Villads Nielsen er guldvinder: Over al forventning

Villads Nielsen vandt i weekenden guld med Bodø/Glimt i sin første seniorsæson. Han har også scoret et mål, der blev kåret til rundens scoring i Europa League. Som bare 19-årig.



Villads Nielsen har kun været i en seniortrup i godt et halvt år, men allerede nu har han prøvet mere, end mange professionelle spillere gør i en hel karriere.

Siden skiftet fra FC Nordsjællands U19-mandskab i april har han vundet et mesterskab med Bodø/Glimt, og i Europa League lavede han en vanvittig overtidsscoring med hælen, der sikrede nordmændene en sejr over Braga.

Det mål blev kåret til rundens scoring i den europæiske turnering. 

– Det er min første sæson som seniorspiller, og det er blevet kronet med mesterskabet og den store oplevelse i Europa League, så det er gået over al forventning, siger Villads Nielsen og tilføjer:

– Jeg kom hertil for i begyndelsen at være en del af en seniortrup og træne med dem kontinuerligt, men jeg har fået en større og større rolle og en del minutter, så det kan jeg kun være sindssygt glad og taknemmelig for, og det er et resultat af en masse hårdt arbejde, forklarer han et par dage efter, at mesterskabet kom i hus.

To runder inden afgørelsen blev førstepladsen ellers taget fra Bodø/Glimt af Brann efter en række kampe uden sejr til Villads Nielsen og holdkammeraterne, men da slutspurten blev sat ind, gjorde de rent bord, og så var guldet hjemme. 

2YCJA5R

Villads Nielsen scorede et vildt mål mod Braga. Foto: Alamy

– Selvfølgelig så vi godt, hvor godt kørende Brann var, men jeg synes, at vi var gode til mange gange at kigge hinanden i øjnene og holde fokus på en kamp af gangen. Vi så mere på, hvad vi selv kunne gøre, end hvad der skete i Brann. Det virkede, for vi endte jo med at vinde guld, konstaterer den danske U21-landsholdsspiller, der efter den spændende afslutning kunne lade sig hylde med de andre spillere fra Bodø/Glimt.  

Men den europæiske kampagne er ikke slut endnu, så holdet har holdt igen med festerne og har nu fokus på årets sidste strabadser.

– Bodø havde fikset en sindssygt hyggelig privatfest med mange investorer og medlemmer fra klubben, så vi havde en hyggelig aften sammen med de tætteste. 

– Det er jo lidt en balancegang, for selvfølgelig skulle vi fejre mesterskabet, for det er det, man spiller for hele året, men vi er også nødt til at tænke på den europæiske kamp mod Besiktas, og den kan jo føre til noget endnu vildere, så vi har fejret det, men er også klar til den næste kamp, lyder det fra Villads Nielsen.

En ung gut, som allerede kan kalde sig for guldvinder og også indehaver af rundens mål i Europa League. Som blot 19-årig.





Højlund får ny stjernetræner i Napoli




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Messi-statue fjernes