– Jeg ville aldrig få chancen i Silkeborg

Frederik Carstensen glæder sig over tilværelsen i norske Sarpsborg 08. Danskeren ville nemlig aldrig få chancen i Silkeborg, mener han.



Farvel og tak.

Silkeborg IF valgte at sælge offensivspilleren Frederik Carstensen til norske Sarpsborg 08 i sommer, og det skifte har danskeren bestemt ikke fortrudt.

Carstensen nyder nemlig den norske tilværelse i fulde drag.

– På det personlige plan er det gået meget godt. I starten var jeg lidt nervøs for at skulle bo i udlandet, men det er en rigtig god trup. Der er også mange unge, så det passer mig godt. Der er også mange, der bor tæt på hinanden, så vi kan lave mad sammen. Det har været fint, og jeg har ikke hjemve. Fodboldmæssigt har været lidt blandet. Jeg fik en god start, og jeg spillede nogle gode kampe.

– Derefter fik jeg en slem baglårsskade, som holdt mig ude i seks uger. Så kom jeg endelig tilbage, og så fik jeg et vrid i knæet, som jeg bøvlede med. Jeg har startet inde i alle mine kampe, og det har været okay. Jeg ville gerne have været mere kampafgørende, men jeg tænker, at det kommer. Jeg har vænnet mig til at være i klubben. Det skal nok blive godt, siger danskeren til Tipsbladet.

Mener du, at du bliver brugt på en bedre måde i Sarpsborg end i Silkeborg?

– Jeg synes bestemt, at jeg bliver brugt på en bedre måde end i Silkeborg. Mine styrker bliver brugt bedre, da jeg bliver brugt på kanten. Vores træner vil gerne have os ud på siden og i gennembrud derfra og så komme igennem midten og til angreb. Jeg kan bruge min fart, så det passer meget godt.

Carstensen kunne være blevet i Silkeborg IF og kæmpet for en plads i startelleveren, men det havde ikke nyttet noget, mener han.

– Jeg tror, at aldrig rigtigt ville få chancen for at komme igennem i Silkeborg, fordi jeg ikke passede ind, så det er det rigtige skifte.

Artiklen fortsætter under billedet.

Rart med en frisk start

Den nu tidligere Silkeborg-spiller har også været glad for at prøve kræfter med fodbold uden for landets grænser.

– Det har været rart med en frisk start. Det har været fint at skulle vise mig frem, og jeg har skullet opbygge nogle nye relationer. Der er nogle dygtige spillere i klubben, som jeg har fået gode relationer med. At blive set på en anden måde end i Silkeborg har været fint til mig, så jeg kunne vise nogle af de ting, som jeg er dygtig til. Det kunne jeg ikke i Silkeborg.

I den første sæson blev det til to mål i ni kampe i Eliteserien for den 22-årige dansker, og han har skullet tilpasse en lidt anden form for fodboldstil i Norge.

– Jeg synes, at det er mere fysisk, og der er mange højintense meter og frem og tilbage. Der er rigtig mange hold i ligaen, der gerne vil presse højt og løbe efter modstanderen, så specielt det fysiske parameter spiller en stor rolle. Ellers minder det meget om Danmark, siger Frederik Carstensen til Tipsbladet.

Carstensen har kontrakt med Eliteserie-klubben indtil udgangen af 2028.





Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

– Vi er pressede

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansker lyner i Italien

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Legende med chokmelding

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

– De lignede lort!

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open