Fik nok af dansk klub: Nu er fremtiden på plads

Janus Seehusen forlod HB Køge i stor frustration, men nu har han fået fremtiden på plads, da han er skiftet til norske Aalesund. Det er det helt rigtige skridt for ham, siger Seehusen til Tipsbladet.



Janus Seehusen var en stor profil på HB Køge-mandskabet i NordicBet Ligaen, men han endte alligevel med at forlade HB Køge grundet en 'adminstativ fejl'. Hele forløbet blev for meget for danskeren. 

Han skulle dog ikke gå længe uden klub, da den danske midtbanespiller har skrevet kontrakt med Aalesund fra den næsbedste norske række til udgangen af 2026. 

Seehusen fortæller i dette interview med Tipsbladet om overvejelser bag skiftet til Norge. 

– Det er jo en klub, der positionsmæssigt ikke ligger, som de plejer at gøre, men klubben har gode ambitioner og gjorde det attraktivt for mig. Efter en snak med træneren synes jeg, at det passede godt til mig, siger Janus Seehusen til Tipsbladet og tilføjer.

– Der var bade interesse i Danmark og andre klubber i Norge. Jeg har en norsk agent, så indgangsvinklen er lidt bedre der.

En stor prioritet for Seehusen var at komme væk fra dansk fodbold og ud af trygge rammer.

– Det var for at udfordre mig selv og prøve mine kræfter et andet sted. Nogle gange tror jeg også, at det er sundt at prøve noget nyt og få nogle nye udfordringer, så man kan udvikle som menneske og spiller.

Danskeren fortæller, at han har fået en rigtig god start i klubben.

– Danskere og nordmænd minder meget om hinanden, så det har været nemt at falde til på holdet. I HB Køge havde vi en meget ung trup, og der var jeg en af dem, der havde spillet flere kampe i truppen. Nu er jeg ikke den, der er mest rutineret, men jeg kommer selvfølgelig meget noget. Det er en lidt anden rolle, selvom jeg skal være en af de bærende spillere, siger Seehusen og tilføjer.

– Jeg skal udvikle mig, og jeg har store ambitioner. Jeg håber, at det kan være et step på vejen til at komme et endnu bedre sted.

Artiklen fortsætter under billedet.

DSC00456

Foto: Aalesund

Ærgerlig afsked
Den 21-årige danasker får også sat ord på HB Køge-exittet, og han er ked af, at det endte med en kedelig afsted.

– Jeg synes, at det er ærgerligt, at det skulle ende på den måde. Jeg har jo glad for at være i klubben, og jeg har også indtryk af, at klubben har været glad for at have mig. Det var ikke den afslutning, som man ønskede, men jeg har været glad for at være der. Min tid i klubben har været god.

– Det er dem, der har været med til at udvikle mig som spiller, siger den nye Aalesund-dansker til Tipsbladet.

Seehusen nåede at spille 70 kampe for HB Køge.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Raser over Brian Riemer-interview



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Arsenal-træner er rasende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager