AaB overvintrer på Superligaens 2. plads og har udsigt til at spille med om forårets medalje-uddeling. Men først er der et vigtigt transfervindue, der skal passeres, og da AaB’s økonomi er mere en belastet, kan klubben bliver tvunget til at tage bud på egne spillere seriøst.
Profiler som Kasper Kusk, Lasse Nielsen og Nikolaj Thomsen er blandt de spillere, der har markeret sig stærkt i efteråret, og sportschef Allan Gaarde erkender da også, at salg kan blive nødvendigt – selv hvis det er til konkurrerende klubber som FC København og Brøndby, der begge har fået tilført store økonomiske midler i 2013.
– Det er sket før, og selvfølgelig kan det ske igen. De budgetter, de render rundt med i hovedstaden, giver nogle helt andre muligheder for at hente spillere, siger Allan Gaarde til MetroXpress.
– Som klub har vi selvfølgelig veto-retten, men i øjeblikket har AaB ikke verdens bedste økonomi. Det betyder, at når vi vil drive en virksomhed på værdig vis, så vil vi ikke kunne sige nej til de rigtigt gode tilbud. Uanset hvem de kommer fra.
Specielt Kasper Kusk, der blev kåret af Tipsbladet og Superliga-trænerne som Efterårets Profil kan blive svær at holde på. Midtbanespilleren har en klausul i sin kontrakt, der gør, at han kan hentes for omkring 4,5 millioner kroner, hvilket er en pris, der gør et klubskifte i januar mere end sandsynligt.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS
