Villads Nielsen har kun været i en seniortrup i godt et halvt år, men allerede nu har han prøvet mere, end mange professionelle spillere gør i en hel karriere.
Siden skiftet fra FC Nordsjællands U19-mandskab i april har han vundet et mesterskab med Bodø/Glimt, og i Europa League lavede han en vanvittig overtidsscoring med hælen, der sikrede nordmændene en sejr over Braga.
Det mål blev kåret til rundens scoring i den europæiske turnering.
– Det er min første sæson som seniorspiller, og det er blevet kronet med mesterskabet og den store oplevelse i Europa League, så det er gået over al forventning, siger Villads Nielsen og tilføjer:
– Jeg kom hertil for i begyndelsen at være en del af en seniortrup og træne med dem kontinuerligt, men jeg har fået en større og større rolle og en del minutter, så det kan jeg kun være sindssygt glad og taknemmelig for, og det er et resultat af en masse hårdt arbejde, forklarer han et par dage efter, at mesterskabet kom i hus.
To runder inden afgørelsen blev førstepladsen ellers taget fra Bodø/Glimt af Brann efter en række kampe uden sejr til Villads Nielsen og holdkammeraterne, men da slutspurten blev sat ind, gjorde de rent bord, og så var guldet hjemme.

– Selvfølgelig så vi godt, hvor godt kørende Brann var, men jeg synes, at vi var gode til mange gange at kigge hinanden i øjnene og holde fokus på en kamp af gangen. Vi så mere på, hvad vi selv kunne gøre, end hvad der skete i Brann. Det virkede, for vi endte jo med at vinde guld, konstaterer den danske U21-landsholdsspiller, der efter den spændende afslutning kunne lade sig hylde med de andre spillere fra Bodø/Glimt.
Men den europæiske kampagne er ikke slut endnu, så holdet har holdt igen med festerne og har nu fokus på årets sidste strabadser.
– Bodø havde fikset en sindssygt hyggelig privatfest med mange investorer og medlemmer fra klubben, så vi havde en hyggelig aften sammen med de tætteste.
– Det er jo lidt en balancegang, for selvfølgelig skulle vi fejre mesterskabet, for det er det, man spiller for hele året, men vi er også nødt til at tænke på den europæiske kamp mod Besiktas, og den kan jo føre til noget endnu vildere, så vi har fejret det, men er også klar til den næste kamp, lyder det fra Villads Nielsen.
En ung gut, som allerede kan kalde sig for guldvinder og også indehaver af rundens mål i Europa League. Som blot 19-årig.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT