En stor AaB-nyhed tikkede ind denne onsdag.
Nordjyderne har nemlig hentet den norske offensiv-profil Isak Hansen-Aarøen i tyske Werder Bremen på en lejeaftale for resten af sæsonen.
For få år siden lignede det bestemt ikke, at nordmanden ville ende i den nordjyske Superliga-klub.
Han var nemlig et stort talent i selveste Manchester United, men offensivspilleren fik aldrig udfoldet sit potentiale.
Efter tre et halvt år sagde Hansen-Aarøen farvel til den engelske klub uden at få debut for førsteholdet.
Nu håber AaB at kunne forløse det store potentiale, og det er bestemt ikke tilfældigt, at nordmanden er endt til Nordjylland.
– Vi har kendt ham, siden han var i Manchester United. Han er en fyr, der kan mange af de ting, som vi gerne vil se hos en spiller. Han har store kvaliteter på bolden, og han er aggressiv. Jeg synes, at han passer godt ind. Jeg kan rigtig gode lide hans mentalitet, og han er også en fyr, der virkelig gerne vil spille for AaB, fortæller AaB-sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.
Sportsdirektøren mener, at tiden i Manchester United har givet ham noget ganske unikt.
– Jeg er stor Liverpool-fan, så jeg kan ikke lide at hylde Manchester United for meget, siger James Gow med et grin i stemmen og tilføjer:
– Selvfølgelig er det en kæmpe fodboldklub. Man får ikke lov til at spille for sådan en klub, hvis man ikke har mentaliteten eller ikke vil præstere. Det har han været vant til, siden han var helt ung. Som 15-årig spillede han for Tromsøs førstehold, og så rykkede han til Manchester United. Det var selvfølgelig et stort skridt. Derefter tog han til en anden storklub som Werder Bremen.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘AaB er en meget attraktiv klub’
Det kan virke vildt, at AaB kan hente en spiller af den kaliber, men det overrasker ikke sportsdirektøren.
– Han synes også, at han kommer til en storklub, og han er en heldig, at han kan spille for AaB. Vi tror meget på hans mentalitet. Vi kender en del af trænerne i Manchester United, og vores assistent (Mathias Haugaasen, red.) kender ham godt fra tiden på det norske U-landshold. Jeg tror faktisk, at han anbefalede ham til Manchester United, så vi kender ham rigtig godt. Han er meget begejstret over at skulle spille for AaB.
Synes du, at I har lavet et scoop?
– Nej, jeg synes, at AaB er en kæmpe klub, og vi er glade for at have ham. Vi er en klub med store ambitioner. Hvis man kigger på hans cv, så er det store Premier League- og Bundesliga-klubber, men alle spillere vil spille for AaB, specielt når du er en ung spiller. Du kommer til at spille, og du får en toptræner og fantastiske fans. AaB er en meget attraktiv klub.
I den seneste sæson fik nordmanden tre Bundesliga-kampe for Werder Bremen, men ellers har den primært stået på ungdomsfodbold for det tidligere Manchester United-talent.
Lige nu er Hansen-Aarøen kun på leje, men om AaB har planer om at købe ham, er et stort spørgsmålstegn.
– Det er alt for tidligt at sige. Det kan skifte fra vindue til vindue. Forhåbentlig kan han føle sig hjemme her og præstere, og så er alle glade. Jeg vil ikke lukke nogen døre, men vi forventer, at han skal præstere. Det er bedst at starte der, afslutter Gow med til Tipsbladet.
Den vævre offensivspiller har kontrakt med Werder Bremen til sommeren 2027, men nu skal han først vise sig for AaB i foråret.
I løbet af tiden i Manchester United blev den 20-årige nordmand noteret for 47 kampe for U/23-holdet.

Transfervinduet: Rasmus Falk afslører tre klubber

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Harder og Obi er stjernerne: Her er U21-truppen

Drømmemelding for Strasbourg før Brøndby-gyser

Lucas Andersen træner med i dansk klub

Jens Jønsson på vej væk?

Udpeger Danmarks bedste angriber: ‘Milevidt foran’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Her er Pione Sistos løn

Afsløring: Nye forhandlinger om Conrad Harder

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Trods chok-exit: Rune i stor hyldest af dansker

Klokkeklar Højlund-besked

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Så fik han hul på bylden

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Liverpool sejrer – Will Osula på tavlen

Følger varm dansk bomber

På vej til FCK? Han var altdominerende

Armod i Almaty

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel