‘Let’s fucking go’.
Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.
Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.
Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.
Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.
Simon Mesfin om David Nielsen
I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.
I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.
– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.
– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.
– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.
Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.
– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.
– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.
Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?
– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.
Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.
– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.
– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.
Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.
– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.
Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Giver grønt lys til stor transfer

Brøndby-duo skal væk

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

FC København-handel er gået i hårdknude

Vil af med Sory Kaba

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afvist af United

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Henter Emil Riis

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Hård AGF-afsked

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afsløring: Horsens i millionhandel

De viser Brøndby og FCM i Europa