Nicklas Helenius: Det mangler jeg sgu ikke

Sidste sæsons topscorer Nicklas Helenius har endnu ikke puttet bolden i mål efter vinterskiftet til AaB.



AaB's angrebsproblemer fortsatte søndag mod Randers FC, da det nordjyske mandskab på hjemmebane tabte med 0-1.

Holdet har kun formået at score én gang i forårets første fem kampe i Superligaens grundspil. Den scoring stod forsvarsspilleren Daniel Granli for, hvorfor AaB’s angribere stadig leder efter netmaskerne.

Vinterindkøbet Nicklas Helenius, der blev topscorer i ligaen i sidste sæson med 17 fuldtræffere, har endnu ikke scoret efter skiftet fra Silkeborg.

– Jeg sparker bolden ind til træning, og fik også bolden i mål i denne kamp. Selvtillid mangler jeg sgu ikke, siger Nicklas Helenius.

Angriberen refererer til, at han scorede mod Randers, men fik målet annulleret for offside i opspillet.

– Det er svært, når man ikke scorer mål, men jeg har prøvet det før.

– Alle statistikker siger, at jeg nok skal komme i gang igen før eller siden. Nu har vi to uger til at kigge på, om der skal ændres noget taktisk, siger han.

AaB går ind til den kommende to uger lange landskampspause i alvorlig nedrykningsfare, efter nordjyderne er endt i nedrykningsspillet som det dårligste af de 12 hold i Superligaen efter 22 grundspilskampe.

I kampen mod Randers havde AaB – foruden Helenius' annullerede scoring – muligheden for at sende bolden i mål i flere situationer.

– Det handler om kvalitet og uheld. I denne kamp var det små marginaler, der gjorde, at vi ikke scorede. To gange var bolden på stregen, og mod FC Midtjylland havde vi også utroligt mange store chancer, siger AaB-træner Erik Hamrén efter opgøret mod Randers.

– Men der er helt klart en tendens i, at vi scorer for lidt. Randers scorede på én af deres kun to store muligheder, og det er forskellen, siger svenskeren.

Nicklas Helenius, Erik Hamrén og resten af AaB har ti kampe i nedrykningsspillet til at få lukket hullet på otte point til AC Horsens, der har pladsen lige over nedrykningsstregen.

/ritzau/





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen