28-årige Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere. Det oplyser AaB onsdag eftermiddag.
Den svenske midtbanemand har i en årrække døjet med skader, og han har nu opgivet at genfinde sit tidligere niveau. Derfor stopper han med øjeblikkelig virkning og med to år tilbage af sin kontrakt i AaB.
Han bliver imidlertid i den nordjyske Superliga-klub, hvor han fremover skal være assisterende træner for Marti Cifuentes.
– I Oscars første kampe for AaB så vi med det samme, at han var præcis den forstærkning og dirigent på midtbanen, som vi havde ledt efter, og selv i foråret, hvor Oscar har leveret kortvarige indhop, har vi set en spiller, der har kunnet forandre kampene for os med sit udtryk, sin mentalitet og sin fodboldforståelse, siger sportschef Inge André Olsen og tilføjer:
– At han nu må stoppe den aktive karriere er naturligvis et hårdt slag for både Oscar og os som klub, for både han og vi havde selvfølgelig en forventning om at have stor glæde af hinanden som minimum indtil sommeren 2023, og så sent som i november blev han jo også noteret for sin 28. A-landskamp for Sverige, konstaterer Inge André Olsen.
– Oscar har kæmpet med smerterne hele foråret, men i noget tid har begge parter haft en fornemmelse af, hvor det bar hen, og derfor har vi med Oscars kompetencer in mente søgt at beholde ham i klubben og er glade for, at han har sagt ja til at indgå i trænerstaben med særlig fokus på de unge spillere.
Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2024 som assistenttræner i AaB.
– Beslutningen om at stoppe en karriere med mange store højdepunkter har været ufattelig svær og har været nogettid undervejs, men efterhånden var der ikke anden udvej, hvilket bare er en svær erkendelse at nå frem til, siger svenskeren.
– Jeg er både forbandet og ked af det, men omvendt er det også en stor lettelse for mig, at beslutningen nu er truffet. Jeg er ærgerlig og ekstremt skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage mere på banen i AaB, hvor vi har gang i et superspændende projekt, og derfor glæder jeg mig samtidig over stadig at kunne være en del af klubben.
– Jeg har altid forestillet mig, at jeg engang skulle gå trænervejen, men havde ikke tænkt, at det allerede skulle være nu, men jeg blev både glad og stolt, da Inge og AaB forelagde idéen om at indgå i trænerstaben omkring Superligaholdet.
– Som person er jeg meget ærgerrig, og jeg ser frem til at lære fra Martí og Rasmus (Cifuentes og Würtz, red.) og den øvrige del af trænerstaben, og så skal jeg bidrage bedst muligt med mine kompetencer, så vi sammen kan opnå succes.
Oscar Hiljemark kan foruden AaB skrive Dynamo Moskva, Panathinaikos, Genoa, Palermo, PSV og Elfsborg på CV’et.
Han nåede 11 kampe for AaB.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN