Hovedstødsscoringen mod Rosenborg BK i 2010 vil for altid sikre Sölvi Ottesen en plads i FC Københavns historiebøger, da den sikrede dem en plads i Champions Leagues gruppespil.
Nu er den bomstærke islænding så ved at skrive nye kapitler i sin historiefortælling.
Denne gang som cheftræner.
40-årige Sölvi Ottesen er således blevet ansat som cheftræner for Víkingur Reykjavík, der har haft masser af succes og vundet flere trofæer de seneste år. Nyheden om hans nye job blev meddelt tidligere i januar, men allerede inden var det en offentlig hemmelighed.
Derfor tillod Sölvi Ottesens gode ven og tidligere træner for Víkingur Reykjavík Arnar Gunnlaugsson at tage pis på ham.
– Han vidste, at hvis han sagde ja til landsholdet, så ville jeg blive træner for Víkingur. Alle i klubben vidste det, så han sagde på tv: “jeg kan godt fortælle jer det nu, jeg fyrer Sölvi fra landsholdet, siger islændingen.
Det var dog ikke alle, som vidste besked. Pludselig havde Sölvi Ottesen sin bedstefar i røret.
– Min bedstefar læste ikke hele artiklen, hvor der formentlig stod, at han sagde det med et glimt i øjet. Han ringede til mig og spurgte: “hvad fanden går det her ud på?” Jeg forklarede ham, at der bare var tale om god lir mellem Arnar og jeg, så det var sjovt.
I 2018 vendte Sölvi Ottesen retur til Island og Víkingur Reykjavík, hvor Arnar Gunnlaugsson var assistenttræner. Han blev senere forfremmet til cheftræner og havde Sölvi Ottesen som sin assistent frem til det humoristiske øjeblik på tv, hvor deres veje skiltes.

Ville ikke være træner, men…
Sölvi Ottesen indstillede karrieren i 2021 efter flere succesfulde år i Víkingur Reykjavík som anfører og bolværk i forsvaret.
– Dem som kender mig i dansk fodbold er nok overrasket over, at jeg blev ved med at spille, til jeg var 37. Jeg var bombarderet med skader, og min ryg havde det rigtig slemt, da jeg var i FCK. Jeg blev opereret for en diskusprolaps, og Morten Boesen (FC Københavns læge, red.) vil nok være overrasket over, at jeg blev ved.
Siden blev Sölvi Ottesen assistenttræner i samme klub, selvom det ikke lå i kortene fra begyndelsen.
– Jeg tænkte egentlig ikke så meget over at blive træner, da jeg var ved at blive mentalt træt af fodbold og blev ved med at have smerter, som skulle dulmes med piller. Tanken om at blive træner var derfor langt væk, og jeg tænkte derfor mere på mit firma, som producerer snus.
Sölvi Ottesen kunne alligevel ikke helt holde sig fra holdet og stadion, og sådan startede trænergerningen.
– Jeg begyndte som assistenttræner under Arnar Gunnlaugsson. Jeg tog også trænerlicenserne og prøvede at finde min vej i forhold til, hvad jeg kunne bringe til bordet. Jeg brugte meget tid på individuel træning og dygtiggjorde mig inden for dødbolde. Som spiller var det en af mine styrker, og jeg kender til alle detaljerne, når det kommer til dødbolde.
Ved siden af jobbet som assistent i Víkingur var Sölvi Ottesen altså også indtil for nylig dødboldstræner på det islandske landshold.

Dén træner ringer jeg ikke til
I løbet af karrieren har Sölvi Ottesen spillet under flere prominente trænernavne, som Ståle Solbakken og Brian Riemer, der er henholdsvis norsk og dansk landstræner.
Den pensionerede forsvarsspiller har dog ikke rakt ud til nogen af dem endnu, men han regner med at gøre det senere.
-Jeg har taget enkelte ting med mig. Det kan være noget i forhold til træning, deres tilgang til forskellige situationer eller håndteringen af en pausesnak. Her tager jeg små detaljer med mig videre og propper dem ned i en værktøjskasse, som jeg gør til min egen.
Sölvi Ottesen slår dog fast, at der er én træner, som han ikke har tænkt sig at ringe til.
– I Kina havde jeg Dan Petrescu, og ham kommer jeg ikke til at ringe til. Vi var ikke enige om særlig meget, og kom ikke så godt overens, selvom vi vandt den kinesiske pokalturnering. Jeg har ikke været i kontakt med ham, så det ville være underligt at række ud.
Lige nu er fokus ene og alene på næste måneds Conference League-kamp mod Panathinaikos.
-Det er en stor kamp, som lige nu har vores hovedfokus. Senere vil vi selvfølgelig gøre os klar til ligaen, hvor ambitionen er at gøre det bedre år efter år. Det betyder også, at vi skal nå pokalfinalen, som vi har gjort i de seneste fem år.
40-årige Sölvi Ottesen, der spillede i Sønderjyske og FC København, har skrevet under på en treårig aftale med Víkingur Reykjavík.
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG