AaB: Kan ikke sige nej til FCK og Brøndby

AaB’s pressede økonomi kan tvinge klubben til januar-salg. Også selv om det bliver til andre Superliga-klubber. 



AaB overvintrer på Superligaens 2. plads og har udsigt til at spille med om forårets medalje-uddeling. Men først er der et vigtigt transfervindue, der skal passeres, og da AaB’s økonomi er mere en belastet, kan klubben bliver tvunget til at tage bud på egne spillere seriøst. 

Profiler som Kasper Kusk, Lasse Nielsen og Nikolaj Thomsen er blandt de spillere, der har markeret sig stærkt i efteråret, og sportschef Allan Gaarde erkender da også, at salg kan blive nødvendigt – selv hvis det er til konkurrerende klubber som FC København og Brøndby, der begge har fået tilført store økonomiske midler i 2013.

– Det er sket før, og selvfølgelig kan det ske igen. De budgetter, de render rundt med i hovedstaden, giver nogle helt andre muligheder for at hente spillere, siger Allan Gaarde til MetroXpress.

– Som klub har vi selvfølgelig veto-retten, men i øjeblikket har AaB ikke verdens bedste økonomi. Det betyder, at når vi vil drive en virksomhed på værdig vis, så vil vi ikke kunne sige nej til de rigtigt gode tilbud. Uanset hvem de kommer fra.

Specielt Kasper Kusk, der blev kåret af Tipsbladet og Superliga-trænerne som Efterårets Profil kan blive svær at holde på. Midtbanespilleren har en klausul i sin kontrakt, der gør, at han kan hentes for omkring 4,5 millioner kroner, hvilket er en pris, der gør et klubskifte i januar mere end sandsynligt.

 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Randers FC – Silkeborg IF

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Her er VM-turneringens hold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF – Brøndby IF

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’