Fredag 21.00
Valladolid – Valencia
Over 2 mål (asian) til odds 1,95 hos Bet365*
Indsatsen retur i tilfælde af præcis to mål i kampen. Valladolid har den mdterforsvareren Comert i karantæne. Valencia har flere forsvarsspillere ude med skader og målmand Mamardashvili tvivlsom. Valladolids kampe har snittet 2,8 mål. 10 af deres 16 kampe har haft mindst tre mål. Valencias kampe har snittet 2,5 mål; syv over 2,5 og syv under 2,5.
Valladolids expected goals for og i mod er stort set spot on med virkeligheden. Valencias expected goals for og i mod er ca. to mål højere end virkeligheden. Det der kan tale for få mål er, at det er en bundkamp mellem de to lavest rangerede hold, men der er for mange andre ting der taler for mål og linjen virker for lav.
Lørdag 20.45
Juventus – Venezia
2-tal til odds 9,00 hos Expekt*
Juventus er eneste ubesejrede hold i Serie A, til gengæld har de spillet hele ni af deres 15 Serie A-kampe uafgjort. Juventus har tre døgn forinden ovenstående kamp en både stor- og betydningsfuldkamp i Champions League, hvor de har besøg af Man City. Juventus har otte point efter fem kampe i CL, så presset til at levere et resultat der. Juventus med lidt skader og kan meget vel derudover spare nogle spillere mod Venezia, som på papiret er en nem opgave. Venezia i stort set stærkeste opstilling og selvom de er sidst i Serie A, så har de leveret markant bedre end stillingen viser. De er ”kun” tre point fra redning og det er præcis det hele deres sæson kommer til at handle om. Juventus er selvsagt et langt bedre hold, men omstændighederne og oddset på udesejr gør spillet interessant.
Lørdag 21.30
Sporting – Boavista
2-tal +2,5 (asian hcp) til odds 2,00 hos Bet365*
Der kan ikke være nogen tvivl om, at den nuværende Man Utd-træner, Ruben Amorim, betød enormt meget for Sporting både på og udenfor banen. Under ham nåede Sporting at spille 19 kampe i denne sæson, uden at tabe en eneste, faktisk vandt de 17 af dem. Siden han forlod dem til fordel for førnævnte Man Utd, så har de spillet fire kampe og tabt dem alle… To i CL og to i ligaen. Arsenal hjemme, Santa Clara hjemme, Moreirense ude og i midtugen 2-1 til Club Brügge i Belgien. Boavista er ikke hvad de har været, hvor de spillede med i toppen. I sidste sæson var de tæt på at rykke ned og indtil videre, efter 13 runder, er de kun et par point over nedrykning. De har hentet uafgjort i deres seneste to kampe og generelt tabt de sjældent stort, hvilket en målscore på 8-16 vidner om. De har tabt syv kampe i denne sæson, hvor kun en enkelt er tabt med mindst tre (0-3 hjemme til Benfica), fire nederlag på et mål og to med to mål. Lige nu og her virker ovenstående handicap for voldsomt til Sporting og derfor går jeg modsat.
Søndag 14.00
Atl. Madrid – Getafe
Over 2,5 mål til odds 2,35 hos Nordicbet*
Det kan virke besynderligt at gå på over 2,5 mål i en kamp der involverer Getafe, hvis kampe har rækkens klart laveste målsnit på 1,5 og blot har een kamp ud af 16 der er gået over 2,5 mål i denne sæson. Men der er flere ting i det, dels har Getafes kampe ud fra expected goals for og i mod et målsnit på over 2 mål. Derudover er de store undergods her, hvilket normalt taler for flere mål De seneste indbyrdes opgør mellem de naboer givet mindst tre mål i de seneste fem af seks kampe og i den 6. var der to mål. Atleticos seneste seks kampe er alle gået over 2,5 mål og haft et snit på 4,83 mål. Getafe er uden deres topscorer Arambarri (fire mål) og det taler naturligvis lidt imod, men dels har halvdelen af hans mål været fra straffesparkspletten og han er midtbanespiller. Atletico Madrid kan stille i stærkeste opstilling.
Søndag 17.00
Como – Roma
Roma under 4,5 hjørnespark til odds 1,72 hos Bet365*
I 15 Serie A-kampe har Roma kun i fire tilfælde fået mindst fem hjørnespark. På udebane i kun een ud af syv og den ene var ude mod Genoa, hvor de fik fem. I sni i de 15 Serie A-kampe i denne sæson har de fået 3,8 hjørne pr. kamp. 3 i snit på udebane. Como er oprykker, men meget boldbesiddende hold. På hjemmebane har modstanderen kun i eet tilfælde fået mindst 5 hjørnespark og det var Lazio med præcis 5. I snit har Comos modstandere fået 4 hjørnspark pr. kamp. Snittet er, ikke overraskende, lavere, når Como har hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
LIVE
VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
