28-årige Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere. Det oplyser AaB onsdag eftermiddag.
Den svenske midtbanemand har i en årrække døjet med skader, og han har nu opgivet at genfinde sit tidligere niveau. Derfor stopper han med øjeblikkelig virkning og med to år tilbage af sin kontrakt i AaB.
Han bliver imidlertid i den nordjyske Superliga-klub, hvor han fremover skal være assisterende træner for Marti Cifuentes.
– I Oscars første kampe for AaB så vi med det samme, at han var præcis den forstærkning og dirigent på midtbanen, som vi havde ledt efter, og selv i foråret, hvor Oscar har leveret kortvarige indhop, har vi set en spiller, der har kunnet forandre kampene for os med sit udtryk, sin mentalitet og sin fodboldforståelse, siger sportschef Inge André Olsen og tilføjer:
– At han nu må stoppe den aktive karriere er naturligvis et hårdt slag for både Oscar og os som klub, for både han og vi havde selvfølgelig en forventning om at have stor glæde af hinanden som minimum indtil sommeren 2023, og så sent som i november blev han jo også noteret for sin 28. A-landskamp for Sverige, konstaterer Inge André Olsen.
– Oscar har kæmpet med smerterne hele foråret, men i noget tid har begge parter haft en fornemmelse af, hvor det bar hen, og derfor har vi med Oscars kompetencer in mente søgt at beholde ham i klubben og er glade for, at han har sagt ja til at indgå i trænerstaben med særlig fokus på de unge spillere.
Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2024 som assistenttræner i AaB.
– Beslutningen om at stoppe en karriere med mange store højdepunkter har været ufattelig svær og har været nogettid undervejs, men efterhånden var der ikke anden udvej, hvilket bare er en svær erkendelse at nå frem til, siger svenskeren.
– Jeg er både forbandet og ked af det, men omvendt er det også en stor lettelse for mig, at beslutningen nu er truffet. Jeg er ærgerlig og ekstremt skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage mere på banen i AaB, hvor vi har gang i et superspændende projekt, og derfor glæder jeg mig samtidig over stadig at kunne være en del af klubben.
– Jeg har altid forestillet mig, at jeg engang skulle gå trænervejen, men havde ikke tænkt, at det allerede skulle være nu, men jeg blev både glad og stolt, da Inge og AaB forelagde idéen om at indgå i trænerstaben omkring Superligaholdet.
– Som person er jeg meget ærgerrig, og jeg ser frem til at lære fra Martí og Rasmus (Cifuentes og Würtz, red.) og den øvrige del af trænerstaben, og så skal jeg bidrage bedst muligt med mine kompetencer, så vi sammen kan opnå succes.
Oscar Hiljemark kan foruden AaB skrive Dynamo Moskva, Panathinaikos, Genoa, Palermo, PSV og Elfsborg på CV’et.
Han nåede 11 kampe for AaB.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
‘Tæt på et rædselskabinet’
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
