HERNING (Tipsbladet): Brøndby IF havde før søndagens Superliga-topbrag mod FC Midtjylland slået den midt- og vestjyske rival tre gange i sæsonen, hver af gangene med et mål.
Denne gang endte det også i en etmålssejr, men det var som bekendt FC Midtjylland, der tog de tre point i 3-2-sejren, og midtjyderne ramte både træværket og havde en række særdeles store chancer, de nok burde have omsat én eller to af.
Efter kampen var Brøndbys slukørede spillere nede ved fansene for at takke for støtten, som Brøndby i den grad får brug for i den ekstremt tætte topkamp, der nu venter.
Og her var der opbakning at hente, fortæller Nicolai Vallys.
– Vi fik en motiverende tale, de fortalte os, hvor meget det betød for dem, og nu har vi et derby på søndag. Det fik de også mindet os om. At nu gælder det. Det var vel det. Det var motiverende, positivt og støttende, siger Nicolai Vallys.
Og det var selvfølgelig ikke meningen fra Brøndbys side, at FC Midtjylland skulle have så mange muligheder, selv om profilen og målscoreren Vallys nu syntes, Brøndby også kunne have scoret mere.
– Altså, for at være helt ærlig, føler jeg, at det [FCM's sejr] er fordi, de laver et mål mere i den forstand, at begge hold kunne have scoret mere. Det kunne jo godt være endt 5-5 eller noget i den stil. Vi skal kigge på os selv, og der synes jeg, vi giver dem lidt for mange chancer og for mange dødbolde, som de er skarpe på, siger Nicolai Vallys.
Brøndby IF havde ikke tabt i Superligaen i et halvt års tid før kampen i Herning, men siden derby-sejren over FC København har Brøndby kun vundet én af fem ligaopgør, den tætte hjemmekamp mod FC Midtjylland for et par uger siden.
Brøndby havde i flere af forårs-kampene før søndagens FCM-kamp haft det svært i 2. halvleg, men Vallys synes ikke, Brøndby trak sig eller var bange.
– Jeg synes ikke, det er samme kampbillede som i den seneste kamp. Og jeg synes ikke, vi bliver bange. Jeg føler, at vi bliver ved med at jagte. Men så får vi også åbnet lidt op for dem, og så straffer de det, siger Nicolai Vallys.
Brøndbys sæson kan meget vel være på højkant på næste søndag i derbyet med FC København, hvor ét point ikke nødvendigvis er nok med FC Midtjylland og FC Nordsjælland halsende efter de københavnske storklubber.
LIVE
LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER