– Jeg ville aldrig få chancen i Silkeborg

Frederik Carstensen glæder sig over tilværelsen i norske Sarpsborg 08. Danskeren ville nemlig aldrig få chancen i Silkeborg, mener han.



Farvel og tak.

Silkeborg IF valgte at sælge offensivspilleren Frederik Carstensen til norske Sarpsborg 08 i sommer, og det skifte har danskeren bestemt ikke fortrudt.

Carstensen nyder nemlig den norske tilværelse i fulde drag.

– På det personlige plan er det gået meget godt. I starten var jeg lidt nervøs for at skulle bo i udlandet, men det er en rigtig god trup. Der er også mange unge, så det passer mig godt. Der er også mange, der bor tæt på hinanden, så vi kan lave mad sammen. Det har været fint, og jeg har ikke hjemve. Fodboldmæssigt har været lidt blandet. Jeg fik en god start, og jeg spillede nogle gode kampe.

– Derefter fik jeg en slem baglårsskade, som holdt mig ude i seks uger. Så kom jeg endelig tilbage, og så fik jeg et vrid i knæet, som jeg bøvlede med. Jeg har startet inde i alle mine kampe, og det har været okay. Jeg ville gerne have været mere kampafgørende, men jeg tænker, at det kommer. Jeg har vænnet mig til at være i klubben. Det skal nok blive godt, siger danskeren til Tipsbladet.

Mener du, at du bliver brugt på en bedre måde i Sarpsborg end i Silkeborg?

– Jeg synes bestemt, at jeg bliver brugt på en bedre måde end i Silkeborg. Mine styrker bliver brugt bedre, da jeg bliver brugt på kanten. Vores træner vil gerne have os ud på siden og i gennembrud derfra og så komme igennem midten og til angreb. Jeg kan bruge min fart, så det passer meget godt.

Carstensen kunne være blevet i Silkeborg IF og kæmpet for en plads i startelleveren, men det havde ikke nyttet noget, mener han.

– Jeg tror, at aldrig rigtigt ville få chancen for at komme igennem i Silkeborg, fordi jeg ikke passede ind, så det er det rigtige skifte.

Artiklen fortsætter under billedet.

Rart med en frisk start

Den nu tidligere Silkeborg-spiller har også været glad for at prøve kræfter med fodbold uden for landets grænser.

– Det har været rart med en frisk start. Det har været fint at skulle vise mig frem, og jeg har skullet opbygge nogle nye relationer. Der er nogle dygtige spillere i klubben, som jeg har fået gode relationer med. At blive set på en anden måde end i Silkeborg har været fint til mig, så jeg kunne vise nogle af de ting, som jeg er dygtig til. Det kunne jeg ikke i Silkeborg.

I den første sæson blev det til to mål i ni kampe i Eliteserien for den 22-årige dansker, og han har skullet tilpasse en lidt anden form for fodboldstil i Norge.

– Jeg synes, at det er mere fysisk, og der er mange højintense meter og frem og tilbage. Der er rigtig mange hold i ligaen, der gerne vil presse højt og løbe efter modstanderen, så specielt det fysiske parameter spiller en stor rolle. Ellers minder det meget om Danmark, siger Frederik Carstensen til Tipsbladet.

Carstensen har kontrakt med Eliteserie-klubben indtil udgangen af 2028.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Her begynder næste sæson i Superligaen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brøndby får stor bøde

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Philip Billing tabte kæben

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool