Smadrer Sønderjyske med hattrick

AaB vandt søndag 3-0 hjemme over Sønderjyske i Superligaen. Mathias Jørgensen scorede alle tre mål.



Én spiller var i målhopla, da AaB tog imod Sønderjyske i en af søndagens tidlige kampe i Superligaen

Mathias Jørgensen scorede nemlig hattrick for AaB, der vandt 3-0 over Sønderjyske.

– Det var fedt. Det er ikke i hver weekend, man får lov til at score tre mål. Jeg synes, det var en helstøbt præstation for vores vedkommende, og det er egentlig det, der gør mig allermest glad.

– Vi fik et clean sheet, som vi havde sindssygt meget brug for. Kæmpe ros til vores defensiv, siger Mathias Jørgensen til Viaplay.

Med sejren fik AaB luft i bunden af rækken, hvor nordjyderne på niendepladsen nu har 12 point efter ti kampe.

Sønderjyske har otte point som nummer ti. De to lavest placerede hold er Lyngby med seks point og Vejle, der fortsat er uden point. De to bundhold spiller dog begge senere søndag.

I lørdagens kamp i Aalborg var mandskaberne ret jævnbyrdige i første halvleg, men skarpheden var en mangelvare.

Afslutninger var der rent faktisk masser af, men boldene røg i øst og i vest, og kun få gange blev målmændene sat på prøve.

Det ændrede sig i anden halvleg, hvor Mathias Jørgensen viste al den skarphed, der havde manglet i første halvleg.

AaB satte sig solidt på kampen, og Sønderjyske havde svært ved at følge med.

Tre minutter inde i anden halvleg scorede Mathias Jørgensen til 1-0, da han blev sat perfekt op af holdkammeraten Andres Jasson.

Men Sønderjyske-keeper Jakob Busk dækkede ikke specielt godt af ved forreste stolpe, som var det eneste sted, som Mathias Jørgensen kunne finde plads.

Efter 62 minutter øgede Mathias Jørgensen til 2-0, da han igen stod fri i venstre side af feltet. I to omgange fik han passeret Jakob Busk i målet.

Hattricket blev fuldendt efter 77 minutter, efter at indskiftede Nicklas Helenius uselvisk agerede assistmager foran de 6802 tilskuere.

Sønderjyske havde ikke noget modsvar og spillede vel en af sæsonens ringeste kampe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Randers FC – Vejle Boldklub

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg