Farvel og tak.
Silkeborg IF valgte at sælge offensivspilleren Frederik Carstensen til norske Sarpsborg 08 i sommer, og det skifte har danskeren bestemt ikke fortrudt.
Carstensen nyder nemlig den norske tilværelse i fulde drag.
– På det personlige plan er det gået meget godt. I starten var jeg lidt nervøs for at skulle bo i udlandet, men det er en rigtig god trup. Der er også mange unge, så det passer mig godt. Der er også mange, der bor tæt på hinanden, så vi kan lave mad sammen. Det har været fint, og jeg har ikke hjemve. Fodboldmæssigt har været lidt blandet. Jeg fik en god start, og jeg spillede nogle gode kampe.
– Derefter fik jeg en slem baglårsskade, som holdt mig ude i seks uger. Så kom jeg endelig tilbage, og så fik jeg et vrid i knæet, som jeg bøvlede med. Jeg har startet inde i alle mine kampe, og det har været okay. Jeg ville gerne have været mere kampafgørende, men jeg tænker, at det kommer. Jeg har vænnet mig til at være i klubben. Det skal nok blive godt, siger danskeren til Tipsbladet.
Mener du, at du bliver brugt på en bedre måde i Sarpsborg end i Silkeborg?
– Jeg synes bestemt, at jeg bliver brugt på en bedre måde end i Silkeborg. Mine styrker bliver brugt bedre, da jeg bliver brugt på kanten. Vores træner vil gerne have os ud på siden og i gennembrud derfra og så komme igennem midten og til angreb. Jeg kan bruge min fart, så det passer meget godt.
Carstensen kunne være blevet i Silkeborg IF og kæmpet for en plads i startelleveren, men det havde ikke nyttet noget, mener han.
– Jeg tror, at aldrig rigtigt ville få chancen for at komme igennem i Silkeborg, fordi jeg ikke passede ind, så det er det rigtige skifte.
Artiklen fortsætter under billedet.

Rart med en frisk start
Den nu tidligere Silkeborg-spiller har også været glad for at prøve kræfter med fodbold uden for landets grænser.
– Det har været rart med en frisk start. Det har været fint at skulle vise mig frem, og jeg har skullet opbygge nogle nye relationer. Der er nogle dygtige spillere i klubben, som jeg har fået gode relationer med. At blive set på en anden måde end i Silkeborg har været fint til mig, så jeg kunne vise nogle af de ting, som jeg er dygtig til. Det kunne jeg ikke i Silkeborg.
I den første sæson blev det til to mål i ni kampe i Eliteserien for den 22-årige dansker, og han har skullet tilpasse en lidt anden form for fodboldstil i Norge.
– Jeg synes, at det er mere fysisk, og der er mange højintense meter og frem og tilbage. Der er rigtig mange hold i ligaen, der gerne vil presse højt og løbe efter modstanderen, så specielt det fysiske parameter spiller en stor rolle. Ellers minder det meget om Danmark, siger Frederik Carstensen til Tipsbladet.
Carstensen har kontrakt med Eliteserie-klubben indtil udgangen af 2028.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT