Hovedstødsscoringen mod Rosenborg BK i 2010 vil for altid sikre Sölvi Ottesen en plads i FC Københavns historiebøger, da den sikrede dem en plads i Champions Leagues gruppespil.
Nu er den bomstærke islænding så ved at skrive nye kapitler i sin historiefortælling.
Denne gang som cheftræner.
40-årige Sölvi Ottesen er således blevet ansat som cheftræner for Víkingur Reykjavík, der har haft masser af succes og vundet flere trofæer de seneste år. Nyheden om hans nye job blev meddelt tidligere i januar, men allerede inden var det en offentlig hemmelighed.
Derfor tillod Sölvi Ottesens gode ven og tidligere træner for Víkingur Reykjavík Arnar Gunnlaugsson at tage pis på ham.
– Han vidste, at hvis han sagde ja til landsholdet, så ville jeg blive træner for Víkingur. Alle i klubben vidste det, så han sagde på tv: “jeg kan godt fortælle jer det nu, jeg fyrer Sölvi fra landsholdet, siger islændingen.
Det var dog ikke alle, som vidste besked. Pludselig havde Sölvi Ottesen sin bedstefar i røret.
– Min bedstefar læste ikke hele artiklen, hvor der formentlig stod, at han sagde det med et glimt i øjet. Han ringede til mig og spurgte: “hvad fanden går det her ud på?” Jeg forklarede ham, at der bare var tale om god lir mellem Arnar og jeg, så det var sjovt.
I 2018 vendte Sölvi Ottesen retur til Island og Víkingur Reykjavík, hvor Arnar Gunnlaugsson var assistenttræner. Han blev senere forfremmet til cheftræner og havde Sölvi Ottesen som sin assistent frem til det humoristiske øjeblik på tv, hvor deres veje skiltes.

Ville ikke være træner, men…
Sölvi Ottesen indstillede karrieren i 2021 efter flere succesfulde år i Víkingur Reykjavík som anfører og bolværk i forsvaret.
– Dem som kender mig i dansk fodbold er nok overrasket over, at jeg blev ved med at spille, til jeg var 37. Jeg var bombarderet med skader, og min ryg havde det rigtig slemt, da jeg var i FCK. Jeg blev opereret for en diskusprolaps, og Morten Boesen (FC Københavns læge, red.) vil nok være overrasket over, at jeg blev ved.
Siden blev Sölvi Ottesen assistenttræner i samme klub, selvom det ikke lå i kortene fra begyndelsen.
– Jeg tænkte egentlig ikke så meget over at blive træner, da jeg var ved at blive mentalt træt af fodbold og blev ved med at have smerter, som skulle dulmes med piller. Tanken om at blive træner var derfor langt væk, og jeg tænkte derfor mere på mit firma, som producerer snus.
Sölvi Ottesen kunne alligevel ikke helt holde sig fra holdet og stadion, og sådan startede trænergerningen.
– Jeg begyndte som assistenttræner under Arnar Gunnlaugsson. Jeg tog også trænerlicenserne og prøvede at finde min vej i forhold til, hvad jeg kunne bringe til bordet. Jeg brugte meget tid på individuel træning og dygtiggjorde mig inden for dødbolde. Som spiller var det en af mine styrker, og jeg kender til alle detaljerne, når det kommer til dødbolde.
Ved siden af jobbet som assistent i Víkingur var Sölvi Ottesen altså også indtil for nylig dødboldstræner på det islandske landshold.

Dén træner ringer jeg ikke til
I løbet af karrieren har Sölvi Ottesen spillet under flere prominente trænernavne, som Ståle Solbakken og Brian Riemer, der er henholdsvis norsk og dansk landstræner.
Den pensionerede forsvarsspiller har dog ikke rakt ud til nogen af dem endnu, men han regner med at gøre det senere.
-Jeg har taget enkelte ting med mig. Det kan være noget i forhold til træning, deres tilgang til forskellige situationer eller håndteringen af en pausesnak. Her tager jeg små detaljer med mig videre og propper dem ned i en værktøjskasse, som jeg gør til min egen.
Sölvi Ottesen slår dog fast, at der er én træner, som han ikke har tænkt sig at ringe til.
– I Kina havde jeg Dan Petrescu, og ham kommer jeg ikke til at ringe til. Vi var ikke enige om særlig meget, og kom ikke så godt overens, selvom vi vandt den kinesiske pokalturnering. Jeg har ikke været i kontakt med ham, så det ville være underligt at række ud.
Lige nu er fokus ene og alene på næste måneds Conference League-kamp mod Panathinaikos.
-Det er en stor kamp, som lige nu har vores hovedfokus. Senere vil vi selvfølgelig gøre os klar til ligaen, hvor ambitionen er at gøre det bedre år efter år. Det betyder også, at vi skal nå pokalfinalen, som vi har gjort i de seneste fem år.
40-årige Sölvi Ottesen, der spillede i Sønderjyske og FC København, har skrevet under på en treårig aftale med Víkingur Reykjavík.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
– En gigantisk nedtur!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
OB – FC København
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
AGF smider sejren i de døende sekunder
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT