Villads Nielsen er guldvinder: Over al forventning

Villads Nielsen vandt i weekenden guld med Bodø/Glimt i sin første seniorsæson. Han har også scoret et mål, der blev kåret til rundens scoring i Europa League. Som bare 19-årig.



Villads Nielsen har kun været i en seniortrup i godt et halvt år, men allerede nu har han prøvet mere, end mange professionelle spillere gør i en hel karriere.

Siden skiftet fra FC Nordsjællands U19-mandskab i april har han vundet et mesterskab med Bodø/Glimt, og i Europa League lavede han en vanvittig overtidsscoring med hælen, der sikrede nordmændene en sejr over Braga.

Det mål blev kåret til rundens scoring i den europæiske turnering. 

– Det er min første sæson som seniorspiller, og det er blevet kronet med mesterskabet og den store oplevelse i Europa League, så det er gået over al forventning, siger Villads Nielsen og tilføjer:

– Jeg kom hertil for i begyndelsen at være en del af en seniortrup og træne med dem kontinuerligt, men jeg har fået en større og større rolle og en del minutter, så det kan jeg kun være sindssygt glad og taknemmelig for, og det er et resultat af en masse hårdt arbejde, forklarer han et par dage efter, at mesterskabet kom i hus.

To runder inden afgørelsen blev førstepladsen ellers taget fra Bodø/Glimt af Brann efter en række kampe uden sejr til Villads Nielsen og holdkammeraterne, men da slutspurten blev sat ind, gjorde de rent bord, og så var guldet hjemme. 

2YCJA5R

Villads Nielsen scorede et vildt mål mod Braga. Foto: Alamy

– Selvfølgelig så vi godt, hvor godt kørende Brann var, men jeg synes, at vi var gode til mange gange at kigge hinanden i øjnene og holde fokus på en kamp af gangen. Vi så mere på, hvad vi selv kunne gøre, end hvad der skete i Brann. Det virkede, for vi endte jo med at vinde guld, konstaterer den danske U21-landsholdsspiller, der efter den spændende afslutning kunne lade sig hylde med de andre spillere fra Bodø/Glimt.  

Men den europæiske kampagne er ikke slut endnu, så holdet har holdt igen med festerne og har nu fokus på årets sidste strabadser.

– Bodø havde fikset en sindssygt hyggelig privatfest med mange investorer og medlemmer fra klubben, så vi havde en hyggelig aften sammen med de tætteste. 

– Det er jo lidt en balancegang, for selvfølgelig skulle vi fejre mesterskabet, for det er det, man spiller for hele året, men vi er også nødt til at tænke på den europæiske kamp mod Besiktas, og den kan jo føre til noget endnu vildere, så vi har fejret det, men er også klar til den næste kamp, lyder det fra Villads Nielsen.

En ung gut, som allerede kan kalde sig for guldvinder og også indehaver af rundens mål i Europa League. Som blot 19-årig.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

‘Horsens var et helvede’

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Spanien har et ekstra øje på Messi

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’