AaB i ny retning: Det kan blive det bedste i 10 år

AaB har fået nye investorer, og det vækker på den ene side glæde, men i fanmiljøet rynker man også på næsen over prisen, som de har købt sig ind til.



Smilene i og omkring Aalborg er stivnet noget så gevaldigt i denne sæson.

AaB indtager ligaens sidsteplads, inden man tager hul på nedrykningsspillet. Det bliver uden Erik Hamrén, der efter én sejr i 13 kampe fik sparket, da han slet ikke formåede at bringe noget af sit stjernestøv fra sin første periode ind i klubben.

Oscar Hiljemark skal forsøge at sejle skibet i land. Et skib, der trækker vand ind overalt. Man har dog forsøgt at lappe nogle af hullerne i AaB, da man i sidste uge annoncerede udenlandske ejere.

Sports Strategy Excellence 22 (SSE22) har købt 20 procent af aktierne i AaB. Tiden må vise, om det bliver nordjydernes redning, men tilgangen af de tyske ejere vækker i hvert fald forhåbninger i klubbens fanmiljø.

– Klubben har været dårligt drevet i de sidste to-tre år. Der bliver taget meget få rigtige beslutninger og valg. Hvis ikke nye ejere kommer ind nu, så rykker man ned, og man kommer formentlig også til at gå konkurs.

– Det kan sagtens være, at nogle andre ville have holdt hånden under klubben. Men så ville det have været uden en realistisk plan og uden de nødvendige kompetencer til at flytte sig tilbage igen, siger Lasse Yde Hegnet, der føler sig som ‘professionel AaB-fan’, da han er stifter af fanpodcasten Rød Aalborg, til Tipsbladet.

Inden snakken om hjerteklubbens nye ejere slår Lasse Yde Hegnet fast, at han i udgangspunktet ikke bryder sig om udenlandske ejere. Han anerkender dog, at det er den vej fodbolden bevæger sig, og det derfor er svært at komme uden om.

– Lige nu har vi fået en masse indsigtserklæringer og en masse udtalelser, hvor jeg kan læse om, hvad de har lavet før. Det virker troværdigt. Jeg er meget glad for, at det ikke er et flerklubsejerskab, så det ikke bare bliver endnu en klub i rækken.

– Men jeg kan ikke have en holdning til noget, jeg ikke har set i praksis endnu. Så det kan blive en messias-ting. Det kan være det bedste, der er sket for klubben de sidste ti år. Det kan også vise sig at være en parentes. Det ved vi ikke endnu. Så jeg er meget positiv og meget forhåbningsfuld. Men jeg vil ikke kaste mig i armene på, at det bare er redningen over alle redninger.

GettyImages-1219256694

To AaB-lejre
Sports Strategy Excellence 22, anført af Thomas Hitzlsperger og Bernhard Peters, har købt 20 procenter af aktierne i AaB for lige knap 15 millioner kroner.

Thomas Hitzlsperger har efter sin aktive karriere haft flere ledende roller i VfB Stuttgart, mens Bernhard Peters har konsulentroller i fodboldverdenen. Blandt andet i Werder Bremen og St. Louis City.

Lasse Yde Hegnet glæder sig over kompetencerne hos de nye ejere, men han genkender også billedet af et AaB-fanmiljø i to lejre. På den ene side begejstres man af kompetencerne, mens andre rynker på næsen over den pris, som SE22 har købt sig ind til.

– Selvfølgelig er der to lejre. Jeg tror mest, at man er glad for kompetencerne. Jeg tror, Bernhard Peters bliver vigtig i forhold til den forståelse, mange har af kompetencerne, der kommer ind.

– Jeg synes personligt, at det er et lavt beløb. Jeg havde ønsket mig, at de ikke fik en majoritet, men at de var gået ind med en større vægt i projektet. Jeg synes umiddelbart, at 20 procent virker konservativt i forthold til en investering, men jeg anerkender også, at det måske er fordi, at man vil se hinanden an, lyder motivforskningen fra Lasse Yde Hegnet.

Han mener også, at årsagen til klubbens nuværende forfatning skal findes på direktionsgangene. Særligt peger Lasse Yde Hegnet på direktør Thomas Bælum.

– Han har været med til at træffe mange af de beslutninger, der har ført klubben i en dårlig position. Og i denne sæson har hans kommunikation heller ikke været god. Det virker som om han er ude, hvor han ikke kan bunde.

– AaB har alt andet end været gode til at tjene penge, mens han har været direktør. Det er på den baggrund, jeg ikke er begejstret. Det er ikke noget personligt eller noget som helst andet. Det er ren bundlinje.

AaB har været igennem to trænerfyringer og afskedigelsen af Inge André Olsen i denne sæson. Rent sportsligt har det været et morads, der nu risikerer at ende med nedrykning til 1. division.





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FC København – Vejle Boldklub

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer