AaB-scoop? Fulgte ham i Manchester United

AaB-sportsdirektør James Gow har store forventninger til Isak Hansen-Aarøen. Klubben har haft et godt øje til ham siden tiden i Manchester United.



En stor AaB-nyhed tikkede ind denne onsdag.

Nordjyderne har nemlig hentet den norske offensiv-profil Isak Hansen-Aarøen i tyske Werder Bremen på en lejeaftale for resten af sæsonen.

For få år siden lignede det bestemt ikke, at nordmanden ville ende i den nordjyske Superliga-klub.

Han var nemlig et stort talent i selveste Manchester United, men offensivspilleren fik aldrig udfoldet sit potentiale.

Efter tre et halvt år sagde Hansen-Aarøen farvel til den engelske klub uden at få debut for førsteholdet.

Nu håber AaB at kunne forløse det store potentiale, og det er bestemt ikke tilfældigt, at nordmanden er endt til Nordjylland.

– Vi har kendt ham, siden han var i Manchester United. Han er en fyr, der kan mange af de ting, som vi gerne vil se hos en spiller. Han har store kvaliteter på bolden, og han er aggressiv. Jeg synes, at han passer godt ind. Jeg kan rigtig gode lide hans mentalitet, og han er også en fyr, der virkelig gerne vil spille for AaB, fortæller AaB-sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.

Sportsdirektøren mener, at tiden i Manchester United har givet ham noget ganske unikt.

– Jeg er stor Liverpool-fan, så jeg kan ikke lide at hylde Manchester United for meget, siger James Gow med et grin i stemmen og tilføjer:

– Selvfølgelig er det en kæmpe fodboldklub. Man får ikke lov til at spille for sådan en klub, hvis man ikke har mentaliteten eller ikke vil præstere. Det har han været vant til, siden han var helt ung. Som 15-årig spillede han for Tromsøs førstehold, og så rykkede han til Manchester United. Det var selvfølgelig et stort skridt. Derefter tog han til en anden storklub som Werder Bremen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘AaB er en meget attraktiv klub’

Det kan virke vildt, at AaB kan hente en spiller af den kaliber, men det overrasker ikke sportsdirektøren.

– Han synes også, at han kommer til en storklub, og han er en heldig, at han kan spille for AaB. Vi tror meget på hans mentalitet. Vi kender en del af trænerne i Manchester United, og vores assistent (Mathias Haugaasen, red.) kender ham godt fra tiden på det norske U-landshold. Jeg tror faktisk, at han anbefalede ham til Manchester United, så vi kender ham rigtig godt. Han er meget begejstret over at skulle spille for AaB.

Synes du, at I har lavet et scoop?

– Nej, jeg synes, at AaB er en kæmpe klub, og vi er glade for at have ham. Vi er en klub med store ambitioner. Hvis man kigger på hans cv, så er det store Premier League- og Bundesliga-klubber, men alle spillere vil spille for AaB, specielt når du er en ung spiller. Du kommer til at spille, og du får en toptræner og fantastiske fans. AaB er en meget attraktiv klub.

I den seneste sæson fik nordmanden tre Bundesliga-kampe for Werder Bremen, men ellers har den primært stået på ungdomsfodbold for det tidligere Manchester United-talent.

Lige nu er Hansen-Aarøen kun på leje, men om AaB har planer om at købe ham, er et stort spørgsmålstegn.

– Det er alt for tidligt at sige. Det kan skifte fra vindue til vindue. Forhåbentlig kan han føle sig hjemme her og præstere, og så er alle glade. Jeg vil ikke lukke nogen døre, men vi forventer, at han skal præstere. Det er bedst at starte der, afslutter Gow med til Tipsbladet.

Den vævre offensivspiller har kontrakt med Werder Bremen til sommeren 2027, men nu skal han først vise sig for AaB i foråret.

I løbet af tiden i Manchester United blev den 20-årige nordmand noteret for 47 kampe for U/23-holdet.



– Jeg synes, at det er helt latterligt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball