Vejle var snublende tæt på at få et point med hjem fra Odense, men et sent drøn fra Sander Svendsen gav OB sejren på 2-1 i 3F Superligaens nedrykningsspil.
Derfor var det også ærgrelsen, som fyldte mest for 18-årige Oliver Provstgaard, der ellers debuterede for det østjyske mandskab i kampen.
– Selv om jeg har fået debut, så står jeg stadig med en dårlig smag i munden. Nederlaget overtrumfer min egen debut. Det er utrolig ærgerligt, at vi ikke fik det ene point, for man skal tage alle mulige point i det her nedrykningsspil, lyder det fra debutanten.
Trods nederlaget lagde den unge Vejle-spiller ikke skjul på, at det var et stort øjeblik for ham at få debut for klubbens førstehold. Noget han har arbejdet frem imod i mange år.
– Det var rigtig stort for mig at få debut for Vejle Boldklubs seniorhold. Jeg har spillet i klubben i mange år. Jeg har hele tiden arbejdet på sammen med mange trænere og mennesker for, at jeg skulle stå her. Det var rigtig stort, siger han.
– Jeg fik i går at vide, at jeg skulle starte inde, men allerede inden kunne jeg regne ud, at der var en chance for, at jeg var en af de brikker, der kunne sættes ind på banen.
Efter sin debut har den unge Vejle-debutant fået blod på tanden efter mere spilletid, men holder samtidig begge ben på jorden. Han er bevidst om sin rolle som reserve for de karantæneramte forsvarsspillere.
– Oplevelsen giver mig 100 procent sikkert blod på tanden. Selv hvis jeg ikke skulle få kampe igen lige foreløbig, så handler det bare om at holde snuden i sporet, siger Provstgaard.
– Hvis jeg fortsætter på denne her måde, så skal der nok komme flere kampe i fremtiden.
– Jeg synes, det gik godt for mig. Jeg føler, at jeg leverede en god præstation, men selvfølgelig har vi nogle rigtigt dygtige midterforsvarer på holdet, så jeg forventer overhovedet ikke noget.
Både Jerome Opoku og Raul Albentosa er tilbage fra at afsone deres respektive karantæner, når Vejle møder FC Nordsjælland på mandag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
