• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Fuhr Nielsen

AaB i ny retning: Det kan blive det bedste i 10 år

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

AaB har fået nye investorer, og det vækker på den ene side glæde, men i fanmiljøet rynker man også på næsen over prisen, som de har købt sig ind til.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Smilene i og omkring Aalborg er stivnet noget så gevaldigt i denne sæson.

AaB indtager ligaens sidsteplads, inden man tager hul på nedrykningsspillet. Det bliver uden Erik Hamrén, der efter én sejr i 13 kampe fik sparket, da han slet ikke formåede at bringe noget af sit stjernestøv fra sin første periode ind i klubben.

Oscar Hiljemark skal forsøge at sejle skibet i land. Et skib, der trækker vand ind overalt. Man har dog forsøgt at lappe nogle af hullerne i AaB, da man i sidste uge annoncerede udenlandske ejere.

Sports Strategy Excellence 22 (SSE22) har købt 20 procent af aktierne i AaB. Tiden må vise, om det bliver nordjydernes redning, men tilgangen af de tyske ejere vækker i hvert fald forhåbninger i klubbens fanmiljø.

- Klubben har været dårligt drevet i de sidste to-tre år. Der bliver taget meget få rigtige beslutninger og valg. Hvis ikke nye ejere kommer ind nu, så rykker man ned, og man kommer formentlig også til at gå konkurs.

- Det kan sagtens være, at nogle andre ville have holdt hånden under klubben. Men så ville det have været uden en realistisk plan og uden de nødvendige kompetencer til at flytte sig tilbage igen, siger Lasse Yde Hegnet, der føler sig som 'professionel AaB-fan', da han er stifter af fanpodcasten Rød Aalborg, til Tipsbladet.

Inden snakken om hjerteklubbens nye ejere slår Lasse Yde Hegnet fast, at han i udgangspunktet ikke bryder sig om udenlandske ejere. Han anerkender dog, at det er den vej fodbolden bevæger sig, og det derfor er svært at komme uden om.

- Lige nu har vi fået en masse indsigtserklæringer og en masse udtalelser, hvor jeg kan læse om, hvad de har lavet før. Det virker troværdigt. Jeg er meget glad for, at det ikke er et flerklubsejerskab, så det ikke bare bliver endnu en klub i rækken.

- Men jeg kan ikke have en holdning til noget, jeg ikke har set i praksis endnu. Så det kan blive en messias-ting. Det kan være det bedste, der er sket for klubben de sidste ti år. Det kan også vise sig at være en parentes. Det ved vi ikke endnu. Så jeg er meget positiv og meget forhåbningsfuld. Men jeg vil ikke kaste mig i armene på, at det bare er redningen over alle redninger.

To AaB-lejre
Sports Strategy Excellence 22, anført af Thomas Hitzlsperger og Bernhard Peters, har købt 20 procenter af aktierne i AaB for lige knap 15 millioner kroner.

Thomas Hitzlsperger har efter sin aktive karriere haft flere ledende roller i VfB Stuttgart, mens Bernhard Peters har konsulentroller i fodboldverdenen. Blandt andet i Werder Bremen og St. Louis City.

Lasse Yde Hegnet glæder sig over kompetencerne hos de nye ejere, men han genkender også billedet af et AaB-fanmiljø i to lejre. På den ene side begejstres man af kompetencerne, mens andre rynker på næsen over den pris, som SE22 har købt sig ind til.

- Selvfølgelig er der to lejre. Jeg tror mest, at man er glad for kompetencerne. Jeg tror, Bernhard Peters bliver vigtig i forhold til den forståelse, mange har af kompetencerne, der kommer ind.

- Jeg synes personligt, at det er et lavt beløb. Jeg havde ønsket mig, at de ikke fik en majoritet, men at de var gået ind med en større vægt i projektet. Jeg synes umiddelbart, at 20 procent virker konservativt i forthold til en investering, men jeg anerkender også, at det måske er fordi, at man vil se hinanden an, lyder motivforskningen fra Lasse Yde Hegnet.

Han mener også, at årsagen til klubbens nuværende forfatning skal findes på direktionsgangene. Særligt peger Lasse Yde Hegnet på direktør Thomas Bælum.

- Han har været med til at træffe mange af de beslutninger, der har ført klubben i en dårlig position. Og i denne sæson har hans kommunikation heller ikke været god. Det virker som om han er ude, hvor han ikke kan bunde.

- AaB har alt andet end været gode til at tjene penge, mens han har været direktør. Det er på den baggrund, jeg ikke er begejstret. Det er ikke noget personligt eller noget som helst andet. Det er ren bundlinje.

AaB har været igennem to trænerfyringer og afskedigelsen af Inge André Olsen i denne sæson. Rent sportsligt har det været et morads, der nu risikerer at ende med nedrykning til 1. division.