‘Let’s fucking go’.
Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.
Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.
Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.
Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.
Simon Mesfin om David Nielsen
I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.
I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.
– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.
– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.
– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.
Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.
– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.
– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.
Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?
– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.
Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.
– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.
– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.
Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.
– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.
Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
