Kæmpe skandale.
Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.
76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter.
Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0.
Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.
– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.
– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.
– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.
Du har vel aldrig prøvet noget lignende?
– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.
– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.
Artiklen fortsætter under billedet.
Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.
– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.
– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.
– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.
Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner.
Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan.
26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.

Åbne for at sælge

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Afslører vanvittig kontrakt

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Moukoko er forfulgt af skandaler

Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Afslører: Flere Superliga-køb på trapperne

FCK-transfer går verden rundt

‘Det transferrygte kilder alle de rigtige steder!’

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’

Officielt: FC København handler igen

Så meget betaler FCK for Moukoko

Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Tidligere Liverpool-målmand på blokken i FCK

Nadia Nadim tordner mod sin træner

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Milliondrama! Klubber dybt uenige om dansker

Afsløring: Hillerød henter målmand i FC Utrecht

Kæmpe lønnedgang i FCK? Han tjener kassen

De henter dansk stortalent

Tjener kassen: Her er Anders Dreyers kongeløn

Kylian Mbappé sagsøger PSG

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

Politiet frygter fanoptøjer til FCK-træningskamp

Brøndby hevet ind i trekantdrama med storklubber

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

Afsløring: Nice har synet William Bøving

Brøndby henter ny angriber

FC København præsenterer nyt indkøb

Nedtur for La Rojita i Rumænien

Drømmetransfer: Men der er et stort problem

Liverpool-talent sparker England i EM-finale

AGF i ny formation: Derfor skifter Poulsen

Enighed – Mikael Anderson til lægetjek

Ny milliardkontrakt? Ronaldo har alt på plads

AGF åbner for spillersalg: ‘Vi er for mange’

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool

FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Kæmpeklub byder på Christian Nørgaard

Kæmper om dansk stjernes underskrift