I sin storhedstid var Youssef Toutouh frygtet i Superligaen for FC København med sine kreative driblinger.
Efter tiden hos løverne gik karrieren dog i en noget anden retning. Nu er 32-årige Toutouh taget hul på et nyt kapitel af fodboldtilværelsen, og han har scoret sig et nyt job.
B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen bekræfter over for Tipsbladet, at den tidligere Superliga-spiller fremover skal være cheftræner for klubbens U14-hold.
– Han stoppede med at spille fodbold før nytår, hvor vi var med i førsteholdstruppen i B.93. Samtidig med det er han ved at tage Topplayer-uddannelsen igennem DBU. Han har en ambiiton om at blive træner i en eller anden rolle.
– Han har tidligere prøvet at være U19-assistent, og nu er vi kommet frem til, at han skal prøve at have et ansvar som cheftræner. Det vil i første gang være på vores U14-hold, hvor han skal være cheftræner, siger talentchefen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fantastisk mentalitet
Talentchefen mener, at Toutouh har store kvaliteter som træner, og nu skal han lægge et nyt lag på.
– Han har en fantastisk mentalitet. Hans tilstedeværelse på træningsbanen er helt fantastisk. Han er dygtig til at arbejde med spillerne og få dem til at præstere.
– Vi har haft en grundig dialog om, hvordan vi bedst kan støtte Youssefs udvikling som træner, og vi er enige om, at næste skridt er at give ham ansvaret som cheftræner for vores U14-hold.
– I denne rolle får han mulighed for at planlægge, afvikle og evaluere træning, samtidig med at han styrker sin baneledelse. For første gang står han med det fulde ledelsesansvar for et hold, hvor han skal udvikle både spillere og teamet omkring sig.
– Det er et vigtigt skridt i hans trænerkarriere, og vi har stor tillid til, at han kan løfte opgaven og vokse med ansvaret, udtaler Philip Ødegaard Hansen til Tipsbladet.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Youssef Toutouh om det nye job og et muligt karrierestop.
Han står noteret for 148 Superliga-kampe med 17 mål og 12 oplæg til følge i alt for FCK, Esbjerg fB og AGF.
Kæmpekøb retur til FC København?
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER