mandag aften.
David Nielsen stod i TV 2-studiet på Right to Dream Park efter FC Nordsjælland – Brøndby, og pludselig tikkede en nyhed ind fra Lillestrøm.
Den norske klub havde valgt at fyre David Nielsen – man kan nærmest sige for åben for TV-skærm.
Billederne af, at tingene bliver officielle, mens han er i luften, gør naturligvis tingene mere komiske og absurde.
Daniel AusterheimJournalist hos Nettavisen om David Nielsen-fyringen
Nielsen fik blot fire kampe og en måned for den kriseramte norske klub, og her formåede danskere blot at hente ét point med en samlet målscore på 2-12.
Fyringen af David Nielsen kommer som et chok for journalist på Nettavisen, Daniel Austerheim, der dækker Lillestrøm tæt.
– Lillestrøm har haft en katastrofal sæson, men meget af årsagen har været Andreas Georgsons uheldige exit midt i sæsonen. Klubben ændrede "alt" med Georgson, men pludselig stod de uden træner. Det, der er sket siden da, har ikke været andet end kaos, siger den norske journalist til Tipsbladet og tilføjer.
– At fyre deres manager efter fire kampe er altid chokerende, men samtidig har de set hjælpeløse ud i de seneste kampe. Jeg tror, Lillestrøm så, at de skulle rykke ned, som tingene var nu, og at de bare skal prøve noget for at ændre den skæbne.
Journalisten mener, at David Nielsen gav Lillestrøm noget liv, mens luften fes hurtigt ud af ballonen.
– Jeg føler, at David Nielsen prøvede sit, og de strenge, han kan spille på. Gennem passion, tordentaler og engagement, men så snart det ikke virker, er batteriet fladt. Han gjorde lidt af det samme i Lyngby, men hvis man ikke får en umiddelbar effekt, er det egentlig bare at prøve noget nyt.
Artiklen fortsætter under billedet.
Panisk løsning
At den officielle fyring kom midt under David Nielsens TV-optræden, kan journalisten kun ryste på hovedet over.
– Nu var denne tv-optræden klart aftalt på forhånd, hvor Nielsen fik lov til at være ekspert hist og her. Hvilket, jeg i første omgang synes, er en meget mærkelig aftale, for det kan skabe usikkerhed og reaktioner hos tilhængerne, hvis han er "all in". Billederne af, at tingene bliver officielle, mens han er i luften, gør naturligvis tingene mere komiske og absurde.
Lillestrøm er i gevaldigt krise lige nu, og klubben er under stregen med kurs mod en nedrykning.
– Der er fuldstændig panik. Det er ikke mange år siden, Lillestrøm rykkede ned på i den næstbedste række, efter at have været den klub, der har holdt sammen længst tid i Eliteserien. Ansættelsen af Nielsen var en panisk beslutning, men det er fyringen også.
Den norske klub burde dog have kvalitet nok til at kunne befinde sig i den bedste række.
– Lillestrøms spillermateriale er i den grad godt nok til at beholde sin plads i Eliteserien. De har et hold på papiret, der tyder på en plads blandt de seks bedste, men har i den grad underpræsteret. Hvis de rykker ned, vil de være en af de stærkeste trupper, der er rykket ned i lang, lang tid, siger Daniel Austerheim til Tipsbladet.
Lillestrøm har seks kampe tilbage i denne sæson, og klubben er lige nu sidst i den bedste række. Der er dog kun to point op til Haugesund på den rigtige side af stregen.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Henter FC København-spiller
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED