Den forgangne sæson endte som et mareridt for AaB, som i sidste spillerunde rykkede ned i NordicBet Ligaen efter en skuffende sæson, hvor spillet på banen og resultaterne haltede markant.
Nedrykningen betyder ikke kun, at AaB-spillerne skal vænne sig til mindre stadions og færre tilskuere på lægterne. For en række spillere er det heller ikke længere samme løn, som ryger ind på kontoen hver måned.
Det bekræfter klubbens tyske sportschef, Jan Ole Kappmeier, over for Tipsbladet.
Har spillerne nedrykningsklausuler i deres kontrakter?
– Flere spillere har nedrykningsklausuler, men jeg kan ikke nævne navne eller antal – det er dog ikke halvdelen, det er færre.
Sportschefen understreger, at nedrykningsklausulerne “blot” betyder, at visse spillere får en mindre løn efter nedrykningen. Ingen spillere kan eksempelvis forlade klubben frit.
Kappmeier siger også til Tipsbladet, at det bliver svært at tilbyde fremtidige spillere samme løn, som mange af AaB-spillerne tjener i øjeblikket.
Men så store summer vil højst sandsynligvis ikke engang komme på tale, da klubben vil satse på ungdommen.
– Vi vil begynde at hente unge spillere, og fra et økonomisk synspunkt kan det være en fordel for os. Her i preseason vil I også se, at vi bringer mange ungdomsspillere. Det er også sundere for os rent økonomisk på den lange bane.
Selvom Kappmeier er tysker, skal man ikke forvente, at der udelukkende bliver kigget mod Tyskland i jagten efter forstærkninger.
– Vi har en god nabo i Tyskland, og det er et godt marked, men i sidste ende handler det om kvaliteten, så jeg er ligeglad med, om spilleren er derfra, det vigtigste er, at det er en god person og en god fodboldspiller.
AaB skyder sæsonen i gang ude mod B.93 den 22. juli. Inden da venter træningskampe mod klubber som Vendsyssel, FC Midtjylland og Hobro.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Colombia – Portugal
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender