Forkert træner sendt til FCM: Det var mærkeligt

Hele spillet omkring Per Mathias Høgmo var dog en spændende oplevelse, erkender BK Häckens sportschef, Martin Ericsson.



Thomas Thomasberg er ny cheftræner i FC Midtjylland, men flere gange pegede pilen på BK Häckens mestertræner Per Mathias Høgmo. Nordmanden blev endda meldt på plads på Heden på selve dagen, hvor FC Midtjylland skulle offentliggøre sin nye træner. 

Den nyhed blev dog lynhurtigt afmonteret, hvorefter Thomas Thomasberg blev meldt som ny træner.

Den episode sætter BK Häckens sportschef, Martin Ericsson, nu ord på i et interview med Fotbollskanalen.

– Det var en spændende oplevelse ud fra den kommunikation, der nu var. Det tror jeg aldrig, at jeg har oplevet før. Normalt er det sandt, det medierne skriver, men i dette tilfælde vidste vi, at det ikke var. Det var en mærkelig oplevelse mere end noget andet. 

Var oplysningerne helt ude af det blå? 

– Hmm, nej. Jeg henviser til den dag, hvor det blev annonceret, at nogen er klar, men i dette tilfælde vidste jeg, at han ikke var det, siger den tidligere Brøndby- og AaB-spiller, som dermed også bekræfter, at interessen fra FC Midtjylland var reel.

Han og Per Mathias Høgmo havde en åben dialog, da rygterne var størst. Ericsson vil ikke ud med, hvad de to har talt om, men han erkender, at det giver mening, at Høgmo er i rampelyset på grund af de stærke resultater, han har leveret for BK Häcken, der vandt Allsvenskan i sidste sæson. 

Det blev Høgmo også belønnet for i starten af året, da han forlængede sin kontrakt med klubben til slutningen af 2024.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dårligt nyt for Isaksen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Belgien – Senegal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er en interessant spiller’

Schweiz – Algeriet