AaB-chok: Stjernespiller stopper karrieren

AaB-spilleren Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere.



28-årige Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere. Det oplyser AaB onsdag eftermiddag.

Den svenske midtbanemand har i en årrække døjet med skader, og han har nu opgivet at genfinde sit tidligere niveau. Derfor stopper han med øjeblikkelig virkning og med to år tilbage af sin kontrakt i AaB.

Han bliver imidlertid i den nordjyske Superliga-klub, hvor han fremover skal være assisterende træner for Marti Cifuentes. 

– I Oscars første kampe for AaB så vi med det samme, at han var præcis den forstærkning og dirigent på midtbanen, som vi havde ledt efter, og selv i foråret, hvor Oscar har leveret kortvarige indhop, har vi set en spiller, der har kunnet forandre kampene for os med sit udtryk, sin mentalitet og sin fodboldforståelse, siger sportschef Inge André Olsen og tilføjer:

– At han nu må stoppe den aktive karriere er naturligvis et hårdt slag for både Oscar og os som klub, for både han og vi havde selvfølgelig en forventning om at have stor glæde af hinanden som minimum indtil sommeren 2023, og så sent som i november blev han jo også noteret for sin 28. A-landskamp for Sverige, konstaterer Inge André Olsen.

– Oscar har kæmpet med smerterne hele foråret, men i noget tid har begge parter haft en fornemmelse af, hvor det bar hen, og derfor har vi med Oscars kompetencer in mente søgt at beholde ham i klubben og er glade for, at han har sagt ja til at indgå i trænerstaben med særlig fokus på de unge spillere.

Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2024 som assistenttræner i AaB.

– Beslutningen om at stoppe en karriere med mange store højdepunkter har været ufattelig svær og har været nogettid undervejs, men efterhånden var der ikke anden udvej, hvilket bare er en svær erkendelse at nå frem til, siger svenskeren.

– Jeg er både forbandet og ked af det, men omvendt er det også en stor lettelse for mig, at beslutningen nu er truffet. Jeg er ærgerlig og ekstremt skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage mere på banen i AaB, hvor vi har gang i et superspændende projekt, og derfor glæder jeg mig samtidig over stadig at kunne være en del af klubben.

– Jeg har altid forestillet mig, at jeg engang skulle gå trænervejen, men havde ikke tænkt, at det allerede skulle være nu, men jeg blev både glad og stolt, da Inge og AaB forelagde idéen om at indgå i trænerstaben omkring Superligaholdet.

– Som person er jeg meget ærgerrig, og jeg ser frem til at lære fra Martí og Rasmus (Cifuentes og Würtz, red.) og den øvrige del af trænerstaben, og så skal jeg bidrage bedst muligt med mine kompetencer, så vi sammen kan opnå succes.

Oscar Hiljemark kan foruden AaB skrive Dynamo Moskva, Panathinaikos, Genoa, Palermo, PSV og Elfsborg på CV’et. 

Han nåede 11 kampe for AaB. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Nu er han tilbage for Brøndby

– Det er en katastrofe for Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Thomas Frank er favorit til jobbet

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘De har grinet deres røv i laser’

Liverpool – Fulham

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Mathias Zanka går viralt

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Glem det, Leicester!

Har været uenig med Steve Cooper

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Nu er han pludselig syg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme