Dansker var midt i svensk kaos: Det var bizart

Djurgården går igennem en tumultarisk tid. Trænerteamet er blevet fyret, og fansene er i oprør over klubbens dårlige resultater. Tipsbladet har talt med Djurgården-danskeren Peter Therkildsen om det store kaos.



Kæmpe skandale. 

Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.

76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter. 

Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0. 

Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.

– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.

– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.

– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.

Du har vel aldrig prøvet noget lignende?

– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.

– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XX5PKB

Foto: Alamy

Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.

– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.

– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.

– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.

Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner. 

Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan. 

26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.





Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’




LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-transfer glippet

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Angriber meldes tæt på

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dansk klub har ham på radaren

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

FC København byder på kantspiller

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City