Købt af United: Nu skal David Nielsen redde dem

Lillestrøm er i kæmpe krise i Eliteserien, og nu er David Nielsen blevet hentet ind som brandslukker. Hvis der er en mand, der kan redde Lillestrøm, så er det den danske træner, siger sportsdirektør Simon Mesfin til Tipsbladet.



‘Let’s fucking go’.

Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.

Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.

Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.

Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.

Simon Mesfin om David Nielsen

I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.

I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.

– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.

– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.

– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.

Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.

– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.

– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.

Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?

– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.

Artiklen fortsætter under billedet.

David Nielsen får noget af en opgave i Lillestrøm. Her ses han med sportsdirektør Simon Mesfin. Foto: Alamy

Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.

Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.

– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.

– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.

Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.

– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.

Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Ekspert hylder Høgh-beslutning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Har været uenig med Steve Cooper

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Han er Superligaens ringeste målmand!

Barcelona – Atletico

Gift Links hylder FCK-legende

Tøfting lægger hånden på kogepladen

PSG – Liverpool



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Nu er han pludselig syg

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet