En fanfavorit.
Det kan man vist roligt kalde brasilianske Cesar Santin.
De fleste i Danmark kender nok Santin bedst fra sin tid i FC København.
Han havde dog en glorværdig tid i svenske Kalmar FF inden skiftet til løverne, og det bliver Santin nu hyldet for.
Brasilianeren er nemlig tirsdag blevet optaget i den svenske klubs 'Wall of Fame' sammen med 29 andre.
Santin er dog med til at skrive historie, da han bliver den første brasilianer på 'væggen'.
– I starten troede jeg, at det var en joke, men jeg fik besked fra én, som jeg virkelig stoler på. Så jeg endte med at tro på det. Det er noget, som ikke mange oplever, og jeg er en af dem. Jeg er glad og meget stolt, siger en glad Cesar Santin til Tipsbladet.
Da Tipsbladet taler med Santin, har han netop talt med Kalmar FF om søndagens hyldestarrangement, og han har svært ved at få armene ned over den store hæder.
– Det er meget specielt for mig. Jeg fik det at vide for et par uger siden, og jeg fik så den endelige bekræftelse fra Kalmar FF-sportsdirektør i dag. Det betyder meget for mig, fordi folk i den næste generation kommer til at huske mig og vide, hvor vigtig jeg var for klubben.
– Jeg har hørt, at der kommer til at være et billede af mig selv i arenaen, så det er fantastisk. Jeg er også meget stolt over det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Store følelser
Offensivspilleren nåede at score 25 mål i 58 kampe for Kalmar FF – først fra 2004 til 2008 og dernæst fra 2014 til 2015.
Derfor betyder klubben noget specielt for ham.
– Kalmar var min første klub i Europa, og jeg har store følelser for klubben, fordi jeg var meget ung, da jeg kom til klubben. Klubben og trænerstaben hjalp til at blive en bedre spiller, så jeg har meget at takke dem for.
– Jeg har også store følelser for byen, fordi jeg boede der i lang tid. Jeg boede der i næsten fem år. Jeg elsker Kalmar, siger FCK-legenden til Tipsbladet.
I 2008 rejste Santin netop fra Kalmar til FC København, hvor brasilianeren også endte med at få kæmpe succes.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER