Villads Nielsen er guldvinder: Over al forventning

Villads Nielsen vandt i weekenden guld med Bodø/Glimt i sin første seniorsæson. Han har også scoret et mål, der blev kåret til rundens scoring i Europa League. Som bare 19-årig.



Villads Nielsen har kun været i en seniortrup i godt et halvt år, men allerede nu har han prøvet mere, end mange professionelle spillere gør i en hel karriere.

Siden skiftet fra FC Nordsjællands U19-mandskab i april har han vundet et mesterskab med Bodø/Glimt, og i Europa League lavede han en vanvittig overtidsscoring med hælen, der sikrede nordmændene en sejr over Braga.

Det mål blev kåret til rundens scoring i den europæiske turnering. 

– Det er min første sæson som seniorspiller, og det er blevet kronet med mesterskabet og den store oplevelse i Europa League, så det er gået over al forventning, siger Villads Nielsen og tilføjer:

– Jeg kom hertil for i begyndelsen at være en del af en seniortrup og træne med dem kontinuerligt, men jeg har fået en større og større rolle og en del minutter, så det kan jeg kun være sindssygt glad og taknemmelig for, og det er et resultat af en masse hårdt arbejde, forklarer han et par dage efter, at mesterskabet kom i hus.

To runder inden afgørelsen blev førstepladsen ellers taget fra Bodø/Glimt af Brann efter en række kampe uden sejr til Villads Nielsen og holdkammeraterne, men da slutspurten blev sat ind, gjorde de rent bord, og så var guldet hjemme. 

2YCJA5R

Villads Nielsen scorede et vildt mål mod Braga. Foto: Alamy

– Selvfølgelig så vi godt, hvor godt kørende Brann var, men jeg synes, at vi var gode til mange gange at kigge hinanden i øjnene og holde fokus på en kamp af gangen. Vi så mere på, hvad vi selv kunne gøre, end hvad der skete i Brann. Det virkede, for vi endte jo med at vinde guld, konstaterer den danske U21-landsholdsspiller, der efter den spændende afslutning kunne lade sig hylde med de andre spillere fra Bodø/Glimt.  

Men den europæiske kampagne er ikke slut endnu, så holdet har holdt igen med festerne og har nu fokus på årets sidste strabadser.

– Bodø havde fikset en sindssygt hyggelig privatfest med mange investorer og medlemmer fra klubben, så vi havde en hyggelig aften sammen med de tætteste. 

– Det er jo lidt en balancegang, for selvfølgelig skulle vi fejre mesterskabet, for det er det, man spiller for hele året, men vi er også nødt til at tænke på den europæiske kamp mod Besiktas, og den kan jo føre til noget endnu vildere, så vi har fejret det, men er også klar til den næste kamp, lyder det fra Villads Nielsen.

En ung gut, som allerede kan kalde sig for guldvinder og også indehaver af rundens mål i Europa League. Som blot 19-årig.





Har fået skæld ud


Har fået skæld ud

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Er det Chido Obis store chance?

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Pernille Harder med perlemål

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tog smutvej – Billing er overrasket

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt