AaB i ny retning: Det kan blive det bedste i 10 år

AaB har fået nye investorer, og det vækker på den ene side glæde, men i fanmiljøet rynker man også på næsen over prisen, som de har købt sig ind til.



Smilene i og omkring Aalborg er stivnet noget så gevaldigt i denne sæson.

AaB indtager ligaens sidsteplads, inden man tager hul på nedrykningsspillet. Det bliver uden Erik Hamrén, der efter én sejr i 13 kampe fik sparket, da han slet ikke formåede at bringe noget af sit stjernestøv fra sin første periode ind i klubben.

Oscar Hiljemark skal forsøge at sejle skibet i land. Et skib, der trækker vand ind overalt. Man har dog forsøgt at lappe nogle af hullerne i AaB, da man i sidste uge annoncerede udenlandske ejere.

Sports Strategy Excellence 22 (SSE22) har købt 20 procent af aktierne i AaB. Tiden må vise, om det bliver nordjydernes redning, men tilgangen af de tyske ejere vækker i hvert fald forhåbninger i klubbens fanmiljø.

– Klubben har været dårligt drevet i de sidste to-tre år. Der bliver taget meget få rigtige beslutninger og valg. Hvis ikke nye ejere kommer ind nu, så rykker man ned, og man kommer formentlig også til at gå konkurs.

– Det kan sagtens være, at nogle andre ville have holdt hånden under klubben. Men så ville det have været uden en realistisk plan og uden de nødvendige kompetencer til at flytte sig tilbage igen, siger Lasse Yde Hegnet, der føler sig som ‘professionel AaB-fan’, da han er stifter af fanpodcasten Rød Aalborg, til Tipsbladet.

Inden snakken om hjerteklubbens nye ejere slår Lasse Yde Hegnet fast, at han i udgangspunktet ikke bryder sig om udenlandske ejere. Han anerkender dog, at det er den vej fodbolden bevæger sig, og det derfor er svært at komme uden om.

– Lige nu har vi fået en masse indsigtserklæringer og en masse udtalelser, hvor jeg kan læse om, hvad de har lavet før. Det virker troværdigt. Jeg er meget glad for, at det ikke er et flerklubsejerskab, så det ikke bare bliver endnu en klub i rækken.

– Men jeg kan ikke have en holdning til noget, jeg ikke har set i praksis endnu. Så det kan blive en messias-ting. Det kan være det bedste, der er sket for klubben de sidste ti år. Det kan også vise sig at være en parentes. Det ved vi ikke endnu. Så jeg er meget positiv og meget forhåbningsfuld. Men jeg vil ikke kaste mig i armene på, at det bare er redningen over alle redninger.

GettyImages-1219256694

To AaB-lejre
Sports Strategy Excellence 22, anført af Thomas Hitzlsperger og Bernhard Peters, har købt 20 procenter af aktierne i AaB for lige knap 15 millioner kroner.

Thomas Hitzlsperger har efter sin aktive karriere haft flere ledende roller i VfB Stuttgart, mens Bernhard Peters har konsulentroller i fodboldverdenen. Blandt andet i Werder Bremen og St. Louis City.

Lasse Yde Hegnet glæder sig over kompetencerne hos de nye ejere, men han genkender også billedet af et AaB-fanmiljø i to lejre. På den ene side begejstres man af kompetencerne, mens andre rynker på næsen over den pris, som SE22 har købt sig ind til.

– Selvfølgelig er der to lejre. Jeg tror mest, at man er glad for kompetencerne. Jeg tror, Bernhard Peters bliver vigtig i forhold til den forståelse, mange har af kompetencerne, der kommer ind.

– Jeg synes personligt, at det er et lavt beløb. Jeg havde ønsket mig, at de ikke fik en majoritet, men at de var gået ind med en større vægt i projektet. Jeg synes umiddelbart, at 20 procent virker konservativt i forthold til en investering, men jeg anerkender også, at det måske er fordi, at man vil se hinanden an, lyder motivforskningen fra Lasse Yde Hegnet.

Han mener også, at årsagen til klubbens nuværende forfatning skal findes på direktionsgangene. Særligt peger Lasse Yde Hegnet på direktør Thomas Bælum.

– Han har været med til at træffe mange af de beslutninger, der har ført klubben i en dårlig position. Og i denne sæson har hans kommunikation heller ikke været god. Det virker som om han er ude, hvor han ikke kan bunde.

– AaB har alt andet end været gode til at tjene penge, mens han har været direktør. Det er på den baggrund, jeg ikke er begejstret. Det er ikke noget personligt eller noget som helst andet. Det er ren bundlinje.

AaB har været igennem to trænerfyringer og afskedigelsen af Inge André Olsen i denne sæson. Rent sportsligt har det været et morads, der nu risikerer at ende med nedrykning til 1. division.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Han stiller ultimative krav



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

United overvejer disse fem managers

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– En gigantisk nedtur!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Supercomputer spår FCM-nedtur

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

De må have mareridt om ham i nat!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Markant transfermelding om Højlund

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist