Kæmpe skandale.
Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.
76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter.
Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0.
Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.
– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.
– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.
– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.
Du har vel aldrig prøvet noget lignende?
– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.
– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.
– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.
– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.
– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.
Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner.
Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan.
26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
– Det har man nok aldrig set før
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Her er Danmarks VM-gruppe
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Jonas Wind er i København
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her kan du se VM-lodtrækningen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
På rov i FC København
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER