David Nielsen-fyring chokerer: Komisk og absurd

Lillestrøm har givet David Nielsen sparket, og danskeren nåede blot at få fire kampe i spidsen for den norske klub. Tipsbladet har talt med den norske journalist Daniel Austerheim, og han er chokeret over klubbens tilstand.



En kæmpe nyhed ramte mandag aften. 

David Nielsen stod i TV 2-studiet på Right to Dream Park efter FC Nordsjælland – Brøndby, og pludselig tikkede en nyhed ind fra Lillestrøm. 

Den norske klub havde valgt at fyre David Nielsen – man kan nærmest sige for åben for TV-skærm. 

Billederne af, at tingene bliver officielle, mens han er i luften, gør naturligvis tingene mere komiske og absurde.

Daniel Austerheim
Journalist hos Nettavisen om David Nielsen-fyringen

Nielsen fik blot fire kampe og en måned for den kriseramte norske klub, og her formåede danskere blot at hente ét point med en samlet målscore på 2-12.

Fyringen af David Nielsen kommer som et chok for journalist på Nettavisen, Daniel Austerheim, der dækker Lillestrøm tæt.

– Lillestrøm har haft en katastrofal sæson, men meget af årsagen har været Andreas Georgsons uheldige exit midt i sæsonen. Klubben ændrede "alt" med Georgson, men pludselig stod de uden træner. Det, der er sket siden da, har ikke været andet end kaos, siger den norske journalist til Tipsbladet og tilføjer.

– At fyre deres manager efter fire kampe er altid chokerende, men samtidig har de set hjælpeløse ud i de seneste kampe. Jeg tror, ​​Lillestrøm så, at de skulle rykke ned, som tingene var nu, og at de bare skal prøve noget for at ændre den skæbne.

Journalisten mener, at David Nielsen gav Lillestrøm noget liv, mens luften fes hurtigt ud af ballonen.

– Jeg føler, at David Nielsen prøvede sit, og de strenge, han kan spille på. Gennem passion, tordentaler og engagement, men så snart det ikke virker, er batteriet fladt. Han gjorde lidt af det samme i Lyngby, men hvis man ikke får en umiddelbar effekt, er det egentlig bare at prøve noget nyt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Panisk løsning
At den officielle fyring kom midt under David Nielsens TV-optræden, kan journalisten kun ryste på hovedet over. 

– Nu var denne tv-optræden klart aftalt på forhånd, hvor Nielsen fik lov til at være ekspert hist og her. Hvilket, jeg i første omgang synes, er en meget mærkelig aftale, for det kan skabe usikkerhed og reaktioner hos tilhængerne, hvis han er "all in". Billederne af, at tingene bliver officielle, mens han er i luften, gør naturligvis tingene mere komiske og absurde.

Lillestrøm er i gevaldigt krise lige nu, og klubben er under stregen med kurs mod en nedrykning. 

– Der er fuldstændig panik. Det er ikke mange år siden, Lillestrøm rykkede ned på i den næstbedste række, efter at have været den klub, der har holdt sammen længst tid i Eliteserien. Ansættelsen af ​​Nielsen var en panisk beslutning, men det er fyringen også.

Den norske klub burde dog have kvalitet nok til at kunne befinde sig i den bedste række.

– Lillestrøms spillermateriale er i den grad godt nok til at beholde sin plads i Eliteserien. De har et hold på papiret, der tyder på en plads blandt de seks bedste, men har i den grad underpræsteret. Hvis de rykker ned, vil de være en af ​​de stærkeste trupper, der er rykket ned i lang, lang tid, siger Daniel Austerheim til Tipsbladet. 

Lillestrøm har seks kampe tilbage i denne sæson, og klubben er lige nu sidst i den bedste række. Der er dog kun to point op til Haugesund på den rigtige side af stregen. 





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Det betyder intet mod Liverpool

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Sporting CP – Arsenal

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner