Én spiller var i målhopla, da AaB tog imod Sønderjyske i en af søndagens tidlige kampe i Superligaen
Mathias Jørgensen scorede nemlig hattrick for AaB, der vandt 3-0 over Sønderjyske.
– Det var fedt. Det er ikke i hver weekend, man får lov til at score tre mål. Jeg synes, det var en helstøbt præstation for vores vedkommende, og det er egentlig det, der gør mig allermest glad.
– Vi fik et clean sheet, som vi havde sindssygt meget brug for. Kæmpe ros til vores defensiv, siger Mathias Jørgensen til Viaplay.
Med sejren fik AaB luft i bunden af rækken, hvor nordjyderne på niendepladsen nu har 12 point efter ti kampe.
Sønderjyske har otte point som nummer ti. De to lavest placerede hold er Lyngby med seks point og Vejle, der fortsat er uden point. De to bundhold spiller dog begge senere søndag.
I lørdagens kamp i Aalborg var mandskaberne ret jævnbyrdige i første halvleg, men skarpheden var en mangelvare.
Afslutninger var der rent faktisk masser af, men boldene røg i øst og i vest, og kun få gange blev målmændene sat på prøve.
Det ændrede sig i anden halvleg, hvor Mathias Jørgensen viste al den skarphed, der havde manglet i første halvleg.
AaB satte sig solidt på kampen, og Sønderjyske havde svært ved at følge med.
Tre minutter inde i anden halvleg scorede Mathias Jørgensen til 1-0, da han blev sat perfekt op af holdkammeraten Andres Jasson.
Men Sønderjyske-keeper Jakob Busk dækkede ikke specielt godt af ved forreste stolpe, som var det eneste sted, som Mathias Jørgensen kunne finde plads.
Efter 62 minutter øgede Mathias Jørgensen til 2-0, da han igen stod fri i venstre side af feltet. I to omgange fik han passeret Jakob Busk i målet.
Hattricket blev fuldendt efter 77 minutter, efter at indskiftede Nicklas Helenius uselvisk agerede assistmager foran de 6802 tilskuere.
Sønderjyske havde ikke noget modsvar og spillede vel en af sæsonens ringeste kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo