En stor AaB-nyhed tikkede ind denne onsdag.
Nordjyderne har nemlig hentet den norske offensiv-profil Isak Hansen-Aarøen i tyske Werder Bremen på en lejeaftale for resten af sæsonen.
For få år siden lignede det bestemt ikke, at nordmanden ville ende i den nordjyske Superliga-klub.
Han var nemlig et stort talent i selveste Manchester United, men offensivspilleren fik aldrig udfoldet sit potentiale.
Efter tre et halvt år sagde Hansen-Aarøen farvel til den engelske klub uden at få debut for førsteholdet.
Nu håber AaB at kunne forløse det store potentiale, og det er bestemt ikke tilfældigt, at nordmanden er endt til Nordjylland.
– Vi har kendt ham, siden han var i Manchester United. Han er en fyr, der kan mange af de ting, som vi gerne vil se hos en spiller. Han har store kvaliteter på bolden, og han er aggressiv. Jeg synes, at han passer godt ind. Jeg kan rigtig gode lide hans mentalitet, og han er også en fyr, der virkelig gerne vil spille for AaB, fortæller AaB-sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.
Sportsdirektøren mener, at tiden i Manchester United har givet ham noget ganske unikt.
– Jeg er stor Liverpool-fan, så jeg kan ikke lide at hylde Manchester United for meget, siger James Gow med et grin i stemmen og tilføjer:
– Selvfølgelig er det en kæmpe fodboldklub. Man får ikke lov til at spille for sådan en klub, hvis man ikke har mentaliteten eller ikke vil præstere. Det har han været vant til, siden han var helt ung. Som 15-årig spillede han for Tromsøs førstehold, og så rykkede han til Manchester United. Det var selvfølgelig et stort skridt. Derefter tog han til en anden storklub som Werder Bremen.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘AaB er en meget attraktiv klub’
Det kan virke vildt, at AaB kan hente en spiller af den kaliber, men det overrasker ikke sportsdirektøren.
– Han synes også, at han kommer til en storklub, og han er en heldig, at han kan spille for AaB. Vi tror meget på hans mentalitet. Vi kender en del af trænerne i Manchester United, og vores assistent (Mathias Haugaasen, red.) kender ham godt fra tiden på det norske U-landshold. Jeg tror faktisk, at han anbefalede ham til Manchester United, så vi kender ham rigtig godt. Han er meget begejstret over at skulle spille for AaB.
Synes du, at I har lavet et scoop?
– Nej, jeg synes, at AaB er en kæmpe klub, og vi er glade for at have ham. Vi er en klub med store ambitioner. Hvis man kigger på hans cv, så er det store Premier League- og Bundesliga-klubber, men alle spillere vil spille for AaB, specielt når du er en ung spiller. Du kommer til at spille, og du får en toptræner og fantastiske fans. AaB er en meget attraktiv klub.
I den seneste sæson fik nordmanden tre Bundesliga-kampe for Werder Bremen, men ellers har den primært stået på ungdomsfodbold for det tidligere Manchester United-talent.
Lige nu er Hansen-Aarøen kun på leje, men om AaB har planer om at købe ham, er et stort spørgsmålstegn.
– Det er alt for tidligt at sige. Det kan skifte fra vindue til vindue. Forhåbentlig kan han føle sig hjemme her og præstere, og så er alle glade. Jeg vil ikke lukke nogen døre, men vi forventer, at han skal præstere. Det er bedst at starte der, afslutter Gow med til Tipsbladet.
Den vævre offensivspiller har kontrakt med Werder Bremen til sommeren 2027, men nu skal han først vise sig for AaB i foråret.
I løbet af tiden i Manchester United blev den 20-årige nordmand noteret for 47 kampe for U/23-holdet.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER