Janus Seehusen var en stor profil på HB Køge-mandskabet i NordicBet Ligaen, men han endte alligevel med at forlade HB Køge grundet en 'adminstativ fejl'. Hele forløbet blev for meget for danskeren.
Han skulle dog ikke gå længe uden klub, da den danske midtbanespiller har skrevet kontrakt med Aalesund fra den næsbedste norske række til udgangen af 2026.
Seehusen fortæller i dette interview med Tipsbladet om overvejelser bag skiftet til Norge.
– Det er jo en klub, der positionsmæssigt ikke ligger, som de plejer at gøre, men klubben har gode ambitioner og gjorde det attraktivt for mig. Efter en snak med træneren synes jeg, at det passede godt til mig, siger Janus Seehusen til Tipsbladet og tilføjer.
– Der var bade interesse i Danmark og andre klubber i Norge. Jeg har en norsk agent, så indgangsvinklen er lidt bedre der.
En stor prioritet for Seehusen var at komme væk fra dansk fodbold og ud af trygge rammer.
– Det var for at udfordre mig selv og prøve mine kræfter et andet sted. Nogle gange tror jeg også, at det er sundt at prøve noget nyt og få nogle nye udfordringer, så man kan udvikle som menneske og spiller.
Danskeren fortæller, at han har fået en rigtig god start i klubben.
– Danskere og nordmænd minder meget om hinanden, så det har været nemt at falde til på holdet. I HB Køge havde vi en meget ung trup, og der var jeg en af dem, der havde spillet flere kampe i truppen. Nu er jeg ikke den, der er mest rutineret, men jeg kommer selvfølgelig meget noget. Det er en lidt anden rolle, selvom jeg skal være en af de bærende spillere, siger Seehusen og tilføjer.
– Jeg skal udvikle mig, og jeg har store ambitioner. Jeg håber, at det kan være et step på vejen til at komme et endnu bedre sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ærgerlig afsked
Den 21-årige danasker får også sat ord på HB Køge-exittet, og han er ked af, at det endte med en kedelig afsted.
– Jeg synes, at det er ærgerligt, at det skulle ende på den måde. Jeg har jo glad for at være i klubben, og jeg har også indtryk af, at klubben har været glad for at have mig. Det var ikke den afslutning, som man ønskede, men jeg har været glad for at være der. Min tid i klubben har været god.
– Det er dem, der har været med til at udvikle mig som spiller, siger den nye Aalesund-dansker til Tipsbladet.
Seehusen nåede at spille 70 kampe for HB Køge.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER