Den forgangne sæson endte som et mareridt for AaB, som i sidste spillerunde rykkede ned i NordicBet Ligaen efter en skuffende sæson, hvor spillet på banen og resultaterne haltede markant.
Nedrykningen betyder ikke kun, at AaB-spillerne skal vænne sig til mindre stadions og færre tilskuere på lægterne. For en række spillere er det heller ikke længere samme løn, som ryger ind på kontoen hver måned.
Det bekræfter klubbens tyske sportschef, Jan Ole Kappmeier, over for Tipsbladet.
Har spillerne nedrykningsklausuler i deres kontrakter?
– Flere spillere har nedrykningsklausuler, men jeg kan ikke nævne navne eller antal – det er dog ikke halvdelen, det er færre.
Sportschefen understreger, at nedrykningsklausulerne “blot” betyder, at visse spillere får en mindre løn efter nedrykningen. Ingen spillere kan eksempelvis forlade klubben frit.
Kappmeier siger også til Tipsbladet, at det bliver svært at tilbyde fremtidige spillere samme løn, som mange af AaB-spillerne tjener i øjeblikket.
Men så store summer vil højst sandsynligvis ikke engang komme på tale, da klubben vil satse på ungdommen.
– Vi vil begynde at hente unge spillere, og fra et økonomisk synspunkt kan det være en fordel for os. Her i preseason vil I også se, at vi bringer mange ungdomsspillere. Det er også sundere for os rent økonomisk på den lange bane.
Selvom Kappmeier er tysker, skal man ikke forvente, at der udelukkende bliver kigget mod Tyskland i jagten efter forstærkninger.
– Vi har en god nabo i Tyskland, og det er et godt marked, men i sidste ende handler det om kvaliteten, så jeg er ligeglad med, om spilleren er derfra, det vigtigste er, at det er en god person og en god fodboldspiller.
AaB skyder sæsonen i gang ude mod B.93 den 22. juli. Inden da venter træningskampe mod klubber som Vendsyssel, FC Midtjylland og Hobro.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
FC København bekræfter transfer
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT