Den forgangne sæson endte som et mareridt for AaB, som i sidste spillerunde rykkede ned i NordicBet Ligaen efter en skuffende sæson, hvor spillet på banen og resultaterne haltede markant.
Nedrykningen betyder ikke kun, at AaB-spillerne skal vænne sig til mindre stadions og færre tilskuere på lægterne. For en række spillere er det heller ikke længere samme løn, som ryger ind på kontoen hver måned.
Det bekræfter klubbens tyske sportschef, Jan Ole Kappmeier, over for Tipsbladet.
Har spillerne nedrykningsklausuler i deres kontrakter?
– Flere spillere har nedrykningsklausuler, men jeg kan ikke nævne navne eller antal – det er dog ikke halvdelen, det er færre.
Sportschefen understreger, at nedrykningsklausulerne “blot” betyder, at visse spillere får en mindre løn efter nedrykningen. Ingen spillere kan eksempelvis forlade klubben frit.
Kappmeier siger også til Tipsbladet, at det bliver svært at tilbyde fremtidige spillere samme løn, som mange af AaB-spillerne tjener i øjeblikket.
Men så store summer vil højst sandsynligvis ikke engang komme på tale, da klubben vil satse på ungdommen.
– Vi vil begynde at hente unge spillere, og fra et økonomisk synspunkt kan det være en fordel for os. Her i preseason vil I også se, at vi bringer mange ungdomsspillere. Det er også sundere for os rent økonomisk på den lange bane.
Selvom Kappmeier er tysker, skal man ikke forvente, at der udelukkende bliver kigget mod Tyskland i jagten efter forstærkninger.
– Vi har en god nabo i Tyskland, og det er et godt marked, men i sidste ende handler det om kvaliteten, så jeg er ligeglad med, om spilleren er derfra, det vigtigste er, at det er en god person og en god fodboldspiller.
AaB skyder sæsonen i gang ude mod B.93 den 22. juli. Inden da venter træningskampe mod klubber som Vendsyssel, FC Midtjylland og Hobro.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED