Vejle-talent efter debut: Sådan er planen

Vejle gav debut til den blot 18-årige forsvarsspiller Oliver Provstgaard, som ærgrede sig over sent nederlag.



Vejle var snublende tæt på at få et point med hjem fra Odense, men et sent drøn fra Sander Svendsen gav OB sejren på 2-1 i 3F Superligaens nedrykningsspil.

Derfor var det også ærgrelsen, som fyldte mest for 18-årige Oliver Provstgaard, der ellers debuterede for det østjyske mandskab i kampen.

– Selv om jeg har fået debut, så står jeg stadig med en dårlig smag i munden. Nederlaget overtrumfer min egen debut. Det er utrolig ærgerligt, at vi ikke fik det ene point, for man skal tage alle mulige point i det her nedrykningsspil, lyder det fra debutanten.

Trods nederlaget lagde den unge Vejle-spiller ikke skjul på, at det var et stort øjeblik for ham at få debut for klubbens førstehold. Noget han har arbejdet frem imod i mange år.

– Det var rigtig stort for mig at få debut for Vejle Boldklubs seniorhold. Jeg har spillet i klubben i mange år. Jeg har hele tiden arbejdet på sammen med mange trænere og mennesker for, at jeg skulle stå her. Det var rigtig stort, siger han.

– Jeg fik i går at vide, at jeg skulle starte inde, men allerede inden kunne jeg regne ud, at der var en chance for, at jeg var en af de brikker, der kunne sættes ind på banen.

Efter sin debut har den unge Vejle-debutant fået blod på tanden efter mere spilletid, men holder samtidig begge ben på jorden. Han er bevidst om sin rolle som reserve for de karantæneramte forsvarsspillere.

– Oplevelsen giver mig 100 procent sikkert blod på tanden. Selv hvis jeg ikke skulle få kampe igen lige foreløbig, så handler det bare om at holde snuden i sporet, siger Provstgaard.

– Hvis jeg fortsætter på denne her måde, så skal der nok komme flere kampe i fremtiden.

– Jeg synes, det gik godt for mig. Jeg føler, at jeg leverede en god præstation, men selvfølgelig har vi nogle rigtigt dygtige midterforsvarer på holdet, så jeg forventer overhovedet ikke noget.

Både Jerome Opoku og Raul Albentosa er tilbage fra at afsone deres respektive karantæner, når Vejle møder FC Nordsjælland på mandag.

/ritzau/



Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Fælder dom over Højlund

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Knæopereret Neymar håber på VM

Dansker trukket ind i skandalesag

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

– Et frygteligt scenarie

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til