Adu overstråler ingen i Randers

Randers FC har i disse dage det tidligere amerikanske stortalent Freddy Adu med til træning, men i dag ville han end ikke kunne forstærke Randers’ hold, mener en spiller.



Freddy Adu så ud til at kunne få en stor karriere hos nogle af fodboldverdenens allerstørste klubber, da han allerede som 14-årig blev drafted til D.C. United i den bedste amerikanske fodboldliga i 2004 og udviste sublime tekniske evner.

Skiftet fra Real Salt Lake i Major League Soccer til Benfica i 2007 var da også et fint skridt at tage for unge Adu, men siden da er pilen kun peget en vej: Nedad.

Adu slog ikke til i Benfica og blev lejet ud til først Monaco, så Belenenses og sidst Aris Saloniki i Grækenland. Her udtalte en græsk journalist for nylig, at Adu ikke var god nok til den græske liga, og i det hele taget næppe god nok til nogen europæisk liga bare på mellemniveau.

Det indtryk passer nogenlunde med, hvad Randers FC-spilleren Søren Pedersen oplever til daglig i disse dage, hvor nu 21-årige Freddy Adu træner med i det kronjyske.

Han er da et talent og en dygtig spiller, men vi har i forvejen mange dytige spillere i Randers FC, og han overstråler ikke nogen overhovedet. Han har ikke løftet niveauet, mens han har trænet med hos os, og jeg mener ikke, at han ville kunne forstærke os, hvis det havde været på tale, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

Det er det så heller ikke. Freddy Adu befinder sig kun i Randers for at holde formen ved lige, da han ikke er ønsket af Aris Saloniki, der ellers har lejet ham.

Forbindelsen består i talentspejder Peter Christiansens hyppige samarbejde med Freddy Adus agent.

Jeg tror mest, at han er her, fordi vi gør ham en tjeneste, siger Søren Pedersen, som ellers har fået et meget fint indtryk af den ghansesisk-fødte amerikaner, der bor på hotel i Randers i de par uger, han skal træne med.

– Han er en rigtig fin fyr, som er meget udadvendt. Socialt tror jeg sagtens, at han ville kunne passe ind her, vurderer Søren Pedersen.





Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Argentina – Schweiz

Uventet transferdrejning

Norge – England

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Superligaen er knækket

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Har droppet stor dansk transfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark