En stor AaB-nyhed tikkede ind denne onsdag.
Nordjyderne har nemlig hentet den norske offensiv-profil Isak Hansen-Aarøen i tyske Werder Bremen på en lejeaftale for resten af sæsonen.
For få år siden lignede det bestemt ikke, at nordmanden ville ende i den nordjyske Superliga-klub.
Han var nemlig et stort talent i selveste Manchester United, men offensivspilleren fik aldrig udfoldet sit potentiale.
Efter tre et halvt år sagde Hansen-Aarøen farvel til den engelske klub uden at få debut for førsteholdet.
Nu håber AaB at kunne forløse det store potentiale, og det er bestemt ikke tilfældigt, at nordmanden er endt til Nordjylland.
– Vi har kendt ham, siden han var i Manchester United. Han er en fyr, der kan mange af de ting, som vi gerne vil se hos en spiller. Han har store kvaliteter på bolden, og han er aggressiv. Jeg synes, at han passer godt ind. Jeg kan rigtig gode lide hans mentalitet, og han er også en fyr, der virkelig gerne vil spille for AaB, fortæller AaB-sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.
Sportsdirektøren mener, at tiden i Manchester United har givet ham noget ganske unikt.
– Jeg er stor Liverpool-fan, så jeg kan ikke lide at hylde Manchester United for meget, siger James Gow med et grin i stemmen og tilføjer:
– Selvfølgelig er det en kæmpe fodboldklub. Man får ikke lov til at spille for sådan en klub, hvis man ikke har mentaliteten eller ikke vil præstere. Det har han været vant til, siden han var helt ung. Som 15-årig spillede han for Tromsøs førstehold, og så rykkede han til Manchester United. Det var selvfølgelig et stort skridt. Derefter tog han til en anden storklub som Werder Bremen.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘AaB er en meget attraktiv klub’
Det kan virke vildt, at AaB kan hente en spiller af den kaliber, men det overrasker ikke sportsdirektøren.
– Han synes også, at han kommer til en storklub, og han er en heldig, at han kan spille for AaB. Vi tror meget på hans mentalitet. Vi kender en del af trænerne i Manchester United, og vores assistent (Mathias Haugaasen, red.) kender ham godt fra tiden på det norske U-landshold. Jeg tror faktisk, at han anbefalede ham til Manchester United, så vi kender ham rigtig godt. Han er meget begejstret over at skulle spille for AaB.
Synes du, at I har lavet et scoop?
– Nej, jeg synes, at AaB er en kæmpe klub, og vi er glade for at have ham. Vi er en klub med store ambitioner. Hvis man kigger på hans cv, så er det store Premier League- og Bundesliga-klubber, men alle spillere vil spille for AaB, specielt når du er en ung spiller. Du kommer til at spille, og du får en toptræner og fantastiske fans. AaB er en meget attraktiv klub.
I den seneste sæson fik nordmanden tre Bundesliga-kampe for Werder Bremen, men ellers har den primært stået på ungdomsfodbold for det tidligere Manchester United-talent.
Lige nu er Hansen-Aarøen kun på leje, men om AaB har planer om at købe ham, er et stort spørgsmålstegn.
– Det er alt for tidligt at sige. Det kan skifte fra vindue til vindue. Forhåbentlig kan han føle sig hjemme her og præstere, og så er alle glade. Jeg vil ikke lukke nogen døre, men vi forventer, at han skal præstere. Det er bedst at starte der, afslutter Gow med til Tipsbladet.
Den vævre offensivspiller har kontrakt med Werder Bremen til sommeren 2027, men nu skal han først vise sig for AaB i foråret.
I løbet af tiden i Manchester United blev den 20-årige nordmand noteret for 47 kampe for U/23-holdet.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED