Smilene i og omkring Aalborg er stivnet noget så gevaldigt i denne sæson.
AaB indtager ligaens sidsteplads, inden man tager hul på nedrykningsspillet. Det bliver uden Erik Hamrén, der efter én sejr i 13 kampe fik sparket, da han slet ikke formåede at bringe noget af sit stjernestøv fra sin første periode ind i klubben.
Oscar Hiljemark skal forsøge at sejle skibet i land. Et skib, der trækker vand ind overalt. Man har dog forsøgt at lappe nogle af hullerne i AaB, da man i sidste uge annoncerede udenlandske ejere.
Sports Strategy Excellence 22 (SSE22) har købt 20 procent af aktierne i AaB. Tiden må vise, om det bliver nordjydernes redning, men tilgangen af de tyske ejere vækker i hvert fald forhåbninger i klubbens fanmiljø.
– Klubben har været dårligt drevet i de sidste to-tre år. Der bliver taget meget få rigtige beslutninger og valg. Hvis ikke nye ejere kommer ind nu, så rykker man ned, og man kommer formentlig også til at gå konkurs.
– Det kan sagtens være, at nogle andre ville have holdt hånden under klubben. Men så ville det have været uden en realistisk plan og uden de nødvendige kompetencer til at flytte sig tilbage igen, siger Lasse Yde Hegnet, der føler sig som ‘professionel AaB-fan’, da han er stifter af fanpodcasten Rød Aalborg, til Tipsbladet.
Inden snakken om hjerteklubbens nye ejere slår Lasse Yde Hegnet fast, at han i udgangspunktet ikke bryder sig om udenlandske ejere. Han anerkender dog, at det er den vej fodbolden bevæger sig, og det derfor er svært at komme uden om.
– Lige nu har vi fået en masse indsigtserklæringer og en masse udtalelser, hvor jeg kan læse om, hvad de har lavet før. Det virker troværdigt. Jeg er meget glad for, at det ikke er et flerklubsejerskab, så det ikke bare bliver endnu en klub i rækken.
– Men jeg kan ikke have en holdning til noget, jeg ikke har set i praksis endnu. Så det kan blive en messias-ting. Det kan være det bedste, der er sket for klubben de sidste ti år. Det kan også vise sig at være en parentes. Det ved vi ikke endnu. Så jeg er meget positiv og meget forhåbningsfuld. Men jeg vil ikke kaste mig i armene på, at det bare er redningen over alle redninger.

To AaB-lejre
Sports Strategy Excellence 22, anført af Thomas Hitzlsperger og Bernhard Peters, har købt 20 procenter af aktierne i AaB for lige knap 15 millioner kroner.
Thomas Hitzlsperger har efter sin aktive karriere haft flere ledende roller i VfB Stuttgart, mens Bernhard Peters har konsulentroller i fodboldverdenen. Blandt andet i Werder Bremen og St. Louis City.
Lasse Yde Hegnet glæder sig over kompetencerne hos de nye ejere, men han genkender også billedet af et AaB-fanmiljø i to lejre. På den ene side begejstres man af kompetencerne, mens andre rynker på næsen over den pris, som SE22 har købt sig ind til.
– Selvfølgelig er der to lejre. Jeg tror mest, at man er glad for kompetencerne. Jeg tror, Bernhard Peters bliver vigtig i forhold til den forståelse, mange har af kompetencerne, der kommer ind.
– Jeg synes personligt, at det er et lavt beløb. Jeg havde ønsket mig, at de ikke fik en majoritet, men at de var gået ind med en større vægt i projektet. Jeg synes umiddelbart, at 20 procent virker konservativt i forthold til en investering, men jeg anerkender også, at det måske er fordi, at man vil se hinanden an, lyder motivforskningen fra Lasse Yde Hegnet.
Han mener også, at årsagen til klubbens nuværende forfatning skal findes på direktionsgangene. Særligt peger Lasse Yde Hegnet på direktør Thomas Bælum.
– Han har været med til at træffe mange af de beslutninger, der har ført klubben i en dårlig position. Og i denne sæson har hans kommunikation heller ikke været god. Det virker som om han er ude, hvor han ikke kan bunde.
– AaB har alt andet end været gode til at tjene penge, mens han har været direktør. Det er på den baggrund, jeg ikke er begejstret. Det er ikke noget personligt eller noget som helst andet. Det er ren bundlinje.
AaB har været igennem to trænerfyringer og afskedigelsen af Inge André Olsen i denne sæson. Rent sportsligt har det været et morads, der nu risikerer at ende med nedrykning til 1. division.
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
