Janus Seehusen var en stor profil på HB Køge-mandskabet i NordicBet Ligaen, men han endte alligevel med at forlade HB Køge grundet en 'adminstativ fejl'. Hele forløbet blev for meget for danskeren.
Han skulle dog ikke gå længe uden klub, da den danske midtbanespiller har skrevet kontrakt med Aalesund fra den næsbedste norske række til udgangen af 2026.
Seehusen fortæller i dette interview med Tipsbladet om overvejelser bag skiftet til Norge.
– Det er jo en klub, der positionsmæssigt ikke ligger, som de plejer at gøre, men klubben har gode ambitioner og gjorde det attraktivt for mig. Efter en snak med træneren synes jeg, at det passede godt til mig, siger Janus Seehusen til Tipsbladet og tilføjer.
– Der var bade interesse i Danmark og andre klubber i Norge. Jeg har en norsk agent, så indgangsvinklen er lidt bedre der.
En stor prioritet for Seehusen var at komme væk fra dansk fodbold og ud af trygge rammer.
– Det var for at udfordre mig selv og prøve mine kræfter et andet sted. Nogle gange tror jeg også, at det er sundt at prøve noget nyt og få nogle nye udfordringer, så man kan udvikle som menneske og spiller.
Danskeren fortæller, at han har fået en rigtig god start i klubben.
– Danskere og nordmænd minder meget om hinanden, så det har været nemt at falde til på holdet. I HB Køge havde vi en meget ung trup, og der var jeg en af dem, der havde spillet flere kampe i truppen. Nu er jeg ikke den, der er mest rutineret, men jeg kommer selvfølgelig meget noget. Det er en lidt anden rolle, selvom jeg skal være en af de bærende spillere, siger Seehusen og tilføjer.
– Jeg skal udvikle mig, og jeg har store ambitioner. Jeg håber, at det kan være et step på vejen til at komme et endnu bedre sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ærgerlig afsked
Den 21-årige danasker får også sat ord på HB Køge-exittet, og han er ked af, at det endte med en kedelig afsted.
– Jeg synes, at det er ærgerligt, at det skulle ende på den måde. Jeg har jo glad for at være i klubben, og jeg har også indtryk af, at klubben har været glad for at have mig. Det var ikke den afslutning, som man ønskede, men jeg har været glad for at være der. Min tid i klubben har været god.
– Det er dem, der har været med til at udvikle mig som spiller, siger den nye Aalesund-dansker til Tipsbladet.
Seehusen nåede at spille 70 kampe for HB Køge.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT