AaB – Lyngby Boldklub

Landskampspausen er veloverstået, og fredag er der igen Superliga-bold på menuen, når de to nedrykningsbejlere, AaB og Lyngby, åbner ottende spillerunde med et bundbrag i Aalborg.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AaB:
Nye spillere, ny træner, og implementering af en ny, modig og aggressiv spillestil, gør at, træerne ikke er vokset lige fluks ind i himlen for AaB efter comebacket til Superligaen. 

Menno Van Dam og co. har tabt tre ligakampe i streg til henholdsvis Brøndby, AGF og Randers med en forfærdelig målscore på 0:9.

Det høje pres har ikke siddet lige i skabet i alle kampe, og senest gik AaB for første gang i sæsonen da også mere forsigtigt til værks mod Randers.

Det endte godt nok ikke med point, men der blev sat en lille prop i den gavmilde defensiv, som havde indkasseret otte mål i de to foregående kampe.

Pointmæssigt er nordjyderne dog udmærket med efter sæsonens to sejre over Silkeborg og Viborg, og holder sig lige akkurat over nedrykningsstregen med ét point ned til Sønderjyske.

Efter tre nederlag i rap skal nordjyderne i gang med at skrabe point sammen igen, og det bør der trods alt være udmærkede forudsætninger for hjemme mod Lyngby.

Lyngby Boldklub:
Gæsterne fra Djævleøen fik en fuldkommen ubarmhjertig start på sæsonen med kampe mod FCK, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og Brøndby i sæsonens første fem spillerunder.

Derfor er der selvfølgelig heller ikke noget at sige til, at pointhøsten indtil videre har været beskeden. Til gengæld er det så også nu, at ‘’De Kongeblå’’ skal til at sætte nogle sejre sammen.

Det lykkedes de med lige inden landskampspausen med en snæver 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og selvom præstationen i det opgør ikke var decideret fantastisk, så må det have givet selvtillid at sejre for første gang i 24/25.

Lige som det begyndte at lysne i det nordsjællandske, gik det dog grueligt galt i pokalturneringen.

I sidste uge tabte Morten Karlsens tropper hele 4-1 til Frem fra 2.division, og det var selvfølgelig en streg i regningen, selvom Lyngby virker til at have nok at gøre med Superligaen i skrivende stund.

Andreas Bjelland, Rezan Corlu, Mathias Hebo og David Jensen sad alle ude med skader mod Vejle.

Karantæner:
AaB: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Arnorsson – Widell, Davidsen, Jasson –  Jørgensen, Iredale, Ross

Lyngby Boldklub (4-3-3): Krumrey – Storm, Gregor, Lissens, Klassen – Magnusson, Rømer, Winther – Warming, Abubakari, Amon

Dom:
AaB gik mere forsigtigt og afventende til værks mod Randers senest, men mon ikke, at Menno Van Dam og co. går tilbage til det aggressive fuldblodspres i en hjemmekamp mod Lyngby?

Hvis de gør, kan det blive en underholdende affære i Aalborg.

Både AaB og Lyngby vil have kryds ud for opgøret, som et, hvor der kunne være tre point i vente, og selvom det selvfølgelig vil gøre ondt at tabe, er forventningen, at de to mandskaber kommer til at gå benhårdt efter sejren til en start.

2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.62 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..