Den forgangne sæson endte som et mareridt for AaB, som i sidste spillerunde rykkede ned i NordicBet Ligaen efter en skuffende sæson, hvor spillet på banen og resultaterne haltede markant.
Nedrykningen betyder ikke kun, at AaB-spillerne skal vænne sig til mindre stadions og færre tilskuere på lægterne. For en række spillere er det heller ikke længere samme løn, som ryger ind på kontoen hver måned.
Det bekræfter klubbens tyske sportschef, Jan Ole Kappmeier, over for Tipsbladet.
Har spillerne nedrykningsklausuler i deres kontrakter?
– Flere spillere har nedrykningsklausuler, men jeg kan ikke nævne navne eller antal – det er dog ikke halvdelen, det er færre.
Sportschefen understreger, at nedrykningsklausulerne “blot” betyder, at visse spillere får en mindre løn efter nedrykningen. Ingen spillere kan eksempelvis forlade klubben frit.
Kappmeier siger også til Tipsbladet, at det bliver svært at tilbyde fremtidige spillere samme løn, som mange af AaB-spillerne tjener i øjeblikket.
Men så store summer vil højst sandsynligvis ikke engang komme på tale, da klubben vil satse på ungdommen.
– Vi vil begynde at hente unge spillere, og fra et økonomisk synspunkt kan det være en fordel for os. Her i preseason vil I også se, at vi bringer mange ungdomsspillere. Det er også sundere for os rent økonomisk på den lange bane.
Selvom Kappmeier er tysker, skal man ikke forvente, at der udelukkende bliver kigget mod Tyskland i jagten efter forstærkninger.
– Vi har en god nabo i Tyskland, og det er et godt marked, men i sidste ende handler det om kvaliteten, så jeg er ligeglad med, om spilleren er derfra, det vigtigste er, at det er en god person og en god fodboldspiller.
AaB skyder sæsonen i gang ude mod B.93 den 22. juli. Inden da venter træningskampe mod klubber som Vendsyssel, FC Midtjylland og Hobro.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Snart sker det
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt