AaB's angrebsproblemer fortsatte søndag mod Randers FC, da det nordjyske mandskab på hjemmebane tabte med 0-1.
Holdet har kun formået at score én gang i forårets første fem kampe i Superligaens grundspil. Den scoring stod forsvarsspilleren Daniel Granli for, hvorfor AaB’s angribere stadig leder efter netmaskerne.
Vinterindkøbet Nicklas Helenius, der blev topscorer i ligaen i sidste sæson med 17 fuldtræffere, har endnu ikke scoret efter skiftet fra Silkeborg.
– Jeg sparker bolden ind til træning, og fik også bolden i mål i denne kamp. Selvtillid mangler jeg sgu ikke, siger Nicklas Helenius.
Angriberen refererer til, at han scorede mod Randers, men fik målet annulleret for offside i opspillet.
– Det er svært, når man ikke scorer mål, men jeg har prøvet det før.
– Alle statistikker siger, at jeg nok skal komme i gang igen før eller siden. Nu har vi to uger til at kigge på, om der skal ændres noget taktisk, siger han.
AaB går ind til den kommende to uger lange landskampspause i alvorlig nedrykningsfare, efter nordjyderne er endt i nedrykningsspillet som det dårligste af de 12 hold i Superligaen efter 22 grundspilskampe.
I kampen mod Randers havde AaB – foruden Helenius' annullerede scoring – muligheden for at sende bolden i mål i flere situationer.
– Det handler om kvalitet og uheld. I denne kamp var det små marginaler, der gjorde, at vi ikke scorede. To gange var bolden på stregen, og mod FC Midtjylland havde vi også utroligt mange store chancer, siger AaB-træner Erik Hamrén efter opgøret mod Randers.
– Men der er helt klart en tendens i, at vi scorer for lidt. Randers scorede på én af deres kun to store muligheder, og det er forskellen, siger svenskeren.
Nicklas Helenius, Erik Hamrén og resten af AaB har ti kampe i nedrykningsspillet til at få lukket hullet på otte point til AC Horsens, der har pladsen lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Her kan du se de danske hold i Europa
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TRANSFER