Smadrer Sønderjyske med hattrick

AaB vandt søndag 3-0 hjemme over Sønderjyske i Superligaen. Mathias Jørgensen scorede alle tre mål.



Én spiller var i målhopla, da AaB tog imod Sønderjyske i en af søndagens tidlige kampe i Superligaen

Mathias Jørgensen scorede nemlig hattrick for AaB, der vandt 3-0 over Sønderjyske.

– Det var fedt. Det er ikke i hver weekend, man får lov til at score tre mål. Jeg synes, det var en helstøbt præstation for vores vedkommende, og det er egentlig det, der gør mig allermest glad.

– Vi fik et clean sheet, som vi havde sindssygt meget brug for. Kæmpe ros til vores defensiv, siger Mathias Jørgensen til Viaplay.

Med sejren fik AaB luft i bunden af rækken, hvor nordjyderne på niendepladsen nu har 12 point efter ti kampe.

Sønderjyske har otte point som nummer ti. De to lavest placerede hold er Lyngby med seks point og Vejle, der fortsat er uden point. De to bundhold spiller dog begge senere søndag.

I lørdagens kamp i Aalborg var mandskaberne ret jævnbyrdige i første halvleg, men skarpheden var en mangelvare.

Afslutninger var der rent faktisk masser af, men boldene røg i øst og i vest, og kun få gange blev målmændene sat på prøve.

Det ændrede sig i anden halvleg, hvor Mathias Jørgensen viste al den skarphed, der havde manglet i første halvleg.

AaB satte sig solidt på kampen, og Sønderjyske havde svært ved at følge med.

Tre minutter inde i anden halvleg scorede Mathias Jørgensen til 1-0, da han blev sat perfekt op af holdkammeraten Andres Jasson.

Men Sønderjyske-keeper Jakob Busk dækkede ikke specielt godt af ved forreste stolpe, som var det eneste sted, som Mathias Jørgensen kunne finde plads.

Efter 62 minutter øgede Mathias Jørgensen til 2-0, da han igen stod fri i venstre side af feltet. I to omgange fik han passeret Jakob Busk i målet.

Hattricket blev fuldendt efter 77 minutter, efter at indskiftede Nicklas Helenius uselvisk agerede assistmager foran de 6802 tilskuere.

Sønderjyske havde ikke noget modsvar og spillede vel en af sæsonens ringeste kampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Harry Maguire i chok

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brighton – Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Cooper og Svensson overrasker begge

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!