Vejle var snublende tæt på at få et point med hjem fra Odense, men et sent drøn fra Sander Svendsen gav OB sejren på 2-1 i 3F Superligaens nedrykningsspil.
Derfor var det også ærgrelsen, som fyldte mest for 18-årige Oliver Provstgaard, der ellers debuterede for det østjyske mandskab i kampen.
– Selv om jeg har fået debut, så står jeg stadig med en dårlig smag i munden. Nederlaget overtrumfer min egen debut. Det er utrolig ærgerligt, at vi ikke fik det ene point, for man skal tage alle mulige point i det her nedrykningsspil, lyder det fra debutanten.
Trods nederlaget lagde den unge Vejle-spiller ikke skjul på, at det var et stort øjeblik for ham at få debut for klubbens førstehold. Noget han har arbejdet frem imod i mange år.
– Det var rigtig stort for mig at få debut for Vejle Boldklubs seniorhold. Jeg har spillet i klubben i mange år. Jeg har hele tiden arbejdet på sammen med mange trænere og mennesker for, at jeg skulle stå her. Det var rigtig stort, siger han.
– Jeg fik i går at vide, at jeg skulle starte inde, men allerede inden kunne jeg regne ud, at der var en chance for, at jeg var en af de brikker, der kunne sættes ind på banen.
Efter sin debut har den unge Vejle-debutant fået blod på tanden efter mere spilletid, men holder samtidig begge ben på jorden. Han er bevidst om sin rolle som reserve for de karantæneramte forsvarsspillere.
– Oplevelsen giver mig 100 procent sikkert blod på tanden. Selv hvis jeg ikke skulle få kampe igen lige foreløbig, så handler det bare om at holde snuden i sporet, siger Provstgaard.
– Hvis jeg fortsætter på denne her måde, så skal der nok komme flere kampe i fremtiden.
– Jeg synes, det gik godt for mig. Jeg føler, at jeg leverede en god præstation, men selvfølgelig har vi nogle rigtigt dygtige midterforsvarer på holdet, så jeg forventer overhovedet ikke noget.
Både Jerome Opoku og Raul Albentosa er tilbage fra at afsone deres respektive karantæner, når Vejle møder FC Nordsjælland på mandag.
/ritzau/

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Slut: FC København taber

‘Jeg mistede halvandet år’

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Arsenal holder legestue i Champions League

Nedtur for Højlund

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

FCM har solgt nul billetter

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Dortmund gør det onde ved FCK

Utrolig dansk succes i Belgien

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Afsløring: Brøndby afvist

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

Én ting bekymrer ekspert: ‘Så dårligt’

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Klar besked fra Frank efter nedtur

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

‘Jeg er ked af at sige det her’

FC København ansætter belgisk topchef

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

– Det er rigtig vildt det her!

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Real Madrid-chef er på vagt

Barcelona slagter grækere

Sådan starter FC København mod Dortmund

Anholder 230 Napoli-fans

Gennemgår vellykket operation

Har ‘David Beckham-klausul’

Han vil væk fra Real Madrid

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Andreas Christensen ude af CL-brag

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’
