Tidligere PL-spiller fortsætter karrieren i Island

Den islandske klub Fram har erhvervet sig en meget erfaren midtbanespiller, der har spillet et hav af kampe i den engelske Premier League.



Danny Guthrie er tirsdag blevet præsenteret som ny spiller i den islandske andendivisionsklub Fram.

Det er spektakulært, da den 34-årige midtbanespiller har over 100 kampe i den engelske Premier League på cv’et, mens han også er noteret for omkring 150 kampe i den næstbedste engelske række, The Championship.

Han startede sin professionelle karriere i Liverpool, men er formentlig mest kendt for sin tid i Newcastle og Reading.

– Vi forventer han kommer til Island i denne uge, hvorefter han skal være i karantæne, før han kan træne med Fram, siger klubbens træner, Jón Sveinsson, til klubbens hjemmeside.

Men hvordan havner en tidligere Premier League-spiller i Islandsk fodbold, tænker du måske?

– Denne mulighed kom helt uventet til os, og vi syntes, det var en meget spændende mulighed. Det er svært at gå glip af, og vi håber, at han med sin erfaring og karakter vil bidrage positivt til vores hold. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil presse på og være en god tilføjelse til vores hold, lyder det fra Fram-træneren.

Spilleren selv er også ganske tilfreds med skiftet.

– Jeg er glad for at blive en del af Fram FC, en klub med en fantastisk historie. Jeg kan ikke vente med komme til Island, møde trænere, mine holdkammerater og knokle hårdt for at komme i god form, konkurrere og vinde kampe.

Danny Guthrie har senest tørnet ud for Walsall i den fjerdebedste engelske række, League Two, hvor han efter to sæsoner stoppede på grund af skader.

Ifølge det islandske medie fotbolti.net så var klubben i tvivl om, hvor meget midtbanespilleren reelt kunne spille fremover.

– Da han spillede, spillede han godt, men der var altid en risiko, fordi vi ikke vidste, hvor mange minutter han kunne spille.

– Alle, der ser på navnet, antager, at han var klubbens højest betalte spiller. Det er lort. Han var klar over, at da han underskrev kontrakten, blev den for det meste betalt i henhold til hvor meget han spillede. Det var aldrig en økonomisk risiko for klubben, som nogle mennesker tror, har Walsall nu tidligere manager Darrell Clarke udtalt, skriver det islandske medie.

Det er ikke Danny Guthries første eksotiske udlandsophold siden tiden i Premier League, da han fra januar 2018 og et år frem tørnede ud for Mitra Kukar i Indonesien.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Henter 16-årig i FC København

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Froholdt-video trækker overskrifter

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Dem kan FCM trække i Europa League

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Første gang nogensinde for Eriksen

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Stor overraskelse til FCM-træning

Her skal Sepp Piontek begraves

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Liverpool – West Ham United

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’