AaB: Kan ikke sige nej til FCK og Brøndby

AaB’s pressede økonomi kan tvinge klubben til januar-salg. Også selv om det bliver til andre Superliga-klubber. 



AaB overvintrer på Superligaens 2. plads og har udsigt til at spille med om forårets medalje-uddeling. Men først er der et vigtigt transfervindue, der skal passeres, og da AaB’s økonomi er mere en belastet, kan klubben bliver tvunget til at tage bud på egne spillere seriøst. 

Profiler som Kasper Kusk, Lasse Nielsen og Nikolaj Thomsen er blandt de spillere, der har markeret sig stærkt i efteråret, og sportschef Allan Gaarde erkender da også, at salg kan blive nødvendigt – selv hvis det er til konkurrerende klubber som FC København og Brøndby, der begge har fået tilført store økonomiske midler i 2013.

– Det er sket før, og selvfølgelig kan det ske igen. De budgetter, de render rundt med i hovedstaden, giver nogle helt andre muligheder for at hente spillere, siger Allan Gaarde til MetroXpress.

– Som klub har vi selvfølgelig veto-retten, men i øjeblikket har AaB ikke verdens bedste økonomi. Det betyder, at når vi vil drive en virksomhed på værdig vis, så vil vi ikke kunne sige nej til de rigtigt gode tilbud. Uanset hvem de kommer fra.

Specielt Kasper Kusk, der blev kåret af Tipsbladet og Superliga-trænerne som Efterårets Profil kan blive svær at holde på. Midtbanespilleren har en klausul i sin kontrakt, der gør, at han kan hentes for omkring 4,5 millioner kroner, hvilket er en pris, der gør et klubskifte i januar mere end sandsynligt.

 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby tæt på denne keeper

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Kolding køber stor profil

England – DR Congo

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier