Tidligere PL-spiller fortsætter karrieren i Island

Den islandske klub Fram har erhvervet sig en meget erfaren midtbanespiller, der har spillet et hav af kampe i den engelske Premier League.



Danny Guthrie er tirsdag blevet præsenteret som ny spiller i den islandske andendivisionsklub Fram.

Det er spektakulært, da den 34-årige midtbanespiller har over 100 kampe i den engelske Premier League på cv’et, mens han også er noteret for omkring 150 kampe i den næstbedste engelske række, The Championship.

Han startede sin professionelle karriere i Liverpool, men er formentlig mest kendt for sin tid i Newcastle og Reading.

– Vi forventer han kommer til Island i denne uge, hvorefter han skal være i karantæne, før han kan træne med Fram, siger klubbens træner, Jón Sveinsson, til klubbens hjemmeside.

Men hvordan havner en tidligere Premier League-spiller i Islandsk fodbold, tænker du måske?

– Denne mulighed kom helt uventet til os, og vi syntes, det var en meget spændende mulighed. Det er svært at gå glip af, og vi håber, at han med sin erfaring og karakter vil bidrage positivt til vores hold. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil presse på og være en god tilføjelse til vores hold, lyder det fra Fram-træneren.

Spilleren selv er også ganske tilfreds med skiftet.

– Jeg er glad for at blive en del af Fram FC, en klub med en fantastisk historie. Jeg kan ikke vente med komme til Island, møde trænere, mine holdkammerater og knokle hårdt for at komme i god form, konkurrere og vinde kampe.

Danny Guthrie har senest tørnet ud for Walsall i den fjerdebedste engelske række, League Two, hvor han efter to sæsoner stoppede på grund af skader.

Ifølge det islandske medie fotbolti.net så var klubben i tvivl om, hvor meget midtbanespilleren reelt kunne spille fremover.

– Da han spillede, spillede han godt, men der var altid en risiko, fordi vi ikke vidste, hvor mange minutter han kunne spille.

– Alle, der ser på navnet, antager, at han var klubbens højest betalte spiller. Det er lort. Han var klar over, at da han underskrev kontrakten, blev den for det meste betalt i henhold til hvor meget han spillede. Det var aldrig en økonomisk risiko for klubben, som nogle mennesker tror, har Walsall nu tidligere manager Darrell Clarke udtalt, skriver det islandske medie.

Det er ikke Danny Guthries første eksotiske udlandsophold siden tiden i Premier League, da han fra januar 2018 og et år frem tørnede ud for Mitra Kukar i Indonesien.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

‘En af sæsonens bedste transfers’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Brøndby bekræfter salg

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Hård kritik af FC København-stjerne

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’