AaB’er blev vraget i FCM: Trængte til at komme væk

Anders Hagelskjær jagter gennembruddet i AaB efter sit skifte fra Silkeborg. Et gennembrud, han aldrig fik i FC Midtjylland, som han fik sin fodboldopdragelse hos.



Anders Hagelskjær banker i øjeblikket på døren til Martí Cifuentes’ startopstilling i AaB efter sommerskiftet fra Silkeborg. 

Han gør sit for, at den spanske træner har et luksusproblem på positionen. Blandt andet scorede han i seneste runde mod OB, ligesom han også spillede en afgørende rolle i 3-2 sejren over Viborg, hvor det var hans fremragende diagonalaflevering ud til Kristoffer Pallesen, som var stærkt medvirkende til sejrsmålet. 

Det kunne dog have været gået meget anderledes for Hagelskjær, der har en længere fortid hos FC Midtjylland. Han har fået hele sin fodboldopdragelse hos FCM, som han kom til som 10-årig, men da han blev seniorspiller, var der dog ikke plads til ham, og han ærgrer sig over, at han ikke slog igennem i klubben. Det siger han til Nordjyskes podcasts Ripodsten

– Jeg havde brugt utrolig meget tid i FC Midtjylland, og det var hårdt, da jeg fandt ud af, at det ikke var der, jeg skulle spille. Men jeg kom op som senior med en skade, og de gav mig en et-årig kontrakt, så jeg kunne komme tilbage og træne en masse. Det var jeg taknemmelig for dengang, men jeg kunne også godt mærke, at jeg efter mange år i klubben trængte til at komme ud. Selvfølgelig ville jeg gerne have slået igennem i FC Midtjylland, og jeg fik en masse ting med derfra rent fodboldmæssigt, fortæller han blandt andet.

Hagelskjær og FC Midtjylland brød båndene i 2017, hvor han først blev lejet ud til Skive, som han senere skrev permanent kontrakt med. Skiftet betød meget for ham, for her fik han endelig prøvet kræfter med seniorfodbold, fortæller han. 

Han siger desuden, at han ikke er blevet lovet førsteholdsfodbold i AaB, hvilket han har det fint med. 

Han har indtil videre spillet otte kampe for AaB i denne sæson.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kasper Hjulmand fyret

Liverpool præsenterer succestræner

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.