Villads Nielsen er guldvinder: Over al forventning

Villads Nielsen vandt i weekenden guld med Bodø/Glimt i sin første seniorsæson. Han har også scoret et mål, der blev kåret til rundens scoring i Europa League. Som bare 19-årig.



Villads Nielsen har kun været i en seniortrup i godt et halvt år, men allerede nu har han prøvet mere, end mange professionelle spillere gør i en hel karriere.

Siden skiftet fra FC Nordsjællands U19-mandskab i april har han vundet et mesterskab med Bodø/Glimt, og i Europa League lavede han en vanvittig overtidsscoring med hælen, der sikrede nordmændene en sejr over Braga.

Det mål blev kåret til rundens scoring i den europæiske turnering. 

– Det er min første sæson som seniorspiller, og det er blevet kronet med mesterskabet og den store oplevelse i Europa League, så det er gået over al forventning, siger Villads Nielsen og tilføjer:

– Jeg kom hertil for i begyndelsen at være en del af en seniortrup og træne med dem kontinuerligt, men jeg har fået en større og større rolle og en del minutter, så det kan jeg kun være sindssygt glad og taknemmelig for, og det er et resultat af en masse hårdt arbejde, forklarer han et par dage efter, at mesterskabet kom i hus.

To runder inden afgørelsen blev førstepladsen ellers taget fra Bodø/Glimt af Brann efter en række kampe uden sejr til Villads Nielsen og holdkammeraterne, men da slutspurten blev sat ind, gjorde de rent bord, og så var guldet hjemme. 

2YCJA5R

Villads Nielsen scorede et vildt mål mod Braga. Foto: Alamy

– Selvfølgelig så vi godt, hvor godt kørende Brann var, men jeg synes, at vi var gode til mange gange at kigge hinanden i øjnene og holde fokus på en kamp af gangen. Vi så mere på, hvad vi selv kunne gøre, end hvad der skete i Brann. Det virkede, for vi endte jo med at vinde guld, konstaterer den danske U21-landsholdsspiller, der efter den spændende afslutning kunne lade sig hylde med de andre spillere fra Bodø/Glimt.  

Men den europæiske kampagne er ikke slut endnu, så holdet har holdt igen med festerne og har nu fokus på årets sidste strabadser.

– Bodø havde fikset en sindssygt hyggelig privatfest med mange investorer og medlemmer fra klubben, så vi havde en hyggelig aften sammen med de tætteste. 

– Det er jo lidt en balancegang, for selvfølgelig skulle vi fejre mesterskabet, for det er det, man spiller for hele året, men vi er også nødt til at tænke på den europæiske kamp mod Besiktas, og den kan jo føre til noget endnu vildere, så vi har fejret det, men er også klar til den næste kamp, lyder det fra Villads Nielsen.

En ung gut, som allerede kan kalde sig for guldvinder og også indehaver af rundens mål i Europa League. Som blot 19-årig.





De henter Gregoritsch – lægetjek i dag


Vil købe tidligere Superliga-profil

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Medier fælder dom over Dorgu

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Superligaens bedste stadion

Trist melding om Emil Højlund

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

FCK starter op uden tre spillere

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub