Youssef Toutouh scorer nyt trænerjob

B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen fortæller til Tipsbladet, at Youssef Toutouh skal være U14-cheftræner i klubben som et led i sin træneruddannelse.



I sin storhedstid var Youssef Toutouh frygtet i Superligaen for FC København med sine kreative driblinger.

Efter tiden hos løverne gik karrieren dog i en noget anden retning. Nu er 32-årige Toutouh taget hul på et nyt kapitel af fodboldtilværelsen, og han har scoret sig et nyt job.

B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen bekræfter over for Tipsbladet, at den tidligere Superliga-spiller fremover skal være cheftræner for klubbens U14-hold.

– Han stoppede med at spille fodbold før nytår, hvor vi var med i førsteholdstruppen i B.93. Samtidig med det er han ved at tage Topplayer-uddannelsen igennem DBU. Han har en ambiiton om at blive træner i en eller anden rolle.

– Han har tidligere prøvet at være U19-assistent, og nu er vi kommet frem til, at han skal prøve at have et ansvar som cheftræner. Det vil i første gang være på vores U14-hold, hvor han skal være cheftræner, siger talentchefen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: B.93

Fantastisk mentalitet

Talentchefen mener, at Toutouh har store kvaliteter som træner, og nu skal han lægge et nyt lag på.

– Han har en fantastisk mentalitet. Hans tilstedeværelse på træningsbanen er helt fantastisk. Han er dygtig til at arbejde med spillerne og få dem til at præstere.

– Vi har haft en grundig dialog om, hvordan vi bedst kan støtte Youssefs udvikling som træner, og vi er enige om, at næste skridt er at give ham ansvaret som cheftræner for vores U14-hold.

– I denne rolle får han mulighed for at planlægge, afvikle og evaluere træning, samtidig med at han styrker sin baneledelse. For første gang står han med det fulde ledelsesansvar for et hold, hvor han skal udvikle både spillere og teamet omkring sig.

– Det er et vigtigt skridt i hans trænerkarriere, og vi har stor tillid til, at han kan løfte opgaven og vokse med ansvaret, udtaler Philip Ødegaard Hansen til Tipsbladet.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Youssef Toutouh om det nye job og et muligt karrierestop.

Han står noteret for 148 Superliga-kampe med 17 mål og 12 oplæg til følge i alt for FCK, Esbjerg fB og AGF.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kæmper om det samme trænerjob

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk