Dansker var midt i svensk kaos: Det var bizart

Djurgården går igennem en tumultarisk tid. Trænerteamet er blevet fyret, og fansene er i oprør over klubbens dårlige resultater. Tipsbladet har talt med Djurgården-danskeren Peter Therkildsen om det store kaos.



Kæmpe skandale. 

Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.

76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter. 

Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0. 

Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.

– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.

– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.

– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.

Du har vel aldrig prøvet noget lignende?

– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.

– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XX5PKB

Foto: Alamy

Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.

– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.

– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.

– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.

Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner. 

Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan. 

26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Mileta Rajovic i stor optur

AGF tager pis på FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Kæmpe kærlighedserklæring



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Alpha retter hård kritik



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

– Han har måske været lagt lidt på is

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Vil have ham væk fra FC København

Paris Saint-Germain – Chelsea

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Real Madrid – Manchester City

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana