AaB’er blev vraget i FCM: Trængte til at komme væk

Anders Hagelskjær jagter gennembruddet i AaB efter sit skifte fra Silkeborg. Et gennembrud, han aldrig fik i FC Midtjylland, som han fik sin fodboldopdragelse hos.



Anders Hagelskjær banker i øjeblikket på døren til Martí Cifuentes’ startopstilling i AaB efter sommerskiftet fra Silkeborg. 

Han gør sit for, at den spanske træner har et luksusproblem på positionen. Blandt andet scorede han i seneste runde mod OB, ligesom han også spillede en afgørende rolle i 3-2 sejren over Viborg, hvor det var hans fremragende diagonalaflevering ud til Kristoffer Pallesen, som var stærkt medvirkende til sejrsmålet. 

Det kunne dog have været gået meget anderledes for Hagelskjær, der har en længere fortid hos FC Midtjylland. Han har fået hele sin fodboldopdragelse hos FCM, som han kom til som 10-årig, men da han blev seniorspiller, var der dog ikke plads til ham, og han ærgrer sig over, at han ikke slog igennem i klubben. Det siger han til Nordjyskes podcasts Ripodsten

– Jeg havde brugt utrolig meget tid i FC Midtjylland, og det var hårdt, da jeg fandt ud af, at det ikke var der, jeg skulle spille. Men jeg kom op som senior med en skade, og de gav mig en et-årig kontrakt, så jeg kunne komme tilbage og træne en masse. Det var jeg taknemmelig for dengang, men jeg kunne også godt mærke, at jeg efter mange år i klubben trængte til at komme ud. Selvfølgelig ville jeg gerne have slået igennem i FC Midtjylland, og jeg fik en masse ting med derfra rent fodboldmæssigt, fortæller han blandt andet.

Hagelskjær og FC Midtjylland brød båndene i 2017, hvor han først blev lejet ud til Skive, som han senere skrev permanent kontrakt med. Skiftet betød meget for ham, for her fik han endelig prøvet kræfter med seniorfodbold, fortæller han. 

Han siger desuden, at han ikke er blevet lovet førsteholdsfodbold i AaB, hvilket han har det fint med. 

Han har indtil videre spillet otte kampe for AaB i denne sæson.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCM’s Europa League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

FCK-boss roser varm bomber

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Meget hård tilskuerstraf til FCK

De lurer på Kjærgaard

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord