Anders Hagelskjær banker i øjeblikket på døren til Martí Cifuentes’ startopstilling i AaB efter sommerskiftet fra Silkeborg.
Han gør sit for, at den spanske træner har et luksusproblem på positionen. Blandt andet scorede han i seneste runde mod OB, ligesom han også spillede en afgørende rolle i 3-2 sejren over Viborg, hvor det var hans fremragende diagonalaflevering ud til Kristoffer Pallesen, som var stærkt medvirkende til sejrsmålet.
Det kunne dog have været gået meget anderledes for Hagelskjær, der har en længere fortid hos FC Midtjylland. Han har fået hele sin fodboldopdragelse hos FCM, som han kom til som 10-årig, men da han blev seniorspiller, var der dog ikke plads til ham, og han ærgrer sig over, at han ikke slog igennem i klubben. Det siger han til Nordjyskes podcasts Ripodsten.
– Jeg havde brugt utrolig meget tid i FC Midtjylland, og det var hårdt, da jeg fandt ud af, at det ikke var der, jeg skulle spille. Men jeg kom op som senior med en skade, og de gav mig en et-årig kontrakt, så jeg kunne komme tilbage og træne en masse. Det var jeg taknemmelig for dengang, men jeg kunne også godt mærke, at jeg efter mange år i klubben trængte til at komme ud. Selvfølgelig ville jeg gerne have slået igennem i FC Midtjylland, og jeg fik en masse ting med derfra rent fodboldmæssigt, fortæller han blandt andet.
Hagelskjær og FC Midtjylland brød båndene i 2017, hvor han først blev lejet ud til Skive, som han senere skrev permanent kontrakt med. Skiftet betød meget for ham, for her fik han endelig prøvet kræfter med seniorfodbold, fortæller han.
Han siger desuden, at han ikke er blevet lovet førsteholdsfodbold i AaB, hvilket han har det fint med.
Han har indtil videre spillet otte kampe for AaB i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
