AaB-scoop? Fulgte ham i Manchester United

AaB-sportsdirektør James Gow har store forventninger til Isak Hansen-Aarøen. Klubben har haft et godt øje til ham siden tiden i Manchester United.



En stor AaB-nyhed tikkede ind denne onsdag.

Nordjyderne har nemlig hentet den norske offensiv-profil Isak Hansen-Aarøen i tyske Werder Bremen på en lejeaftale for resten af sæsonen.

For få år siden lignede det bestemt ikke, at nordmanden ville ende i den nordjyske Superliga-klub.

Han var nemlig et stort talent i selveste Manchester United, men offensivspilleren fik aldrig udfoldet sit potentiale.

Efter tre et halvt år sagde Hansen-Aarøen farvel til den engelske klub uden at få debut for førsteholdet.

Nu håber AaB at kunne forløse det store potentiale, og det er bestemt ikke tilfældigt, at nordmanden er endt til Nordjylland.

– Vi har kendt ham, siden han var i Manchester United. Han er en fyr, der kan mange af de ting, som vi gerne vil se hos en spiller. Han har store kvaliteter på bolden, og han er aggressiv. Jeg synes, at han passer godt ind. Jeg kan rigtig gode lide hans mentalitet, og han er også en fyr, der virkelig gerne vil spille for AaB, fortæller AaB-sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.

Sportsdirektøren mener, at tiden i Manchester United har givet ham noget ganske unikt.

– Jeg er stor Liverpool-fan, så jeg kan ikke lide at hylde Manchester United for meget, siger James Gow med et grin i stemmen og tilføjer:

– Selvfølgelig er det en kæmpe fodboldklub. Man får ikke lov til at spille for sådan en klub, hvis man ikke har mentaliteten eller ikke vil præstere. Det har han været vant til, siden han var helt ung. Som 15-årig spillede han for Tromsøs førstehold, og så rykkede han til Manchester United. Det var selvfølgelig et stort skridt. Derefter tog han til en anden storklub som Werder Bremen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘AaB er en meget attraktiv klub’

Det kan virke vildt, at AaB kan hente en spiller af den kaliber, men det overrasker ikke sportsdirektøren.

– Han synes også, at han kommer til en storklub, og han er en heldig, at han kan spille for AaB. Vi tror meget på hans mentalitet. Vi kender en del af trænerne i Manchester United, og vores assistent (Mathias Haugaasen, red.) kender ham godt fra tiden på det norske U-landshold. Jeg tror faktisk, at han anbefalede ham til Manchester United, så vi kender ham rigtig godt. Han er meget begejstret over at skulle spille for AaB.

Synes du, at I har lavet et scoop?

– Nej, jeg synes, at AaB er en kæmpe klub, og vi er glade for at have ham. Vi er en klub med store ambitioner. Hvis man kigger på hans cv, så er det store Premier League- og Bundesliga-klubber, men alle spillere vil spille for AaB, specielt når du er en ung spiller. Du kommer til at spille, og du får en toptræner og fantastiske fans. AaB er en meget attraktiv klub.

I den seneste sæson fik nordmanden tre Bundesliga-kampe for Werder Bremen, men ellers har den primært stået på ungdomsfodbold for det tidligere Manchester United-talent.

Lige nu er Hansen-Aarøen kun på leje, men om AaB har planer om at købe ham, er et stort spørgsmålstegn.

– Det er alt for tidligt at sige. Det kan skifte fra vindue til vindue. Forhåbentlig kan han føle sig hjemme her og præstere, og så er alle glade. Jeg vil ikke lukke nogen døre, men vi forventer, at han skal præstere. Det er bedst at starte der, afslutter Gow med til Tipsbladet.

Den vævre offensivspiller har kontrakt med Werder Bremen til sommeren 2027, men nu skal han først vise sig for AaB i foråret.

I løbet af tiden i Manchester United blev den 20-årige nordmand noteret for 47 kampe for U/23-holdet.



Debatten raser: Skal Slot fyres?

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

I spil til stort job

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Fortryder Chido Obi-beslutning

Har ikke spillet kamp i tre uger

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage