Youssef Toutouh scorer nyt trænerjob

B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen fortæller til Tipsbladet, at Youssef Toutouh skal være U14-cheftræner i klubben som et led i sin træneruddannelse.



I sin storhedstid var Youssef Toutouh frygtet i Superligaen for FC København med sine kreative driblinger.

Efter tiden hos løverne gik karrieren dog i en noget anden retning. Nu er 32-årige Toutouh taget hul på et nyt kapitel af fodboldtilværelsen, og han har scoret sig et nyt job.

B.93-talentchef Philip Ødegaard Hansen bekræfter over for Tipsbladet, at den tidligere Superliga-spiller fremover skal være cheftræner for klubbens U14-hold.

– Han stoppede med at spille fodbold før nytår, hvor vi var med i førsteholdstruppen i B.93. Samtidig med det er han ved at tage Topplayer-uddannelsen igennem DBU. Han har en ambiiton om at blive træner i en eller anden rolle.

– Han har tidligere prøvet at være U19-assistent, og nu er vi kommet frem til, at han skal prøve at have et ansvar som cheftræner. Det vil i første gang være på vores U14-hold, hvor han skal være cheftræner, siger talentchefen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: B.93

Fantastisk mentalitet

Talentchefen mener, at Toutouh har store kvaliteter som træner, og nu skal han lægge et nyt lag på.

– Han har en fantastisk mentalitet. Hans tilstedeværelse på træningsbanen er helt fantastisk. Han er dygtig til at arbejde med spillerne og få dem til at præstere.

– Vi har haft en grundig dialog om, hvordan vi bedst kan støtte Youssefs udvikling som træner, og vi er enige om, at næste skridt er at give ham ansvaret som cheftræner for vores U14-hold.

– I denne rolle får han mulighed for at planlægge, afvikle og evaluere træning, samtidig med at han styrker sin baneledelse. For første gang står han med det fulde ledelsesansvar for et hold, hvor han skal udvikle både spillere og teamet omkring sig.

– Det er et vigtigt skridt i hans trænerkarriere, og vi har stor tillid til, at han kan løfte opgaven og vokse med ansvaret, udtaler Philip Ødegaard Hansen til Tipsbladet.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Youssef Toutouh om det nye job og et muligt karrierestop.

Han står noteret for 148 Superliga-kampe med 17 mål og 12 oplæg til følge i alt for FCK, Esbjerg fB og AGF.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Frankrig – Irak