Brøndby-stjerner fik klar besked fra fans

Brøndby IF fik aldrig helt styr på FC Midtjylland i søndagens nederlag i Herning.



HERNING (Tipsbladet): Brøndby IF havde før søndagens Superliga-topbrag mod FC Midtjylland slået den midt- og vestjyske rival tre gange i sæsonen, hver af gangene med et mål.

Denne gang endte det også i en etmålssejr, men det var som bekendt FC Midtjylland, der tog de tre point i 3-2-sejren, og midtjyderne ramte både træværket og havde en række særdeles store chancer, de nok burde have omsat én eller to af.

Efter kampen var Brøndbys slukørede spillere nede ved fansene for at takke for støtten, som Brøndby i den grad får brug for i den ekstremt tætte topkamp, der nu venter.

Og her var der opbakning at hente, fortæller Nicolai Vallys.

– Vi fik en motiverende tale, de fortalte os, hvor meget det betød for dem, og nu har vi et derby på søndag. Det fik de også mindet os om. At nu gælder det. Det var vel det. Det var motiverende, positivt og støttende, siger Nicolai Vallys.

Og det var selvfølgelig ikke meningen fra Brøndbys side, at FC Midtjylland skulle have så mange muligheder, selv om profilen og målscoreren Vallys nu syntes, Brøndby også kunne have scoret mere.

– Altså, for at være helt ærlig, føler jeg, at det [FCM's sejr] er fordi, de laver et mål mere i den forstand, at begge hold kunne have scoret mere. Det kunne jo godt være endt 5-5 eller noget i den stil. Vi skal kigge på os selv, og der synes jeg, vi giver dem lidt for mange chancer og for mange dødbolde, som de er skarpe på, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF havde ikke tabt i Superligaen i et halvt års tid før kampen i Herning, men siden derby-sejren over FC København har Brøndby kun vundet én af fem ligaopgør, den tætte hjemmekamp mod FC Midtjylland for et par uger siden.

Brøndby havde i flere af forårs-kampene før søndagens FCM-kamp haft det svært i 2. halvleg, men Vallys synes ikke, Brøndby trak sig eller var bange.

– Jeg synes ikke, det er samme kampbillede som i den seneste kamp. Og jeg synes ikke, vi bliver bange. Jeg føler, at vi bliver ved med at jagte. Men så får vi også åbnet lidt op for dem, og så straffer de det, siger Nicolai Vallys.

Brøndbys sæson kan meget vel være på højkant på næste søndag i derbyet med FC København, hvor ét point ikke nødvendigvis er nok med FC Midtjylland og FC Nordsjælland halsende efter de københavnske storklubber.



Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Eriksen ude med hård kritik

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Erstatter han Andreas Christensen?

Italienske medier hylder ham

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage