Glad Cesar Santin i chok: Troede det var en joke!

Den tidligere FCK-profil Cesar Santin har fået en plads på Kalmar FF's 'Wall of Fame' som den første brasilianer nogensinde. Til at starte med troede Santin, at det var en joke.



En fanfavorit. 

Det kan man vist roligt kalde brasilianske Cesar Santin. 

De fleste i Danmark kender nok Santin bedst fra sin tid i FC København. 

Han havde dog en glorværdig tid i svenske Kalmar FF inden skiftet til løverne, og det bliver Santin nu hyldet for. 

Brasilianeren er nemlig tirsdag blevet optaget i den svenske klubs 'Wall of Fame' sammen med 29 andre.

Santin er dog med til at skrive historie, da han bliver den første brasilianer på 'væggen'. 

– I starten troede jeg, at det var en joke, men jeg fik besked fra én, som jeg virkelig stoler på. Så jeg endte med at tro på det. Det er noget, som ikke mange oplever, og jeg er en af dem. Jeg er glad og meget stolt, siger en glad Cesar Santin til Tipsbladet. 

Da Tipsbladet taler med Santin, har han netop talt med Kalmar FF om søndagens hyldestarrangement, og han har svært ved at få armene ned over den store hæder.

– Det er meget specielt for mig. Jeg fik det at vide for et par uger siden, og jeg fik så den endelige bekræftelse fra Kalmar FF-sportsdirektør i dag. Det betyder meget for mig, fordi folk i den næste generation kommer til at huske mig og vide, hvor vigtig jeg var for klubben.

– Jeg har hørt, at der kommer til at være et billede af mig selv i arenaen, så det er fantastisk. Jeg er også meget stolt over det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Store følelser
Offensivspilleren nåede at score 25 mål i 58 kampe for Kalmar FF – først fra 2004 til 2008 og dernæst fra 2014 til 2015. 

Derfor betyder klubben noget specielt for ham.

– Kalmar var min første klub i Europa, og jeg har store følelser for klubben, fordi jeg var meget ung, da jeg kom til klubben. Klubben og trænerstaben hjalp til at blive en bedre spiller, så jeg har meget at takke dem for.

– Jeg har også store følelser for byen, fordi jeg boede der i lang tid. Jeg boede der i næsten fem år. Jeg elsker Kalmar, siger FCK-legenden til Tipsbladet. 

I 2008 rejste Santin netop fra Kalmar til FC København, hvor brasilianeren også endte med at få kæmpe succes.





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Enig med FC Midtjylland-angriber

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Portugal – Spanien

AGF-spiller idømt karantæne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Schweiz – Colombia

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Her er 1/8-finalerne ved VM