Tidligere PL-spiller fortsætter karrieren i Island

Den islandske klub Fram har erhvervet sig en meget erfaren midtbanespiller, der har spillet et hav af kampe i den engelske Premier League.



Danny Guthrie er tirsdag blevet præsenteret som ny spiller i den islandske andendivisionsklub Fram.

Det er spektakulært, da den 34-årige midtbanespiller har over 100 kampe i den engelske Premier League på cv’et, mens han også er noteret for omkring 150 kampe i den næstbedste engelske række, The Championship.

Han startede sin professionelle karriere i Liverpool, men er formentlig mest kendt for sin tid i Newcastle og Reading.

– Vi forventer han kommer til Island i denne uge, hvorefter han skal være i karantæne, før han kan træne med Fram, siger klubbens træner, Jón Sveinsson, til klubbens hjemmeside.

Men hvordan havner en tidligere Premier League-spiller i Islandsk fodbold, tænker du måske?

– Denne mulighed kom helt uventet til os, og vi syntes, det var en meget spændende mulighed. Det er svært at gå glip af, og vi håber, at han med sin erfaring og karakter vil bidrage positivt til vores hold. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil presse på og være en god tilføjelse til vores hold, lyder det fra Fram-træneren.

Spilleren selv er også ganske tilfreds med skiftet.

– Jeg er glad for at blive en del af Fram FC, en klub med en fantastisk historie. Jeg kan ikke vente med komme til Island, møde trænere, mine holdkammerater og knokle hårdt for at komme i god form, konkurrere og vinde kampe.

Danny Guthrie har senest tørnet ud for Walsall i den fjerdebedste engelske række, League Two, hvor han efter to sæsoner stoppede på grund af skader.

Ifølge det islandske medie fotbolti.net så var klubben i tvivl om, hvor meget midtbanespilleren reelt kunne spille fremover.

– Da han spillede, spillede han godt, men der var altid en risiko, fordi vi ikke vidste, hvor mange minutter han kunne spille.

– Alle, der ser på navnet, antager, at han var klubbens højest betalte spiller. Det er lort. Han var klar over, at da han underskrev kontrakten, blev den for det meste betalt i henhold til hvor meget han spillede. Det var aldrig en økonomisk risiko for klubben, som nogle mennesker tror, har Walsall nu tidligere manager Darrell Clarke udtalt, skriver det islandske medie.

Det er ikke Danny Guthries første eksotiske udlandsophold siden tiden i Premier League, da han fra januar 2018 og et år frem tørnede ud for Mitra Kukar i Indonesien.





Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel



LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


FC Midtjylland – OB

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Brøndby IF – Silkeborg IF


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Et kæmpe Superliga-scoop 


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Forlanger mere af Kasper Dolberg

Viborg FF – FC København

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten



Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller



Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

AGF henter dansk kantspiller

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Afslører danskers rekordtransfer

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Afviser store millionbud på dansk bomber

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet



Rumænere indkasserer mål i Andorra

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud