Dansker var midt i svensk kaos: Det var bizart

Djurgården går igennem en tumultarisk tid. Trænerteamet er blevet fyret, og fansene er i oprør over klubbens dårlige resultater. Tipsbladet har talt med Djurgården-danskeren Peter Therkildsen om det store kaos.



Kæmpe skandale. 

Sådan kan det meget præcist beskrives, da Djurgården og Hammarby mødtes i det store Stockholm-derby i søndags.

76 minutter skulle der gå, før Djurgårdens fans gik amok med affyring af kanonslag og raketter. 

Det gik så galt, at kampen blev afbrudt og først genoptaget dagen efter, og Hammarby endte som vinder med 2-0. 

Peter Therkildsen kunne se den store skandale fra bænken, og Djurgården-danskeren var i chok over, hvordan kampen udviklede sig.

– Det var meget bizart. Derbys i Stockholm er gigantiske. Det kan kun sammenlignes med Brøndby og FCK i Danmark. Der er virkelig smæk på lægterne, og vi har desværre ikke den bedste 'record'. Det er vores fans utilfredse med, og det viste de ved at afbryde kampen. Vi blev sendt ned, og det samme skete mod AIK senest. Jeg synes, at det blev håndteret bedre mod AIK.

– Efter der blev lagt en dæmper på det, kunne vi komme op og spille kampen færdig. Jeg synes ikke helt, at vi løste det super den her gang, fordi det er ikke optimalt at skulle vente så lang tid med at genoptage kampen, Slet ikke, at man skulle hjem og sove, spise aftensmad, få mad inden kampen og gå igennem samme rutine for så at spille 15 minutter. Det var vildt underligt. Det var en meget speciel oplevelse.

– Der er nogle mekanismer, der går i gang, når man skal lade op til en fodboldkamp som spiller. Da jeg skulle møde op og spille det sidste kvarter, kunne kroppen ikke helt finde ud af, om det var kampdag eller dagen efter kamp. Hvad foregik der? Det var meget specielt, fortæller den tidligere AC Horsens-spiller til Tipsbladet.

Du har vel aldrig prøvet noget lignende?

– Jeg har aldrig prøvet noget lignende før. Jeg snakkede med nogle af mine holdkammerater. Jeg kan næsten ikke huske, at jeg har hørt om det før. Jeg tror, at Albin Ekdal fortalte mig, at han havde prøvet det i Italien, men det var på grund af kraftigt snefald.

– Jeg har aldrig hørt om, at man skulle spille en kamp færdig dagen efter, men det var man nødsadigt til af en eller anden grund. Det må man tage med som en oplevelse.

Artiklen fortsætter under billedet.

2XX5PKB

Foto: Alamy

Overrasket
Skandale-kampen fik også konsekvenser for Djurgården-trænerduoen Kim Bergstrand og Thomas Lagerlöf. De fik nemlig sparket mandag.

– Jeg var en lille smule overrasket. Det er ikke nogen hemmelighed, at resultaterne ikke har været prangende, specielt i den sidste del af sæsonen. Vi har haft virkelig stærk sæson på mange områder, og især det første halve år var utroligt stærkt.

– Der var vi bejleren, der skulle kæmpe med Malmö om mesterskabet, og vi fik sikret et Europa-gruppespil, hvilket var et stort mål for klubben. Det var nogle stærke play-off kampe, som vi havde. Vi har så smidt nogle point i nogle vigtige kampe på det seneste. Når resultaterne ikke er der i en storklub, må der ske forandringer, og det har de valgt at gøre.

– Jeg ser det også som en mulighed for, at der er nogle friske øjne, der kigger på én, afslutter Djurgården-kanten.

Efterfølgende er Roberth Björknesjö blevet præsenteret som ny træner. 

Djurgårdan er nummer fire i Allsvenskan. 

26-årige Therkildsen skftede til klubben i februar.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

José Mourinho klarmelder dansker

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

– Det er en gigantisk fiasko

Chido Obi var ustyrlig

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

OB – FC Midtjylland

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia