Købt af United: Nu skal David Nielsen redde dem

Lillestrøm er i kæmpe krise i Eliteserien, og nu er David Nielsen blevet hentet ind som brandslukker. Hvis der er en mand, der kan redde Lillestrøm, så er det den danske træner, siger sportsdirektør Simon Mesfin til Tipsbladet.



‘Let’s fucking go’.

Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.

Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.

Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.

Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.

Simon Mesfin om David Nielsen

I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.

I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.

– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.

– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.

– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.

Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.

– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.

– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.

Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?

– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.

Artiklen fortsætter under billedet.

David Nielsen får noget af en opgave i Lillestrøm. Her ses han med sportsdirektør Simon Mesfin. Foto: Alamy

Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.

Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.

– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.

– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.

Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.

– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.

Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

FC Barcelona præsenterer stjerne

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen