Dansker var midt i svensk kaos: Det var bizart

Djurgården går igennem en tumultarisk tid. Trænerteamet er blevet fyret, og fansene er i oprør over klubbens dårlige resultater. Tipsbladet har talt med Djurgården-danskeren Peter Therkildsen om det store kaos.



Kæmpe skandale. 

Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.

76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter. 

Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0. 

Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.

– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.

– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.

– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.

Du har vel aldrig prøvet noget lignende?

– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.

– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XX5PKB

Foto: Alamy

Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.

– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.

– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.

– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.

Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner. 

Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan. 

26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.



Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lurer på dyr dansk stjerne

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Stopper alle forhandlinger

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Frederik Birk bryder tavsheden

Storklub lurer på Mohamed Salah

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: FC København binder stortalent

Spøger i kæmpeklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Pibekoncert til Thomas Frank

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby