En fanfavorit.
Det kan man vist roligt kalde brasilianske Cesar Santin.
De fleste i Danmark kender nok Santin bedst fra sin tid i FC København.
Han havde dog en glorværdig tid i svenske Kalmar FF inden skiftet til løverne, og det bliver Santin nu hyldet for.
Brasilianeren er nemlig tirsdag blevet optaget i den svenske klubs 'Wall of Fame' sammen med 29 andre.
Santin er dog med til at skrive historie, da han bliver den første brasilianer på 'væggen'.
– I starten troede jeg, at det var en joke, men jeg fik besked fra én, som jeg virkelig stoler på. Så jeg endte med at tro på det. Det er noget, som ikke mange oplever, og jeg er en af dem. Jeg er glad og meget stolt, siger en glad Cesar Santin til Tipsbladet.
Da Tipsbladet taler med Santin, har han netop talt med Kalmar FF om søndagens hyldestarrangement, og han har svært ved at få armene ned over den store hæder.
– Det er meget specielt for mig. Jeg fik det at vide for et par uger siden, og jeg fik så den endelige bekræftelse fra Kalmar FF-sportsdirektør i dag. Det betyder meget for mig, fordi folk i den næste generation kommer til at huske mig og vide, hvor vigtig jeg var for klubben.
– Jeg har hørt, at der kommer til at være et billede af mig selv i arenaen, så det er fantastisk. Jeg er også meget stolt over det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Store følelser
Offensivspilleren nåede at score 25 mål i 58 kampe for Kalmar FF – først fra 2004 til 2008 og dernæst fra 2014 til 2015.
Derfor betyder klubben noget specielt for ham.
– Kalmar var min første klub i Europa, og jeg har store følelser for klubben, fordi jeg var meget ung, da jeg kom til klubben. Klubben og trænerstaben hjalp til at blive en bedre spiller, så jeg har meget at takke dem for.
– Jeg har også store følelser for byen, fordi jeg boede der i lang tid. Jeg boede der i næsten fem år. Jeg elsker Kalmar, siger FCK-legenden til Tipsbladet.
I 2008 rejste Santin netop fra Kalmar til FC København, hvor brasilianeren også endte med at få kæmpe succes.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
Peter Graulund med hård Superliga-dom
DBU vil granske FIFA-plan
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED