Freddy Adu så ud til at kunne få en stor karriere hos nogle af fodboldverdenens allerstørste klubber, da han allerede som 14-årig blev drafted til D.C. United i den bedste amerikanske fodboldliga i 2004 og udviste sublime tekniske evner.
Skiftet fra Real Salt Lake i Major League Soccer til Benfica i 2007 var da også et fint skridt at tage for unge Adu, men siden da er pilen kun peget en vej: Nedad.
Adu slog ikke til i Benfica og blev lejet ud til først Monaco, så Belenenses og sidst Aris Saloniki i Grækenland. Her udtalte en græsk journalist for nylig, at Adu ikke var god nok til den græske liga, og i det hele taget næppe god nok til nogen europæisk liga bare på mellemniveau.
Det indtryk passer nogenlunde med, hvad Randers FC-spilleren Søren Pedersen oplever til daglig i disse dage, hvor nu 21-årige Freddy Adu træner med i det kronjyske.
– Han er da et talent og en dygtig spiller, men vi har i forvejen mange dytige spillere i Randers FC, og han overstråler ikke nogen overhovedet. Han har ikke løftet niveauet, mens han har trænet med hos os, og jeg mener ikke, at han ville kunne forstærke os, hvis det havde været på tale, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
Det er det så heller ikke. Freddy Adu befinder sig kun i Randers for at holde formen ved lige, da han ikke er ønsket af Aris Saloniki, der ellers har lejet ham.
Forbindelsen består i talentspejder Peter Christiansens hyppige samarbejde med Freddy Adus agent.
– Jeg tror mest, at han er her, fordi vi gør ham en tjeneste, siger Søren Pedersen, som ellers har fået et meget fint indtryk af den ghansesisk-fødte amerikaner, der bor på hotel i Randers i de par uger, han skal træne med.
– Han er en rigtig fin fyr, som er meget udadvendt. Socialt tror jeg sagtens, at han ville kunne passe ind her, vurderer Søren Pedersen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT