Glad Cesar Santin i chok: Troede det var en joke!

Den tidligere FCK-profil Cesar Santin har fået en plads på Kalmar FF's 'Wall of Fame' som den første brasilianer nogensinde. Til at starte med troede Santin, at det var en joke.



En fanfavorit. 

Det kan man vist roligt kalde brasilianske Cesar Santin. 

De fleste i Danmark kender nok Santin bedst fra sin tid i FC København. 

Han havde dog en glorværdig tid i svenske Kalmar FF inden skiftet til løverne, og det bliver Santin nu hyldet for. 

Brasilianeren er nemlig tirsdag blevet optaget i den svenske klubs 'Wall of Fame' sammen med 29 andre.

Santin er dog med til at skrive historie, da han bliver den første brasilianer på 'væggen'. 

– I starten troede jeg, at det var en joke, men jeg fik besked fra én, som jeg virkelig stoler på. Så jeg endte med at tro på det. Det er noget, som ikke mange oplever, og jeg er en af dem. Jeg er glad og meget stolt, siger en glad Cesar Santin til Tipsbladet. 

Da Tipsbladet taler med Santin, har han netop talt med Kalmar FF om søndagens hyldestarrangement, og han har svært ved at få armene ned over den store hæder.

– Det er meget specielt for mig. Jeg fik det at vide for et par uger siden, og jeg fik så den endelige bekræftelse fra Kalmar FF-sportsdirektør i dag. Det betyder meget for mig, fordi folk i den næste generation kommer til at huske mig og vide, hvor vigtig jeg var for klubben.

– Jeg har hørt, at der kommer til at være et billede af mig selv i arenaen, så det er fantastisk. Jeg er også meget stolt over det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Store følelser
Offensivspilleren nåede at score 25 mål i 58 kampe for Kalmar FF – først fra 2004 til 2008 og dernæst fra 2014 til 2015. 

Derfor betyder klubben noget specielt for ham.

– Kalmar var min første klub i Europa, og jeg har store følelser for klubben, fordi jeg var meget ung, da jeg kom til klubben. Klubben og trænerstaben hjalp til at blive en bedre spiller, så jeg har meget at takke dem for.

– Jeg har også store følelser for byen, fordi jeg boede der i lang tid. Jeg boede der i næsten fem år. Jeg elsker Kalmar, siger FCK-legenden til Tipsbladet. 

I 2008 rejste Santin netop fra Kalmar til FC København, hvor brasilianeren også endte med at få kæmpe succes.





FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Ny bejler til dansk guldfugl

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’