Én spiller var i målhopla, da AaB tog imod Sønderjyske i en af søndagens tidlige kampe i Superligaen
Mathias Jørgensen scorede nemlig hattrick for AaB, der vandt 3-0 over Sønderjyske.
– Det var fedt. Det er ikke i hver weekend, man får lov til at score tre mål. Jeg synes, det var en helstøbt præstation for vores vedkommende, og det er egentlig det, der gør mig allermest glad.
– Vi fik et clean sheet, som vi havde sindssygt meget brug for. Kæmpe ros til vores defensiv, siger Mathias Jørgensen til Viaplay.
Med sejren fik AaB luft i bunden af rækken, hvor nordjyderne på niendepladsen nu har 12 point efter ti kampe.
Sønderjyske har otte point som nummer ti. De to lavest placerede hold er Lyngby med seks point og Vejle, der fortsat er uden point. De to bundhold spiller dog begge senere søndag.
I lørdagens kamp i Aalborg var mandskaberne ret jævnbyrdige i første halvleg, men skarpheden var en mangelvare.
Afslutninger var der rent faktisk masser af, men boldene røg i øst og i vest, og kun få gange blev målmændene sat på prøve.
Det ændrede sig i anden halvleg, hvor Mathias Jørgensen viste al den skarphed, der havde manglet i første halvleg.
AaB satte sig solidt på kampen, og Sønderjyske havde svært ved at følge med.
Tre minutter inde i anden halvleg scorede Mathias Jørgensen til 1-0, da han blev sat perfekt op af holdkammeraten Andres Jasson.
Men Sønderjyske-keeper Jakob Busk dækkede ikke specielt godt af ved forreste stolpe, som var det eneste sted, som Mathias Jørgensen kunne finde plads.
Efter 62 minutter øgede Mathias Jørgensen til 2-0, da han igen stod fri i venstre side af feltet. I to omgange fik han passeret Jakob Busk i målet.
Hattricket blev fuldendt efter 77 minutter, efter at indskiftede Nicklas Helenius uselvisk agerede assistmager foran de 6802 tilskuere.
Sønderjyske havde ikke noget modsvar og spillede vel en af sæsonens ringeste kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
LIVE: PSG vinder Champions League
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
De er færdige i 1. division
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER