‘Let’s fucking go’.
Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.
Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.
Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.
Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.
Simon Mesfin om David Nielsen
I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.
I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.
– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.
– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.
– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.
Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.
– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.
– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.
Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?
– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.
Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.
– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.
– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.
Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.
– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.
Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Jess Thorup indlagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
HELT VILDT