Janus Seehusen var en stor profil på HB Køge-mandskabet i NordicBet Ligaen, men han endte alligevel med at forlade HB Køge grundet en 'adminstativ fejl'. Hele forløbet blev for meget for danskeren.
Han skulle dog ikke gå længe uden klub, da den danske midtbanespiller har skrevet kontrakt med Aalesund fra den næsbedste norske række til udgangen af 2026.
Seehusen fortæller i dette interview med Tipsbladet om overvejelser bag skiftet til Norge.
– Det er jo en klub, der positionsmæssigt ikke ligger, som de plejer at gøre, men klubben har gode ambitioner og gjorde det attraktivt for mig. Efter en snak med træneren synes jeg, at det passede godt til mig, siger Janus Seehusen til Tipsbladet og tilføjer.
– Der var bade interesse i Danmark og andre klubber i Norge. Jeg har en norsk agent, så indgangsvinklen er lidt bedre der.
En stor prioritet for Seehusen var at komme væk fra dansk fodbold og ud af trygge rammer.
– Det var for at udfordre mig selv og prøve mine kræfter et andet sted. Nogle gange tror jeg også, at det er sundt at prøve noget nyt og få nogle nye udfordringer, så man kan udvikle som menneske og spiller.
Danskeren fortæller, at han har fået en rigtig god start i klubben.
– Danskere og nordmænd minder meget om hinanden, så det har været nemt at falde til på holdet. I HB Køge havde vi en meget ung trup, og der var jeg en af dem, der havde spillet flere kampe i truppen. Nu er jeg ikke den, der er mest rutineret, men jeg kommer selvfølgelig meget noget. Det er en lidt anden rolle, selvom jeg skal være en af de bærende spillere, siger Seehusen og tilføjer.
– Jeg skal udvikle mig, og jeg har store ambitioner. Jeg håber, at det kan være et step på vejen til at komme et endnu bedre sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ærgerlig afsked
Den 21-årige danasker får også sat ord på HB Køge-exittet, og han er ked af, at det endte med en kedelig afsted.
– Jeg synes, at det er ærgerligt, at det skulle ende på den måde. Jeg har jo glad for at være i klubben, og jeg har også indtryk af, at klubben har været glad for at have mig. Det var ikke den afslutning, som man ønskede, men jeg har været glad for at være der. Min tid i klubben har været god.
– Det er dem, der har været med til at udvikle mig som spiller, siger den nye Aalesund-dansker til Tipsbladet.
Seehusen nåede at spille 70 kampe for HB Køge.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT