AaB: Kan ikke sige nej til FCK og Brøndby

AaB’s pressede økonomi kan tvinge klubben til januar-salg. Også selv om det bliver til andre Superliga-klubber. 



AaB overvintrer på Superligaens 2. plads og har udsigt til at spille med om forårets medalje-uddeling. Men først er der et vigtigt transfervindue, der skal passeres, og da AaB’s økonomi er mere en belastet, kan klubben bliver tvunget til at tage bud på egne spillere seriøst. 

Profiler som Kasper Kusk, Lasse Nielsen og Nikolaj Thomsen er blandt de spillere, der har markeret sig stærkt i efteråret, og sportschef Allan Gaarde erkender da også, at salg kan blive nødvendigt – selv hvis det er til konkurrerende klubber som FC København og Brøndby, der begge har fået tilført store økonomiske midler i 2013.

– Det er sket før, og selvfølgelig kan det ske igen. De budgetter, de render rundt med i hovedstaden, giver nogle helt andre muligheder for at hente spillere, siger Allan Gaarde til MetroXpress.

– Som klub har vi selvfølgelig veto-retten, men i øjeblikket har AaB ikke verdens bedste økonomi. Det betyder, at når vi vil drive en virksomhed på værdig vis, så vil vi ikke kunne sige nej til de rigtigt gode tilbud. Uanset hvem de kommer fra.

Specielt Kasper Kusk, der blev kåret af Tipsbladet og Superliga-trænerne som Efterårets Profil kan blive svær at holde på. Midtbanespilleren har en klausul i sin kontrakt, der gør, at han kan hentes for omkring 4,5 millioner kroner, hvilket er en pris, der gør et klubskifte i januar mere end sandsynligt.

 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe