AaB bekræfter nedrykningsklausuler

Nedrykningen fra Superligaen betyder, at en række AaB-spillere går ned i løn, bekræfter klubbens sportsdirektør.



Den forgangne sæson endte som et mareridt for AaB, som i sidste spillerunde rykkede ned i NordicBet Ligaen efter en skuffende sæson, hvor spillet på banen og resultaterne haltede markant.

Nedrykningen betyder ikke kun, at AaB-spillerne skal vænne sig til mindre stadions og færre tilskuere på lægterne. For en række spillere er det heller ikke længere samme løn, som ryger ind på kontoen hver måned.

Det bekræfter klubbens tyske sportschef, Jan Ole Kappmeier, over for Tipsbladet.

Har spillerne nedrykningsklausuler i deres kontrakter?

– Flere spillere har nedrykningsklausuler, men jeg kan ikke nævne navne eller antal – det er dog ikke halvdelen, det er færre.

Sportschefen understreger, at nedrykningsklausulerne “blot” betyder, at visse spillere får en mindre løn efter nedrykningen. Ingen spillere kan eksempelvis forlade klubben frit.

Kappmeier siger også til Tipsbladet, at det bliver svært at tilbyde fremtidige spillere samme løn, som mange af AaB-spillerne tjener i øjeblikket.

Men så store summer vil højst sandsynligvis ikke engang komme på tale, da klubben vil satse på ungdommen.

– Vi vil begynde at hente unge spillere, og fra et økonomisk synspunkt kan det være en fordel for os. Her i preseason vil I også se, at vi bringer mange ungdomsspillere. Det er også sundere for os rent økonomisk på den lange bane.

Selvom Kappmeier er tysker, skal man ikke forvente, at der udelukkende bliver kigget mod Tyskland i jagten efter forstærkninger.

– Vi har en god nabo i Tyskland, og det er et godt marked, men i sidste ende handler det om kvaliteten, så jeg er ligeglad med, om spilleren er derfra, det vigtigste er, at det er en god person og en god fodboldspiller.

AaB skyder sæsonen i gang ude mod B.93 den 22. juli. Inden da venter træningskampe mod klubber som Vendsyssel, FC Midtjylland og Hobro.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tottenham-flop i stor transfer

Hvor er I vilde, AGF!

‘En trøstepræmie af en turnering’

Nærmer sig vild FCK-præstation