Købt af United: Nu skal David Nielsen redde dem

Lillestrøm er i kæmpe krise i Eliteserien, og nu er David Nielsen blevet hentet ind som brandslukker. Hvis der er en mand, der kan redde Lillestrøm, så er det den danske træner, siger sportsdirektør Simon Mesfin til Tipsbladet.



‘Let’s fucking go’.

Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.

Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.

Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.

Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.

Simon Mesfin om David Nielsen

I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.

I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.

– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.

– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.

– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.

Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.

– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.

– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.

Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?

– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.

Artiklen fortsætter under billedet.

David Nielsen får noget af en opgave i Lillestrøm. Her ses han med sportsdirektør Simon Mesfin. Foto: Alamy

Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.

Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.

– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.

– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.

Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.

– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.

Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjekkiet – Danmark

FC København afviser konspirationsteori

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Stor profil glad for Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Ser I med, Brøndby?

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA