Tidligere PL-spiller fortsætter karrieren i Island

Den islandske klub Fram har erhvervet sig en meget erfaren midtbanespiller, der har spillet et hav af kampe i den engelske Premier League.



Danny Guthrie er tirsdag blevet præsenteret som ny spiller i den islandske andendivisionsklub Fram.

Det er spektakulært, da den 34-årige midtbanespiller har over 100 kampe i den engelske Premier League på cv’et, mens han også er noteret for omkring 150 kampe i den næstbedste engelske række, The Championship.

Han startede sin professionelle karriere i Liverpool, men er formentlig mest kendt for sin tid i Newcastle og Reading.

– Vi forventer han kommer til Island i denne uge, hvorefter han skal være i karantæne, før han kan træne med Fram, siger klubbens træner, Jón Sveinsson, til klubbens hjemmeside.

Men hvordan havner en tidligere Premier League-spiller i Islandsk fodbold, tænker du måske?

– Denne mulighed kom helt uventet til os, og vi syntes, det var en meget spændende mulighed. Det er svært at gå glip af, og vi håber, at han med sin erfaring og karakter vil bidrage positivt til vores hold. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil presse på og være en god tilføjelse til vores hold, lyder det fra Fram-træneren.

Spilleren selv er også ganske tilfreds med skiftet.

– Jeg er glad for at blive en del af Fram FC, en klub med en fantastisk historie. Jeg kan ikke vente med komme til Island, møde trænere, mine holdkammerater og knokle hårdt for at komme i god form, konkurrere og vinde kampe.

Danny Guthrie har senest tørnet ud for Walsall i den fjerdebedste engelske række, League Two, hvor han efter to sæsoner stoppede på grund af skader.

Ifølge det islandske medie fotbolti.net så var klubben i tvivl om, hvor meget midtbanespilleren reelt kunne spille fremover.

– Da han spillede, spillede han godt, men der var altid en risiko, fordi vi ikke vidste, hvor mange minutter han kunne spille.

– Alle, der ser på navnet, antager, at han var klubbens højest betalte spiller. Det er lort. Han var klar over, at da han underskrev kontrakten, blev den for det meste betalt i henhold til hvor meget han spillede. Det var aldrig en økonomisk risiko for klubben, som nogle mennesker tror, har Walsall nu tidligere manager Darrell Clarke udtalt, skriver det islandske medie.

Det er ikke Danny Guthries første eksotiske udlandsophold siden tiden i Premier League, da han fra januar 2018 og et år frem tørnede ud for Mitra Kukar i Indonesien.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Senegal – Irak

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Norge – Frankrig

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

I dialog om dansk bomber