AaB: Kan ikke sige nej til FCK og Brøndby

AaB’s pressede økonomi kan tvinge klubben til januar-salg. Også selv om det bliver til andre Superliga-klubber. 



AaB overvintrer på Superligaens 2. plads og har udsigt til at spille med om forårets medalje-uddeling. Men først er der et vigtigt transfervindue, der skal passeres, og da AaB’s økonomi er mere en belastet, kan klubben bliver tvunget til at tage bud på egne spillere seriøst. 

Profiler som Kasper Kusk, Lasse Nielsen og Nikolaj Thomsen er blandt de spillere, der har markeret sig stærkt i efteråret, og sportschef Allan Gaarde erkender da også, at salg kan blive nødvendigt – selv hvis det er til konkurrerende klubber som FC København og Brøndby, der begge har fået tilført store økonomiske midler i 2013.

– Det er sket før, og selvfølgelig kan det ske igen. De budgetter, de render rundt med i hovedstaden, giver nogle helt andre muligheder for at hente spillere, siger Allan Gaarde til MetroXpress.

– Som klub har vi selvfølgelig veto-retten, men i øjeblikket har AaB ikke verdens bedste økonomi. Det betyder, at når vi vil drive en virksomhed på værdig vis, så vil vi ikke kunne sige nej til de rigtigt gode tilbud. Uanset hvem de kommer fra.

Specielt Kasper Kusk, der blev kåret af Tipsbladet og Superliga-trænerne som Efterårets Profil kan blive svær at holde på. Midtbanespilleren har en klausul i sin kontrakt, der gør, at han kan hentes for omkring 4,5 millioner kroner, hvilket er en pris, der gør et klubskifte i januar mere end sandsynligt.

 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira