AaB bekræfter nedrykningsklausuler

Nedrykningen fra Superligaen betyder, at en række AaB-spillere går ned i løn, bekræfter klubbens sportsdirektør.



Den forgangne sæson endte som et mareridt for AaB, som i sidste spillerunde rykkede ned i NordicBet Ligaen efter en skuffende sæson, hvor spillet på banen og resultaterne haltede markant.

Nedrykningen betyder ikke kun, at AaB-spillerne skal vænne sig til mindre stadions og færre tilskuere på lægterne. For en række spillere er det heller ikke længere samme løn, som ryger ind på kontoen hver måned.

Det bekræfter klubbens tyske sportschef, Jan Ole Kappmeier, over for Tipsbladet.

Har spillerne nedrykningsklausuler i deres kontrakter?

– Flere spillere har nedrykningsklausuler, men jeg kan ikke nævne navne eller antal – det er dog ikke halvdelen, det er færre.

Sportschefen understreger, at nedrykningsklausulerne “blot” betyder, at visse spillere får en mindre løn efter nedrykningen. Ingen spillere kan eksempelvis forlade klubben frit.

Kappmeier siger også til Tipsbladet, at det bliver svært at tilbyde fremtidige spillere samme løn, som mange af AaB-spillerne tjener i øjeblikket.

Men så store summer vil højst sandsynligvis ikke engang komme på tale, da klubben vil satse på ungdommen.

– Vi vil begynde at hente unge spillere, og fra et økonomisk synspunkt kan det være en fordel for os. Her i preseason vil I også se, at vi bringer mange ungdomsspillere. Det er også sundere for os rent økonomisk på den lange bane.

Selvom Kappmeier er tysker, skal man ikke forvente, at der udelukkende bliver kigget mod Tyskland i jagten efter forstærkninger.

– Vi har en god nabo i Tyskland, og det er et godt marked, men i sidste ende handler det om kvaliteten, så jeg er ligeglad med, om spilleren er derfra, det vigtigste er, at det er en god person og en god fodboldspiller.

AaB skyder sæsonen i gang ude mod B.93 den 22. juli. Inden da venter træningskampe mod klubber som Vendsyssel, FC Midtjylland og Hobro.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Atletico Madrid interesseret i dansker

De er tilbage i Superligaen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

City holder liv i mesterskabsdrømmen