AaB er tilbage i Superligaen, og forud for returen til den bedste række har nordjyderne sikret sig en ny målmand.
I en pressemeddelelse bekræfter AaB, at man henter den 23-årige tysker Vincent Müller i den tyske klub MSV Duisburg
– Vi har fulgt Vincent Müller igennem længere tid, og vi er glade for, at han har fundet det attraktivt at komme til AaB.
– Vincent er en meget komplet målmand, som er stærk én mod én, god både i luftspillet og med fødderne, og så er hans mentalitet også en styrke, og hans tilgang vil klart forbedre vores konkurrence på målmandspositionen, siger AaB’s sportsdirektør Ole Jan Kappmeier.
Vincent Müller glæder sig selv til det næste kapitel af karrieren.
– Jeg glæder mig meget over at skifte til AaB. Det er en klub med gode faciliteter, en stor historie og masser af fans, så da jeg hørte om interessen, behøvede jeg ikke at overveje det to gange. Mit første indtryk af byen er også meget positivt, så det er rigtig dejligt, at aftalen med AaB er faldet på plads.
– Trods min relativt unge alder har jeg allerede oplevet en del, og nu vil jeg gerne vise mit værd i Superligaen. Mine forcer ligger i en-mod-en-spillet, det korte spil med fødderne og i mine reflekser. Det håber jeg på at kunne vise fansene ved at hjælpe holdet til tre point uge efter uge, lyder det fra Vincent Müller.
Vincent Müller, der har fået en kontrakt på fire år i AaB, har i denne sæson spillet 34 kampe i 3. Bundesligaen, hvor det endte med en nedrykning for MSV Duisburg.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Patrick Dorgu er med
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER