Der var flere, de måtte gnide sig ekstra i øjnene, da billederne af den tidligere Napoli-stjerne Marek Hamsik i Göteborg lufthavn pludselig dukkede op.
Rygtet havde været der et par dage, men for mange var det først en realitet, da slovakken blev overfaldet af euforiske Göteborg fans i ankomsthallen.
Men hvordan kom den svenske klub i en situation, hvor de havde mulighed for at hente Marek Hamsik. Manden der i sin tid overtog scoringsrekorden i Napoli efter selveste Diego Maradona?
Ifølge klubbens sportsdirektør, Pontus Farnerud, startede det hele med en SMS, der i den grad ændrede klubbens planer.
– Jeg fik først en besked fra en svensk agent, som samarbejdede med hans slovakiske agent, og han skrev “jeg har en god spiller til dig”. Jeg spurgte, hvem det var, og så svarede han “Marek Hamsik”. Så tænkte jeg bare “hva!?”, fortæller Farnerud til den norske avis Dagbladet.
Den slovakiske midtbanespiller havde kort forinden brudt samarbejdet med den kinesiske klub Dalian, men det var sket uden for det store internationale transfervindue, og derfor var hans muligheder begrænsede.
Men Marek Hamsik var opsat på at vende tilbage til Europa, og et af de få steder, vinduet var åbent var i Sverige.
– Hans agent tog kontakt til os for at høre, om det var en mulighed i Sverige. Han havde opsagt sin aftale i Kina, fordi han ville spille EM og forberede sig mod det forestående mesterskab, fortæller Farnerud.
Men selvom interessen var der fra begge parter, så skulle den svenske sportsdirektør overtale en række personer i sit bagland, der ikke mente, at det var en god idé at hente Marek Hamsik.
– Det er ikke noget, man kan planlægge. Jeg talte med ledelsen, om det var en mulighed, og der var flere, der ikke mente, det var helt typisk IFK Göteborg at gøre. De mente, vi kunne tale om det dagen efter, og så lå jeg der med tankemylder.
Løsningen blev at Farnerud overtalte klubben til at se på, hvordan Hamsik kunne passe ind i truppen, så de ikke bare hentede ham, fordi han var en stjerne, men fordi han rent faktisk kunne bidrage med noget. Men tiden var stadig knap, fortæller Farnerud.
– Alt blev intensivt, det var hurtige beslutninger og ting skulles løses på kort tid. Det var nogle intensive dage.
Sportsdirektøren fortæller, at han også var imponeret over slovakkens kendskab til IFK Göteborg og den svenske liga, men selvom samtalerne gik godt, og klubben handlede hurtigt, så anede han ikke, om handlen blev til noget, før Hamsik rent faktisk dukkede op i Sverige.
– Det var lidt uvirkeligt, da han faktisk kom til IFK Göteborg, da han landede i lufthavnen og gennemførte lægetjekket på Kameartgården. Vi afholdte en pressekonference, og der var en helt enorm interesse.
– Det er klart, at når vi har en spiller, der har scoret flere mål end Diego Maradona i Napoli, som tjekker ind i IFK Göteborg, så er det meget stort.
Nu er tiden dog rindet ud for Marek Hamsik i Sverige, og efter EM-slutrunden fortsætter han i tyrkiske Trabzonspor. Syv kampe og et mål blev det til for ham i den svenske klub.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
Vilde scener – 135 var mødt op
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
OPTAKT
Spanien – Belgien
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
