Dansker var midt i svensk kaos: Det var bizart

Djurgården går igennem en tumultarisk tid. Trænerteamet er blevet fyret, og fansene er i oprør over klubbens dårlige resultater. Tipsbladet har talt med Djurgården-danskeren Peter Therkildsen om det store kaos.



Kæmpe skandale. 

Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.

76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter. 

Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0. 

Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.

– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.

– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.

– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.

Du har vel aldrig prøvet noget lignende?

– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.

– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XX5PKB

Foto: Alamy

Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.

– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.

– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.

– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.

Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner. 

Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan. 

26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter handel

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Vil væk fra Brøndby

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Storklub har taget kontakt

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Henter Kamil Wilczek

– Han er bare ren verdensklasse!

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Cooper med kontant transfermelding

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Choktransfer på vej? 

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller