Købt af United: Nu skal David Nielsen redde dem

Lillestrøm er i kæmpe krise i Eliteserien, og nu er David Nielsen blevet hentet ind som brandslukker. Hvis der er en mand, der kan redde Lillestrøm, så er det den danske træner, siger sportsdirektør Simon Mesfin til Tipsbladet.



‘Let’s fucking go’.

Det var David Nielsens catchphrase som AGF-cheftræner, og det er der i den grad brug for i norske Lillestrøm.

Lillestrøm er nemlig i stor krise, da mandskabet er under stregen og næstsidst i den bedste norske række.

Manden, der skal redde klubben, er danske David Nielsen, da han har fået en kontrakt for resten af året.

Han er jo god til at komme ind i krisesituationer.

Simon Mesfin om David Nielsen

I foråret blev han hyret ind til samme opgave i Lyngby Boldklub, og det gjorde Nielsen med bravur.

I den norske klub er man slet ikke i tvivl om, at David Nielsen kan give mandskabet noget ekstra i denne svære tid.

– Det er åbenlyst, når vi ser på tabellen. Vi mistede en træner til Vålerenga sidste sommer (Geir Bakke, red.), og nu har vi mistet endnu en træner til Manchester United denne sommer (Andreas Georgson, red.). Det har skabt nogle dumme situationer, da vi ikke har haft kontinuitet på trænerposten. I den her sæson er vi i den nederste del af tabellen.

– Vi var nødt til at finde en korttidsløsning. Vi prøvede at finde en langtidsløsning, men det var vanskeligt ud fra de parametre, som vi søgte efter. Der kom David Nielsen frem, og jeg kender ham som spiller og træner i Norge.

– Jeg har fulgt ham specielt i AGF, hvor han var længst, men også i Lyngby. Jeg føler, at David er den rigtige mand for os nu i forhold til vores situation, siger Lillestrøms sportsdirektør Simon Mesfin i et interview med Tipsbladet.

Stærk motivator
Den norske klub skulle agere hurtigt, og det har gjort det nemmere, at Nielsen stod uden trænerjob. Danskeren skal dog sideløbende agere ekspert på TV 2.

– Han er jo god til at komme ind i krisesituationer. Nu er vi stadig med i pokalturneringen, og det er en stor turnering, så vi har alle tiders mulighed. Vi har hentet David, fordi han har et fantastisk engagement, og han er en stærk motivator.

– Han vil spille den måde, som vi vil spille fodbold, og det skal man kunne, når det er på kort sigt. Han har en spillestil, der kan skabe resultater på kort sigt. Derfor er han den rigtige mand. Samtidig ved jeg, at han ikke havde nogen klub og arbejdede som ekspert på TV 2. Jeg vidste, at det ville være nemmere at få ham til.

Kommer der til at være karambolage med hans job på TV 2?

– Nej, det har ikke været noget der. Det har mere handlet om familien. Familien skulle være med på det. Så skal han selvfølgelig arbejde på TV 2, men det kommer ikke til at gå udover hans trænervirke hos os.

Artiklen fortsætter under billedet.

David Nielsen får noget af en opgave i Lillestrøm. Her ses han med sportsdirektør Simon Mesfin. Foto: Alamy

Har set videoer fra Lyngby
Danskeren har allerede givet et vildt førstehåndsindtryk, da Lillestrøm har lagt en vild peptalk fra Nielsen på klubbens X-profil.

Sportsdirektøren vidste godt inden ansættelsen, at Nielsen har nogle specielle greb i ærmet i forhold til at motivere spillere.

– Jeg havde set nogle videoer fra Lyngby, hvor han har gjort det samme. De fleste trænere har flere sider. Det har jeg også som sportschef, så man kan fremstå på forskellige måder. Jeg kender David godt. Jeg ved, at David har mange sider. Han har en stærk empatisk side, og han viser oprigtig interesse for én.

– Det er alle, der er det. Han har både den følelsesmæssige og rolige side. Han er meget reflekterende, og der er en mening med det, som han gør. Jeg tænker også på det psykologiske med at motivere et hold. Han har mange nuancer i sin personlighed.

Lillestrøm har lige nu et point op til Haugesund over stregen med fem kampe igen. Om det ender med at længere samarbejde, hvis mission lykkedes, er endnu uvist.

– Vi har på nuværende tidspunkt kun talt om en aftale for resten af sæsonen, siger Simon Mesfin til Tipsbladet.

Lillestrøm spiller sin næste kamp mod rækkens nummer syv fra KFUM fredag aften.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

I chok over Manchester United

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu er Dreyer historisk

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Bo Henriksen lander TV-job

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medier revser Real Madrid-træner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

‘Det er tæt på uforklarligt’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’