Vejle var snublende tæt på at få et point med hjem fra Odense, men et sent drøn fra Sander Svendsen gav OB sejren på 2-1 i 3F Superligaens nedrykningsspil.
Derfor var det også ærgrelsen, som fyldte mest for 18-årige Oliver Provstgaard, der ellers debuterede for det østjyske mandskab i kampen.
– Selv om jeg har fået debut, så står jeg stadig med en dårlig smag i munden. Nederlaget overtrumfer min egen debut. Det er utrolig ærgerligt, at vi ikke fik det ene point, for man skal tage alle mulige point i det her nedrykningsspil, lyder det fra debutanten.
Trods nederlaget lagde den unge Vejle-spiller ikke skjul på, at det var et stort øjeblik for ham at få debut for klubbens førstehold. Noget han har arbejdet frem imod i mange år.
– Det var rigtig stort for mig at få debut for Vejle Boldklubs seniorhold. Jeg har spillet i klubben i mange år. Jeg har hele tiden arbejdet på sammen med mange trænere og mennesker for, at jeg skulle stå her. Det var rigtig stort, siger han.
– Jeg fik i går at vide, at jeg skulle starte inde, men allerede inden kunne jeg regne ud, at der var en chance for, at jeg var en af de brikker, der kunne sættes ind på banen.
Efter sin debut har den unge Vejle-debutant fået blod på tanden efter mere spilletid, men holder samtidig begge ben på jorden. Han er bevidst om sin rolle som reserve for de karantæneramte forsvarsspillere.
– Oplevelsen giver mig 100 procent sikkert blod på tanden. Selv hvis jeg ikke skulle få kampe igen lige foreløbig, så handler det bare om at holde snuden i sporet, siger Provstgaard.
– Hvis jeg fortsætter på denne her måde, så skal der nok komme flere kampe i fremtiden.
– Jeg synes, det gik godt for mig. Jeg føler, at jeg leverede en god præstation, men selvfølgelig har vi nogle rigtigt dygtige midterforsvarer på holdet, så jeg forventer overhovedet ikke noget.
Både Jerome Opoku og Raul Albentosa er tilbage fra at afsone deres respektive karantæner, når Vejle møder FC Nordsjælland på mandag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
