Lukas Spalvis.
For en god håndfuld år siden var han ét af de hotteste navne i dansk fodbold. I sæsonen 2013/2014 var angriberen med til at vinde The Double med AaB, og to sæsoner senere blev han topscorer i Superligaen med 18 mål. Det kastede i 2016 et salg til storklubben Sporting CP af sig.
Nu skriver kalenderen 2021, og 26-årige Lukas Spalvis føler sig knap nok som fodboldspiller længere.
Litaueren, der til dagligt er på kontrakt i FC Kaiserslautern i Tysklands tredjebedste række, har været skadet i halvandet år. Hans seneste kamp daterer sig tilbage til august 2018.
– Kort efter den kamp blev jeg opereret, men da jeg vendte tilbage på banen, blev jeg ramt af et tilbageslag og måtte opereres igen. Så kom corona, og det satte alt på pause. Det har været enormt meget frem og tilbage. Jeg giver det et nyt skud nu, og så må vi se, siger Lukas Spalvis til tipsbladet.dk og fastslår, at han stadig er et stykke fra at være kampklar:
– Jeg er stadig skadet, men jeg kan godt træne en smule med. Det går okay, men jeg ved ikke, hvordan knæet reagerer, når jeg begynder at deltage i holdtræningen, eller når det møder en større belastning.
At være skadet er desværre for Lukas Spalvis ikke uvant. En stor del af sin karriere har angriberen tilbragt i træningslokalet. Flere knæskader har gjort fodboldlivet surt for den tidligere Superliga-topscorer.
Sådan forholder det sig også nu, hvor hverdagen i Tyskland kan føles en smule grå.
– Jeg har været skadet rigtig mange gange i min karriere. Det var jeg også i Danmark og i Portugal. Hver gang er det svært. Når man har oplevet at kæmpe sig igennem en lang skadespause for så at konstatere, at det stadig gør ondt, så er det mentalt meget hårdt. Jeg forsøger ikke at give op, men jeg føler mig jo ikke som fodboldspiller. I snart to år har jeg lavet de samme øvelser dag ud og dag ind. Jeg er jo ikke lykkelig, når det forholder sig sådan, siger Lukas Spalvis.
Har du overvejet, om det er det værd?
– Fodbold er jo hele mit liv. Jeg startede med fodbold, da jeg var seks år gammel, og siden har det fyldt alt. Havde jeg været 30 eller 31, havde jeg ikke gidet at kæmpe videre, men jeg er kun 26, og jeg har måske fem eller seks år tilbage i mig, hvis jeg kan overvinde mine skadesproblemer. Det tænker jeg selvfølgelig på.
– Men jeg ved også godt, at det ikke bliver på allerhøjeste niveau. Det er for sent, men bare det at spille fodbold igen vil være stort for mig.
Tror du, at du kan genfinde dit bedste niveau?
– Det er jo et sindssygt godt spørgsmål. Jeg ville ønske, at jeg kendte svaret. Jeg vil gøre mit bedste, men det bliver svært. Jeg bliver ikke yngre, og jeg har været gennem mange operationer. Jeg er ikke lige så hurtig eller hopper lige så højt, som jeg gjorde tidligere.
– Jeg ønsker inderligt, at jeg kan ramme det samme niveau igen, men jeg bliver ikke sur, hvis det ikke sker. Jeg tager det stille og roligt, og lige nu ønsker jeg bare at kunne spille fodbold uden smerter.
Men prisen kan godt blive for høj?
– Hvis jeg føler, at det ikke er det værd, og det gør for ondt, så vil jeg ikke kæmpe bare for at kæmpe.
Så du er afklaret med, at du kan blive tvunget til at indstille karrieren?
– Selvfølgelig. Jeg har været skadet i snart to år, så jeg er selvfølgelig realistisk. Jeg spiller ikke bare for at spille. Jeg spiller kun, hvis det giver mening. Jeg vil ikke være en af de fodboldspillere, der kun hænger sammen, fordi jeg har proppet mig med piller. Aldrig i livet. Jeg ved godt, at enden på min karriere måske er nær.
Tænker du nogensinde på, hvad det kunne være blevet til for dit vedkommende, hvis det ikke havde været for alle de skader?
– Ja, men det nytter jo ikke noget. Man kan gøre sig mange tanker om sådan noget, men jeg kommer jo aldrig til at kende svaret.
FC Kaiserslautern er lige nu under nedrykningsstregen i 3. Liga og dermed på vej ned i Tysklands fjerdebedste række. Hvad er gået galt?
– Det er svært at sige. Det er jo en kæmpe klub i Tyskland. Historisk er den nærmest lige så stor som Bayern München. Klubben har mange fans, et stort stadion og så videre. Alle ønsker, at den skal være en del af toppen af tysk fodbold. Det var godt, da jeg kom til klubben, men der er sket meget, og vi har haft mange trænere og mange forskellige spillere.
– Hvis vi rykker ned i denne sæson, vil det være klubbens endeligt. Det tror jeg.
Hvad så med din egen situation?
– Hvis vi rykker ned, ophæves min kontrakt automatisk. Jeg tænker ikke så meget over at finde en ny klub. Jeg er ikke dum, jeg ved godt, at det er svært at finde, når jeg har været ude i to år. Jeg kan nok uden problemer finde en klub hjemme i Litauen, men alt afhænger af min krop, slutter Lukas Spalvis.
Angriberen kom til AaB som ungdomsspiller, og han opnåede 65 kampe i den bolsjestribede trøje med 30 mål til følge. Nordjyderne solgte Lukas Spalvis for 12 millioner kroner til Sporting CP i 2016 – en skade forhindrede ham i nogensinde at få debut for storklubben.
I videoen i toppen af artiklen kan du gense, da Lukas Spalvis scorede to mål og blev matchvinder for AaB mod Randers FC i det 96. minut.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
