Årets målmand i Danmark: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

For anden gang i karrieren vinder Jesper Hansen Det Gyldne Bur – beviset på, at han er årets målmand i dansk klubfodbold.



Han vandt prisen som årets målmand i Danmark i 2012, og bedriften har FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen netop gentaget.

I Tipsbladet fredag vinder FC Midtjyllands dygtige landsholdsmålmand Jesper Hansen prisen Det Gyldne Bur som bevis på, at han den bedste målmand i dansk klubfodbold i 2019.

Det er målmænd i Superligaen og NordicBet Ligaen, der har stemt og bestemt, hvem der skulle vinde, og 34-årige Jesper Hansen har vundet Det Gyldne Bur foran Jacob Rinne fra AaB Karl-Johan Johnsson fra FC København på henholds anden- og tredjepladsen.

Ikke overraskende er Jesper Hansen meget glad for at have vundet Det Gyldne Bur.

– Det er en pris, der betyder rigtig meget. Især fordi det er mine målmandskolleger, der stemmer på mig. Det er ikke et ekspertpanel med få personer, men i stedet de kolleger, man møder ude på stadion, og som man konkurrerer med. De har styr på detaljerne i målmandsspillet, og det er en pris, der betydet meget for mig. Det er fedt at få en pris for hele kalenderåret, en pris der betyder, at man har gjort det godt gennem længere tid, siger Jesper Hansen, som der er et stort interview med i Tipsbladet fredag, og forklarer:

– Og så var det at vinde Det Gyldne Bur da også et af mine mål for sæsonen, jeg skal ikke forsøge at lade som andet.

Jesper Hansen blev en suveræn vinder af Det Gyldne Bur, da 19 af de 25 Superliga- og NordicBet Liga-målmænd stemte ham ind på en førsteplads. Jesper Hansen selv var stemme nummer 26, men kunne ikke stemme på sig selv.

Brøndbys Marvin Schwäbe forklarer her, hvorfor det er Jesper Hansen, han har stemt ind på en førsteplads.

– Generelt højt og stabilt niveau og god i stort set alle facetter af målmandsspillet.

Alexander Nybo havde ligeledes Hansen øverst på sin liste.

– Det er imponerende, at han kan blive ved. Ældre er han heller ikke, men han står bare på et sindssygt højt niveau. Han er meget rolig og god med fødderne; reaktionsstærk og bundrutineret, og han passer godt ind på Midtjyllands hold. Han er en klar etter, siger målmanden fra FC Fredericia.

Du kan i fredagens udgave af Tipsbladet læse et stort interview med den nykårede vinder af Det Gyldne Bur. Her fremlægger Tipsbladet også, hvordan alle stemmerne fordelte sig.

Du får fingrene i Tipsbladet ved at købe Ekstra Bladet – Tipsbladet ligger som indstik hver fredag.



Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fælder dom over Victor Froholdt

Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp

Johan Larsson giver opsigtsvækkende interview

Uanmeldt besøg: Brøndby-stjerner udtaget til test

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Overraskende bejler til Mads Døhr Thychosen

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Silkeborg IF – Randers FC

AGF nærmer sig angriber

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Dansk landsholdsbobler stopper i Ikast

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Legende om Højlund: Her er problemet

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Superliga-træner: Det er utilgiveligt

Brøndby sparer millioner

– En undskyldning for tabere

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Euforisk færing spillede sin bedste kamp

Mål i begge ender i Levanten

Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst