– Det kom som et chok for mange

Emil Kornvig har stor succes med Brann i den norske Eliteserie. Lillestrøm kæmper derimod med tingene til stor overraskelse for alle.



Der er et stort drama i vente i den norske Eliteserie. 

Lige nu udspiller der sig en tæt topstrid mellem Bodø/Glimt og Brann, og med tre runder igen er de to hold helt lige i kampen om guldet. 

Brann-danskeren Emil Kornvig har været en afgørende spiller for Brann med hele tre mål i fem kampe.

– Det er fedt at spille fodbold, når det går godt. Det tror jeg, at alle fodboldspillere vil sige. Vi gør det utrolig godt, og det er svært at snakke om guldkamp, og alle medierne snakker også om det, siger Kornvig til Tipsbladet. 

Den målfarlige dansker er helt sikker på, at det bliver dramatisk. 

– Jeg tror, at det hele bliver afgjort på den sidste spilledag, og der møder vi Viking hjemme. Det bliver spændende at se, hvordan tabellen ser ud. Man har lov at drømme, men man skal også være realistisk. Bodø har et godt hold.

– Når man nærmer sig slutningen af sæsonen, og man kan se, at man kan vinde guld, men man kan også blive nummer to, tre eller fire. Så er det klart, at der ligger noget ekstra motivation i at ende så højt som muligt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Overrasket
I den modsatte ende af tabellen er den store klub Lillestrøm i kæmpe krise. Lige nu er klubben næstsidst med fire point op til redning med tre kampe igen. David Nielsen blev kaldt ind som redningsmand, men han fik blot fire kampe som cheftræner og en fyreseddel i slutningen af september.

– Nu har det stået på længe, at Lillestrøm ikke præsterer godt. At se dem dernede er et chok for mange nordmænd. Det er en stor klub, men det samme skete for Vålerenga i den seneste sæson, hvor de rykkede ned i OBOS-ligaen. Der er nogle hold, der er rykket op og gør det utrolig godt, fortæller Brann-danskeren.

Lige nu bliver det spændende, om Brann løber med det norske mesterskab. Lige meget hvad har danskeren ingen planer om at flytte væk fra den succesfulde klub i Norge.

– Jeg er rigtig glad for at være her. Jeg kom til efter et mislykket ophold i Italien, hvor det ikke blev til så meget spilletid som håbet. Nu er jeg kommet herop og næsten spillet alt. Jeg er utrolig glad for byen og klubben.

– Lige nu er jeg glad for at være her, men min plan er heller ikke at være her resten af livet. Lige nu er jeg glad for at være her og spille hver kamp, siger Emil Kornvig til Tipsbladet. 

Lørdag skal Brann i duel mod netop Lillestrøm.

Kornvig kom til Brann fra italienske Cittadella i februar, og han har tidligere spillet Superliga-fodbold for Sønderjyske og Lyngby Boldklub.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

I chok: Har aldrig set lignende

LIVE: Viborg FF – FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bombe – Superliga-klub nævnes



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

FCM ansætter ny topboss

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Nu svarer David Nielsen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mourinho tog røven på Zeca

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Osula slår alle andre

Arsenal-stjerne svarer igen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

I svime over Filip Jørgensen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter