AaB – Lyngby Boldklub

Landskampspausen er veloverstået, og fredag er der igen Superliga-bold på menuen, når de to nedrykningsbejlere, AaB og Lyngby, åbner ottende spillerunde med et bundbrag i Aalborg.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AaB:
Nye spillere, ny træner, og implementering af en ny, modig og aggressiv spillestil, gør at, træerne ikke er vokset lige fluks ind i himlen for AaB efter comebacket til Superligaen. 

Menno Van Dam og co. har tabt tre ligakampe i streg til henholdsvis Brøndby, AGF og Randers med en forfærdelig målscore på 0:9.

Det høje pres har ikke siddet lige i skabet i alle kampe, og senest gik AaB for første gang i sæsonen da også mere forsigtigt til værks mod Randers.

Det endte godt nok ikke med point, men der blev sat en lille prop i den gavmilde defensiv, som havde indkasseret otte mål i de to foregående kampe.

Pointmæssigt er nordjyderne dog udmærket med efter sæsonens to sejre over Silkeborg og Viborg, og holder sig lige akkurat over nedrykningsstregen med ét point ned til Sønderjyske.

Efter tre nederlag i rap skal nordjyderne i gang med at skrabe point sammen igen, og det bør der trods alt være udmærkede forudsætninger for hjemme mod Lyngby.

Lyngby Boldklub:
Gæsterne fra Djævleøen fik en fuldkommen ubarmhjertig start på sæsonen med kampe mod FCK, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og Brøndby i sæsonens første fem spillerunder.

Derfor er der selvfølgelig heller ikke noget at sige til, at pointhøsten indtil videre har været beskeden. Til gengæld er det så også nu, at ‘’De Kongeblå’’ skal til at sætte nogle sejre sammen.

Det lykkedes de med lige inden landskampspausen med en snæver 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og selvom præstationen i det opgør ikke var decideret fantastisk, så må det have givet selvtillid at sejre for første gang i 24/25.

Lige som det begyndte at lysne i det nordsjællandske, gik det dog grueligt galt i pokalturneringen.

I sidste uge tabte Morten Karlsens tropper hele 4-1 til Frem fra 2.division, og det var selvfølgelig en streg i regningen, selvom Lyngby virker til at have nok at gøre med Superligaen i skrivende stund.

Andreas Bjelland, Rezan Corlu, Mathias Hebo og David Jensen sad alle ude med skader mod Vejle.

Karantæner:
AaB: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Arnorsson – Widell, Davidsen, Jasson –  Jørgensen, Iredale, Ross

Lyngby Boldklub (4-3-3): Krumrey – Storm, Gregor, Lissens, Klassen – Magnusson, Rømer, Winther – Warming, Abubakari, Amon

Dom:
AaB gik mere forsigtigt og afventende til værks mod Randers senest, men mon ikke, at Menno Van Dam og co. går tilbage til det aggressive fuldblodspres i en hjemmekamp mod Lyngby?

Hvis de gør, kan det blive en underholdende affære i Aalborg.

Både AaB og Lyngby vil have kryds ud for opgøret, som et, hvor der kunne være tre point i vente, og selvom det selvfølgelig vil gøre ondt at tabe, er forventningen, at de to mandskaber kommer til at gå benhårdt efter sejren til en start.

2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.62 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

LIVE: OB – FC København

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

OB – FC København

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Stort slag for FC København

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Neymar overvejer karrierestop

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tidligere FCK-talent skifter

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Stemningen i FCK er håbløs!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Høgh hyldes af UEFA

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil overvejer karrierestop

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Kæmpe Superliga-comeback

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Cooper afslører: Han starter inde

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben