• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

18-årige Skovgaard forlænger med FC Nordsjælland

18-årige Skovgaard forlænger med FC Nordsjælland

Andreas Skovgaard har imponeret i FC Nordsjælland, hvor han i foråret har spillet fire kampe for klubben, der nu har skrevet ny kontrakt med Skovgaard.

Af Kenneth Jensen

Flere spillere har imponeret hos FC Nordsjælland i dette forår. Emre Mor, den unge og meget farlige angriber, og i forsvaret har en anden 18-årig spiller grebet chancen. Der er tale om den centrale forsvarsspiller Andreas Skovgaard, der har spillet fire kampe for FCN - de seneste tre fra start.

Og det har fået klubben til at belønne Andreas Skovgaard med en ny aftale, så han nu har kontraktudløb frem til 31. december 2018. Samtidig rykkes han permanent op i Superliga-truppen.

- En forlængelse betyder rigtig meget for mig, da jeg nu bliver en fast del af Superliga-truppen. Det har været mit mål lige siden jeg var en lille dreng, og FCN betyder meget for mig. Jeg har været her siden U/14, og spillestilen og kulturen kan jeg rigtig godt lide. Mit mål lige nu er at få endnu flere kampe og forsøge at bide mig fast i startopstillingen, men jeg ved også at det ikke kommer let og der kan komme modgang, som kræver endnu mere hårdt arbejde, siger Andreas Skovgaard til klubbens hjemmeside.

Og i Farum-klubben er de ikke overraskende også glade for at se den udvikling, Skovgaard har været igennem, ligesom der er glæde over, at en af klubbens egne nok en gang tager turen fra ungdom til seniorfodbold i FC Nordsjælland.

- Andreas har spillet på et stabilt højt niveau i de kampe han har fået i Alka Superligaen. Han er gået uimponeret til værks og hvor særligt hans positionering og pasningerne frem i banen har haft meget højt niveau, hvilket passer perfekt til måden vi gerne vil spille på. Derfor er det også en fornøjelse at kunne forlænge kontrakten nu, så vi sammen kan have fokus på udviklingen de kommende år, siger Carsten V. Jensen, sportschef i klubben.

Skovgaard kan se frem til flere kampe, hvis han bliver ved med at præstere for førsteholdet i FC Nordsjælland.

Superliga

Mere Superliga

Fokus