I sin storhedstid var Youssef Toutouh frygtet i Superligaen for FC København med sine kreative driblinger.
Efter tiden hos løverne gik karrieren dog i en noget anden retning. Nu er 32-årige Toutouh taget hul på et nyt kapitel af fodboldtilværelsen, og han har scoret sig et nyt job.
B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen bekræfter over for Tipsbladet, at den tidligere Superliga-spiller fremover skal være cheftræner for klubbens U14-hold.
– Han stoppede med at spille fodbold før nytår, hvor vi var med i førsteholdstruppen i B.93. Samtidig med det er han ved at tage Topplayer-uddannelsen igennem DBU. Han har en ambiiton om at blive træner i en eller anden rolle.
– Han har tidligere prøvet at være U19-assistent, og nu er vi kommet frem til, at han skal prøve at have et ansvar som cheftræner. Det vil i første gang være på vores U14-hold, hvor han skal være cheftræner, siger talentchefen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fantastisk mentalitet
Talentchefen mener, at Toutouh har store kvaliteter som træner, og nu skal han lægge et nyt lag på.
– Han har en fantastisk mentalitet. Hans tilstedeværelse på træningsbanen er helt fantastisk. Han er dygtig til at arbejde med spillerne og få dem til at præstere.
– Vi har haft en grundig dialog om, hvordan vi bedst kan støtte Youssefs udvikling som træner, og vi er enige om, at næste skridt er at give ham ansvaret som cheftræner for vores U14-hold.
– I denne rolle får han mulighed for at planlægge, afvikle og evaluere træning, samtidig med at han styrker sin baneledelse. For første gang står han med det fulde ledelsesansvar for et hold, hvor han skal udvikle både spillere og teamet omkring sig.
– Det er et vigtigt skridt i hans trænerkarriere, og vi har stor tillid til, at han kan løfte opgaven og vokse med ansvaret, udtaler Philip Ødegaard Hansen til Tipsbladet.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Youssef Toutouh om det nye job og et muligt karrierestop.
Han står noteret for 148 Superliga-kampe med 17 mål og 12 oplæg til følge i alt for FCK, Esbjerg fB og AGF.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Han er årets træner i Premier League
TOPNYHED