Janus Seehusen var en stor profil på HB Køge-mandskabet i NordicBet Ligaen, men han endte alligevel med at forlade HB Køge grundet en 'adminstativ fejl'. Hele forløbet blev for meget for danskeren.
Han skulle dog ikke gå længe uden klub, da den danske midtbanespiller har skrevet kontrakt med Aalesund fra den næsbedste norske række til udgangen af 2026.
Seehusen fortæller i dette interview med Tipsbladet om overvejelser bag skiftet til Norge.
– Det er jo en klub, der positionsmæssigt ikke ligger, som de plejer at gøre, men klubben har gode ambitioner og gjorde det attraktivt for mig. Efter en snak med træneren synes jeg, at det passede godt til mig, siger Janus Seehusen til Tipsbladet og tilføjer.
– Der var bade interesse i Danmark og andre klubber i Norge. Jeg har en norsk agent, så indgangsvinklen er lidt bedre der.
En stor prioritet for Seehusen var at komme væk fra dansk fodbold og ud af trygge rammer.
– Det var for at udfordre mig selv og prøve mine kræfter et andet sted. Nogle gange tror jeg også, at det er sundt at prøve noget nyt og få nogle nye udfordringer, så man kan udvikle som menneske og spiller.
Danskeren fortæller, at han har fået en rigtig god start i klubben.
– Danskere og nordmænd minder meget om hinanden, så det har været nemt at falde til på holdet. I HB Køge havde vi en meget ung trup, og der var jeg en af dem, der havde spillet flere kampe i truppen. Nu er jeg ikke den, der er mest rutineret, men jeg kommer selvfølgelig meget noget. Det er en lidt anden rolle, selvom jeg skal være en af de bærende spillere, siger Seehusen og tilføjer.
– Jeg skal udvikle mig, og jeg har store ambitioner. Jeg håber, at det kan være et step på vejen til at komme et endnu bedre sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ærgerlig afsked
Den 21-årige danasker får også sat ord på HB Køge-exittet, og han er ked af, at det endte med en kedelig afsted.
– Jeg synes, at det er ærgerligt, at det skulle ende på den måde. Jeg har jo glad for at være i klubben, og jeg har også indtryk af, at klubben har været glad for at have mig. Det var ikke den afslutning, som man ønskede, men jeg har været glad for at være der. Min tid i klubben har været god.
– Det er dem, der har været med til at udvikle mig som spiller, siger den nye Aalesund-dansker til Tipsbladet.
Seehusen nåede at spille 70 kampe for HB Køge.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Zanka ville spille gratis for FC København
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT