– Viktor Fischer dræbte Superligaen

Den danske angriber får store roser med på vejen for sin første sæson i Superligaen af tidligere FCN- og Lyngby-spiller Anders Christiansen.



Han kom til Superligaen og FC København som et stort navn, og offensivspiller Viktor Fischer leverede fra start af sin tid i FCK varen og blev afgørende for Ståle Solbakkens mandskab.

Men Viktor Fischer forlod også Danmark og FCK som en trupspiller, der ikke var i daværende træner Jess Thorups planer for fremtiden.

Siden er der løbet meget vand i åen, og den danske offensivspiller er på kontrakt i Royal Antwerp, hvor han har været plaget af skader, så det kommende år spiller han i den svenske hovedstad Stockholm hos klubben AIK.

Og en anden dansk profil blåstempler Viktor Fischer, selv om han godt nok er i tvivl om, hvad den 28-årige profil kan tilbyde holdet på dette tidspunkt i karrieren.

– Viktor Fischer dræbte Superligaen i sin første sæson. Han var den bedste spiller i hele ligaen, og han gjorde, hvad han ville, siger Anders Christensen til Expressen.

Christiansen er selv flere gange blevet nævnt som en af de bedste spillere i svensk fodbold, og Malmö FF-danskeren tror godt, at Viktor Fischer kan blande sig i snakken, hvis ikke skaderne har gjort for meget ved hans kvaliteter.

– Da han var i FCK, var han fantastisk, men det er jo nogle sæsoner siden nu, og han har været skadet, så jeg kan ikke vurdere, hvor god han er lige nu, siger Anders Christiansen.

Viktor Fischer er ikke den eneste nye dansker i svensk fodbold til den kommende sæson – Glen Riddersholm har eksempelvis hentet Vito Hammershøy-Mistrati, Victor Lind og Marcus Baggesen til IFK Norrköping.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Premier League-dansker skal have ny manager

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Landsholdet forsinket

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

– Neestrup kan blive næste landstræner

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?