28-årige Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere. Det oplyser AaB onsdag eftermiddag.
Den svenske midtbanemand har i en årrække døjet med skader, og han har nu opgivet at genfinde sit tidligere niveau. Derfor stopper han med øjeblikkelig virkning og med to år tilbage af sin kontrakt i AaB.
Han bliver imidlertid i den nordjyske Superliga-klub, hvor han fremover skal være assisterende træner for Marti Cifuentes.
– I Oscars første kampe for AaB så vi med det samme, at han var præcis den forstærkning og dirigent på midtbanen, som vi havde ledt efter, og selv i foråret, hvor Oscar har leveret kortvarige indhop, har vi set en spiller, der har kunnet forandre kampene for os med sit udtryk, sin mentalitet og sin fodboldforståelse, siger sportschef Inge André Olsen og tilføjer:
– At han nu må stoppe den aktive karriere er naturligvis et hårdt slag for både Oscar og os som klub, for både han og vi havde selvfølgelig en forventning om at have stor glæde af hinanden som minimum indtil sommeren 2023, og så sent som i november blev han jo også noteret for sin 28. A-landskamp for Sverige, konstaterer Inge André Olsen.
– Oscar har kæmpet med smerterne hele foråret, men i noget tid har begge parter haft en fornemmelse af, hvor det bar hen, og derfor har vi med Oscars kompetencer in mente søgt at beholde ham i klubben og er glade for, at han har sagt ja til at indgå i trænerstaben med særlig fokus på de unge spillere.
Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2024 som assistenttræner i AaB.
– Beslutningen om at stoppe en karriere med mange store højdepunkter har været ufattelig svær og har været nogettid undervejs, men efterhånden var der ikke anden udvej, hvilket bare er en svær erkendelse at nå frem til, siger svenskeren.
– Jeg er både forbandet og ked af det, men omvendt er det også en stor lettelse for mig, at beslutningen nu er truffet. Jeg er ærgerlig og ekstremt skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage mere på banen i AaB, hvor vi har gang i et superspændende projekt, og derfor glæder jeg mig samtidig over stadig at kunne være en del af klubben.
– Jeg har altid forestillet mig, at jeg engang skulle gå trænervejen, men havde ikke tænkt, at det allerede skulle være nu, men jeg blev både glad og stolt, da Inge og AaB forelagde idéen om at indgå i trænerstaben omkring Superligaholdet.
– Som person er jeg meget ærgerrig, og jeg ser frem til at lære fra Martí og Rasmus (Cifuentes og Würtz, red.) og den øvrige del af trænerstaben, og så skal jeg bidrage bedst muligt med mine kompetencer, så vi sammen kan opnå succes.
Oscar Hiljemark kan foruden AaB skrive Dynamo Moskva, Panathinaikos, Genoa, Palermo, PSV og Elfsborg på CV’et.
Han nåede 11 kampe for AaB.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
