Brøndby-stjerner fik klar besked fra fans

Brøndby IF fik aldrig helt styr på FC Midtjylland i søndagens nederlag i Herning.



HERNING (Tipsbladet): Brøndby IF havde før søndagens Superliga-topbrag mod FC Midtjylland slået den midt- og vestjyske rival tre gange i sæsonen, hver af gangene med et mål.

Denne gang endte det også i en etmålssejr, men det var som bekendt FC Midtjylland, der tog de tre point i 3-2-sejren, og midtjyderne ramte både træværket og havde en række særdeles store chancer, de nok burde have omsat én eller to af.

Efter kampen var Brøndbys slukørede spillere nede ved fansene for at takke for støtten, som Brøndby i den grad får brug for i den ekstremt tætte topkamp, der nu venter.

Og her var der opbakning at hente, fortæller Nicolai Vallys.

– Vi fik en motiverende tale, de fortalte os, hvor meget det betød for dem, og nu har vi et derby på søndag. Det fik de også mindet os om. At nu gælder det. Det var vel det. Det var motiverende, positivt og støttende, siger Nicolai Vallys.

Og det var selvfølgelig ikke meningen fra Brøndbys side, at FC Midtjylland skulle have så mange muligheder, selv om profilen og målscoreren Vallys nu syntes, Brøndby også kunne have scoret mere.

– Altså, for at være helt ærlig, føler jeg, at det [FCM's sejr] er fordi, de laver et mål mere i den forstand, at begge hold kunne have scoret mere. Det kunne jo godt være endt 5-5 eller noget i den stil. Vi skal kigge på os selv, og der synes jeg, vi giver dem lidt for mange chancer og for mange dødbolde, som de er skarpe på, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF havde ikke tabt i Superligaen i et halvt års tid før kampen i Herning, men siden derby-sejren over FC København har Brøndby kun vundet én af fem ligaopgør, den tætte hjemmekamp mod FC Midtjylland for et par uger siden.

Brøndby havde i flere af forårs-kampene før søndagens FCM-kamp haft det svært i 2. halvleg, men Vallys synes ikke, Brøndby trak sig eller var bange.

– Jeg synes ikke, det er samme kampbillede som i den seneste kamp. Og jeg synes ikke, vi bliver bange. Jeg føler, at vi bliver ved med at jagte. Men så får vi også åbnet lidt op for dem, og så straffer de det, siger Nicolai Vallys.

Brøndbys sæson kan meget vel være på højkant på næste søndag i derbyet med FC København, hvor ét point ikke nødvendigvis er nok med FC Midtjylland og FC Nordsjælland halsende efter de københavnske storklubber.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Uruguay – Kap Verde

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet