28-årige Oscar Hiljemark indstiller sin aktive karriere. Det oplyser AaB onsdag eftermiddag.
Den svenske midtbanemand har i en årrække døjet med skader, og han har nu opgivet at genfinde sit tidligere niveau. Derfor stopper han med øjeblikkelig virkning og med to år tilbage af sin kontrakt i AaB.
Han bliver imidlertid i den nordjyske Superliga-klub, hvor han fremover skal være assisterende træner for Marti Cifuentes.
– I Oscars første kampe for AaB så vi med det samme, at han var præcis den forstærkning og dirigent på midtbanen, som vi havde ledt efter, og selv i foråret, hvor Oscar har leveret kortvarige indhop, har vi set en spiller, der har kunnet forandre kampene for os med sit udtryk, sin mentalitet og sin fodboldforståelse, siger sportschef Inge André Olsen og tilføjer:
– At han nu må stoppe den aktive karriere er naturligvis et hårdt slag for både Oscar og os som klub, for både han og vi havde selvfølgelig en forventning om at have stor glæde af hinanden som minimum indtil sommeren 2023, og så sent som i november blev han jo også noteret for sin 28. A-landskamp for Sverige, konstaterer Inge André Olsen.
– Oscar har kæmpet med smerterne hele foråret, men i noget tid har begge parter haft en fornemmelse af, hvor det bar hen, og derfor har vi med Oscars kompetencer in mente søgt at beholde ham i klubben og er glade for, at han har sagt ja til at indgå i trænerstaben med særlig fokus på de unge spillere.
Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2024 som assistenttræner i AaB.
– Beslutningen om at stoppe en karriere med mange store højdepunkter har været ufattelig svær og har været nogettid undervejs, men efterhånden var der ikke anden udvej, hvilket bare er en svær erkendelse at nå frem til, siger svenskeren.
– Jeg er både forbandet og ked af det, men omvendt er det også en stor lettelse for mig, at beslutningen nu er truffet. Jeg er ærgerlig og ekstremt skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage mere på banen i AaB, hvor vi har gang i et superspændende projekt, og derfor glæder jeg mig samtidig over stadig at kunne være en del af klubben.
– Jeg har altid forestillet mig, at jeg engang skulle gå trænervejen, men havde ikke tænkt, at det allerede skulle være nu, men jeg blev både glad og stolt, da Inge og AaB forelagde idéen om at indgå i trænerstaben omkring Superligaholdet.
– Som person er jeg meget ærgerrig, og jeg ser frem til at lære fra Martí og Rasmus (Cifuentes og Würtz, red.) og den øvrige del af trænerstaben, og så skal jeg bidrage bedst muligt med mine kompetencer, så vi sammen kan opnå succes.
Oscar Hiljemark kan foruden AaB skrive Dynamo Moskva, Panathinaikos, Genoa, Palermo, PSV og Elfsborg på CV’et.
Han nåede 11 kampe for AaB.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
PSG – Liverpool
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER