Freddy Adu så ud til at kunne få en stor karriere hos nogle af fodboldverdenens allerstørste klubber, da han allerede som 14-årig blev drafted til D.C. United i den bedste amerikanske fodboldliga i 2004 og udviste sublime tekniske evner.
Skiftet fra Real Salt Lake i Major League Soccer til Benfica i 2007 var da også et fint skridt at tage for unge Adu, men siden da er pilen kun peget en vej: Nedad.
Adu slog ikke til i Benfica og blev lejet ud til først Monaco, så Belenenses og sidst Aris Saloniki i Grækenland. Her udtalte en græsk journalist for nylig, at Adu ikke var god nok til den græske liga, og i det hele taget næppe god nok til nogen europæisk liga bare på mellemniveau.
Det indtryk passer nogenlunde med, hvad Randers FC-spilleren Søren Pedersen oplever til daglig i disse dage, hvor nu 21-årige Freddy Adu træner med i det kronjyske.
– Han er da et talent og en dygtig spiller, men vi har i forvejen mange dytige spillere i Randers FC, og han overstråler ikke nogen overhovedet. Han har ikke løftet niveauet, mens han har trænet med hos os, og jeg mener ikke, at han ville kunne forstærke os, hvis det havde været på tale, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
Det er det så heller ikke. Freddy Adu befinder sig kun i Randers for at holde formen ved lige, da han ikke er ønsket af Aris Saloniki, der ellers har lejet ham.
Forbindelsen består i talentspejder Peter Christiansens hyppige samarbejde med Freddy Adus agent.
– Jeg tror mest, at han er her, fordi vi gør ham en tjeneste, siger Søren Pedersen, som ellers har fået et meget fint indtryk af den ghansesisk-fødte amerikaner, der bor på hotel i Randers i de par uger, han skal træne med.
– Han er en rigtig fin fyr, som er meget udadvendt. Socialt tror jeg sagtens, at han ville kunne passe ind her, vurderer Søren Pedersen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
El Clásico kan afgøre det hele
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT