AaB's angrebsproblemer fortsatte søndag mod Randers FC, da det nordjyske mandskab på hjemmebane tabte med 0-1.
Holdet har kun formået at score én gang i forårets første fem kampe i Superligaens grundspil. Den scoring stod forsvarsspilleren Daniel Granli for, hvorfor AaB’s angribere stadig leder efter netmaskerne.
Vinterindkøbet Nicklas Helenius, der blev topscorer i ligaen i sidste sæson med 17 fuldtræffere, har endnu ikke scoret efter skiftet fra Silkeborg.
– Jeg sparker bolden ind til træning, og fik også bolden i mål i denne kamp. Selvtillid mangler jeg sgu ikke, siger Nicklas Helenius.
Angriberen refererer til, at han scorede mod Randers, men fik målet annulleret for offside i opspillet.
– Det er svært, når man ikke scorer mål, men jeg har prøvet det før.
– Alle statistikker siger, at jeg nok skal komme i gang igen før eller siden. Nu har vi to uger til at kigge på, om der skal ændres noget taktisk, siger han.
AaB går ind til den kommende to uger lange landskampspause i alvorlig nedrykningsfare, efter nordjyderne er endt i nedrykningsspillet som det dårligste af de 12 hold i Superligaen efter 22 grundspilskampe.
I kampen mod Randers havde AaB – foruden Helenius' annullerede scoring – muligheden for at sende bolden i mål i flere situationer.
– Det handler om kvalitet og uheld. I denne kamp var det små marginaler, der gjorde, at vi ikke scorede. To gange var bolden på stregen, og mod FC Midtjylland havde vi også utroligt mange store chancer, siger AaB-træner Erik Hamrén efter opgøret mod Randers.
– Men der er helt klart en tendens i, at vi scorer for lidt. Randers scorede på én af deres kun to store muligheder, og det er forskellen, siger svenskeren.
Nicklas Helenius, Erik Hamrén og resten af AaB har ti kampe i nedrykningsspillet til at få lukket hullet på otte point til AC Horsens, der har pladsen lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT