Adu overstråler ingen i Randers

Randers FC har i disse dage det tidligere amerikanske stortalent Freddy Adu med til træning, men i dag ville han end ikke kunne forstærke Randers’ hold, mener en spiller.



Freddy Adu så ud til at kunne få en stor karriere hos nogle af fodboldverdenens allerstørste klubber, da han allerede som 14-årig blev drafted til D.C. United i den bedste amerikanske fodboldliga i 2004 og udviste sublime tekniske evner.

Skiftet fra Real Salt Lake i Major League Soccer til Benfica i 2007 var da også et fint skridt at tage for unge Adu, men siden da er pilen kun peget en vej: Nedad.

Adu slog ikke til i Benfica og blev lejet ud til først Monaco, så Belenenses og sidst Aris Saloniki i Grækenland. Her udtalte en græsk journalist for nylig, at Adu ikke var god nok til den græske liga, og i det hele taget næppe god nok til nogen europæisk liga bare på mellemniveau.

Det indtryk passer nogenlunde med, hvad Randers FC-spilleren Søren Pedersen oplever til daglig i disse dage, hvor nu 21-årige Freddy Adu træner med i det kronjyske.

Han er da et talent og en dygtig spiller, men vi har i forvejen mange dytige spillere i Randers FC, og han overstråler ikke nogen overhovedet. Han har ikke løftet niveauet, mens han har trænet med hos os, og jeg mener ikke, at han ville kunne forstærke os, hvis det havde været på tale, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

Det er det så heller ikke. Freddy Adu befinder sig kun i Randers for at holde formen ved lige, da han ikke er ønsket af Aris Saloniki, der ellers har lejet ham.

Forbindelsen består i talentspejder Peter Christiansens hyppige samarbejde med Freddy Adus agent.

Jeg tror mest, at han er her, fordi vi gør ham en tjeneste, siger Søren Pedersen, som ellers har fået et meget fint indtryk af den ghansesisk-fødte amerikaner, der bor på hotel i Randers i de par uger, han skal træne med.

– Han er en rigtig fin fyr, som er meget udadvendt. Socialt tror jeg sagtens, at han ville kunne passe ind her, vurderer Søren Pedersen.







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne