Youssef Toutouh scorer nyt trænerjob

B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen fortæller til Tipsbladet, at Youssef Toutouh skal være U14-cheftræner i klubben som et led i sin træneruddannelse.



I sin storhedstid var Youssef Toutouh frygtet i Superligaen for FC København med sine kreative driblinger.

Efter tiden hos løverne gik karrieren dog i en noget anden retning. Nu er 32-årige Toutouh taget hul på et nyt kapitel af fodboldtilværelsen, og han har scoret sig et nyt job.

B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen bekræfter over for Tipsbladet, at den tidligere Superliga-spiller fremover skal være cheftræner for klubbens U14-hold.

– Han stoppede med at spille fodbold før nytår, hvor vi var med i førsteholdstruppen i B.93. Samtidig med det er han ved at tage Topplayer-uddannelsen igennem DBU. Han har en ambiiton om at blive træner i en eller anden rolle.

– Han har tidligere prøvet at være U19-assistent, og nu er vi kommet frem til, at han skal prøve at have et ansvar som cheftræner. Det vil i første gang være på vores U14-hold, hvor han skal være cheftræner, siger talentchefen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: B.93

Fantastisk mentalitet

Talentchefen mener, at Toutouh har store kvaliteter som træner, og nu skal han lægge et nyt lag på.

– Han har en fantastisk mentalitet. Hans tilstedeværelse på træningsbanen er helt fantastisk. Han er dygtig til at arbejde med spillerne og få dem til at præstere.

– Vi har haft en grundig dialog om, hvordan vi bedst kan støtte Youssefs udvikling som træner, og vi er enige om, at næste skridt er at give ham ansvaret som cheftræner for vores U14-hold.

– I denne rolle får han mulighed for at planlægge, afvikle og evaluere træning, samtidig med at han styrker sin baneledelse. For første gang står han med det fulde ledelsesansvar for et hold, hvor han skal udvikle både spillere og teamet omkring sig.

– Det er et vigtigt skridt i hans trænerkarriere, og vi har stor tillid til, at han kan løfte opgaven og vokse med ansvaret, udtaler Philip Ødegaard Hansen til Tipsbladet.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Youssef Toutouh om det nye job og et muligt karrierestop.

Han står noteret for 148 Superliga-kampe med 17 mål og 12 oplæg til følge i alt for FCK, Esbjerg fB og AGF.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Patrick Mortensen færdig i AGF

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Kan sikre millioner til AGF