28-årige Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere. Det oplyser AaB onsdag eftermiddag.
Den svenske midtbanemand har i en årrække døjet med skader, og han har nu opgivet at genfinde sit tidligere niveau. Derfor stopper han med øjeblikkelig virkning og med to år tilbage af sin kontrakt i AaB.
Han bliver imidlertid i den nordjyske Superliga-klub, hvor han fremover skal være assisterende træner for Marti Cifuentes.
– I Oscars første kampe for AaB så vi med det samme, at han var præcis den forstærkning og dirigent på midtbanen, som vi havde ledt efter, og selv i foråret, hvor Oscar har leveret kortvarige indhop, har vi set en spiller, der har kunnet forandre kampene for os med sit udtryk, sin mentalitet og sin fodboldforståelse, siger sportschef Inge André Olsen og tilføjer:
– At han nu må stoppe den aktive karriere er naturligvis et hårdt slag for både Oscar og os som klub, for både han og vi havde selvfølgelig en forventning om at have stor glæde af hinanden som minimum indtil sommeren 2023, og så sent som i november blev han jo også noteret for sin 28. A-landskamp for Sverige, konstaterer Inge André Olsen.
– Oscar har kæmpet med smerterne hele foråret, men i noget tid har begge parter haft en fornemmelse af, hvor det bar hen, og derfor har vi med Oscars kompetencer in mente søgt at beholde ham i klubben og er glade for, at han har sagt ja til at indgå i trænerstaben med særlig fokus på de unge spillere.
Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2024 som assistenttræner i AaB.
– Beslutningen om at stoppe en karriere med mange store højdepunkter har været ufattelig svær og har været nogettid undervejs, men efterhånden var der ikke anden udvej, hvilket bare er en svær erkendelse at nå frem til, siger svenskeren.
– Jeg er både forbandet og ked af det, men omvendt er det også en stor lettelse for mig, at beslutningen nu er truffet. Jeg er ærgerlig og ekstremt skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage mere på banen i AaB, hvor vi har gang i et superspændende projekt, og derfor glæder jeg mig samtidig over stadig at kunne være en del af klubben.
– Jeg har altid forestillet mig, at jeg engang skulle gå trænervejen, men havde ikke tænkt, at det allerede skulle være nu, men jeg blev både glad og stolt, da Inge og AaB forelagde idéen om at indgå i trænerstaben omkring Superligaholdet.
– Som person er jeg meget ærgerrig, og jeg ser frem til at lære fra Martí og Rasmus (Cifuentes og Würtz, red.) og den øvrige del af trænerstaben, og så skal jeg bidrage bedst muligt med mine kompetencer, så vi sammen kan opnå succes.
Oscar Hiljemark kan foruden AaB skrive Dynamo Moskva, Panathinaikos, Genoa, Palermo, PSV og Elfsborg på CV’et.
Han nåede 11 kampe for AaB.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
NYHEDER