‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ifølge Nicolai Boilesen har portugiseren ikke den store fremtid i FC Midtjylland.



Sølle 52 minutter.  

Så lidt spilletid har Dani Silva fået under Mike Tullberg, der bestemt ikke har set portugiserens vej.  

Søndag var der heller ikke plads til den tidligere Serie A-spiller i startopstilling, selvom Philip Billing er ude med karantæne, og Denil Castillo er ude med en skade.  

Over for TV 2 Sport begrundede Tullberg, hvorfor Dani Silva heller ikke her er blandt de startende 11.  

– Det er på grund af den måde, vi spiller på, der kan vi ikke lægge Dani og Valdemar (Byskov, red.) ind ved siden af hinanden, som det ser ud nu. Det er i forhold til den måde, vi vil forsvare på, være aggressive og mand-mand-spillet. Det vil der være for stor risiko i, og det ved spillerne også godt. 

– Jeg må også rose ham til skyerne. Han er top professionel, han er et vanvittigt dejligt menneske at være omkring, og han træner altid godt.  

– Han har fået en information fra mig om, hvorfor han ikke spiller, og hvorfor det er svært, og det er ikke rart som spiller. Han har tilkendegivet, at han godt kan være i det, fordi han har fået et ærligt svar, så jeg har kæmpe ros til ham, siger Tullberg.  

Meldes færdig 

I TV 2 Sport-studiet vurderede ekspert Nicolai Boilesen efterfølgende, at Dani Silva ligner en færdig mand i FC Midtjylland.  

– Det lyder ikke sådan på det interview (at Dani Silva har en fremtid i FC Midtjylland, red). Det er selvfølgelig fint, at Mike Tullberg roser ham, og det er selvfølgelig dejligt for både Dani Silva og de fremtidige købere af ham, at han ikke er en spiller, der ødelægger omklædningsrummet med arbejder benhårdt alligevel.  

– Men det lyder til, at han er blevet valgt fra, fordi Mike Tullberg har en anden måde at se og spille fodbold på. Det er også symptomatisk, at han ikke starter inde, selvom både Billing og Castillo er ude.  

– Jeg vil umiddelbart mene, at det er en Dani Silva, vi ikke ser igen efter januars transfervindue, siger Nicolai Boilesen.  

FC Midtjylland gav 22,5 millioner kroner for Dani Silva i starten af 2025.  





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Voldsom transfersommer i Superligaen!