– Det kom som et chok for mange

Emil Kornvig har stor succes med Brann i den norske Eliteserie. Lillestrøm kæmper derimod med tingene til stor overraskelse for alle.



Der er et stort drama i vente i den norske Eliteserie. 

Lige nu udspiller der sig en tæt topstrid mellem Bodø/Glimt og Brann, og med tre runder igen er de to hold helt lige i kampen om guldet. 

Brann-danskeren Emil Kornvig har været en afgørende spiller for Brann med hele tre mål i fem kampe.

– Det er fedt at spille fodbold, når det går godt. Det tror jeg, at alle fodboldspillere vil sige. Vi gør det utrolig godt, og det er svært at snakke om guldkamp, og alle medierne snakker også om det, siger Kornvig til Tipsbladet. 

Den målfarlige dansker er helt sikker på, at det bliver dramatisk. 

– Jeg tror, at det hele bliver afgjort på den sidste spilledag, og der møder vi Viking hjemme. Det bliver spændende at se, hvordan tabellen ser ud. Man har lov at drømme, men man skal også være realistisk. Bodø har et godt hold.

– Når man nærmer sig slutningen af sæsonen, og man kan se, at man kan vinde guld, men man kan også blive nummer to, tre eller fire. Så er det klart, at der ligger noget ekstra motivation i at ende så højt som muligt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Overrasket
I den modsatte ende af tabellen er den store klub Lillestrøm i kæmpe krise. Lige nu er klubben næstsidst med fire point op til redning med tre kampe igen. David Nielsen blev kaldt ind som redningsmand, men han fik blot fire kampe som cheftræner og en fyreseddel i slutningen af september.

– Nu har det stået på længe, at Lillestrøm ikke præsterer godt. At se dem dernede er et chok for mange nordmænd. Det er en stor klub, men det samme skete for Vålerenga i den seneste sæson, hvor de rykkede ned i OBOS-ligaen. Der er nogle hold, der er rykket op og gør det utrolig godt, fortæller Brann-danskeren.

Lige nu bliver det spændende, om Brann løber med det norske mesterskab. Lige meget hvad har danskeren ingen planer om at flytte væk fra den succesfulde klub i Norge.

– Jeg er rigtig glad for at være her. Jeg kom til efter et mislykket ophold i Italien, hvor det ikke blev til så meget spilletid som håbet. Nu er jeg kommet herop og næsten spillet alt. Jeg er utrolig glad for byen og klubben.

– Lige nu er jeg glad for at være her, men min plan er heller ikke at være her resten af livet. Lige nu er jeg glad for at være her og spille hver kamp, siger Emil Kornvig til Tipsbladet. 

Lørdag skal Brann i duel mod netop Lillestrøm.

Kornvig kom til Brann fra italienske Cittadella i februar, og han har tidligere spillet Superliga-fodbold for Sønderjyske og Lyngby Boldklub.



Jagtet af FCK – nu skifter han

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stopper alle forhandlinger

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pione Sistos millionløn skaber problemer

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pibekoncert til Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Spøger i kæmpeklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea