Brøndby-stjerner fik klar besked fra fans

Brøndby IF fik aldrig helt styr på FC Midtjylland i søndagens nederlag i Herning.



HERNING (Tipsbladet): Brøndby IF havde før søndagens Superliga-topbrag mod FC Midtjylland slået den midt- og vestjyske rival tre gange i sæsonen, hver af gangene med et mål.

Denne gang endte det også i en etmålssejr, men det var som bekendt FC Midtjylland, der tog de tre point i 3-2-sejren, og midtjyderne ramte både træværket og havde en række særdeles store chancer, de nok burde have omsat én eller to af.

Efter kampen var Brøndbys slukørede spillere nede ved fansene for at takke for støtten, som Brøndby i den grad får brug for i den ekstremt tætte topkamp, der nu venter.

Og her var der opbakning at hente, fortæller Nicolai Vallys.

– Vi fik en motiverende tale, de fortalte os, hvor meget det betød for dem, og nu har vi et derby på søndag. Det fik de også mindet os om. At nu gælder det. Det var vel det. Det var motiverende, positivt og støttende, siger Nicolai Vallys.

Og det var selvfølgelig ikke meningen fra Brøndbys side, at FC Midtjylland skulle have så mange muligheder, selv om profilen og målscoreren Vallys nu syntes, Brøndby også kunne have scoret mere.

– Altså, for at være helt ærlig, føler jeg, at det [FCM's sejr] er fordi, de laver et mål mere i den forstand, at begge hold kunne have scoret mere. Det kunne jo godt være endt 5-5 eller noget i den stil. Vi skal kigge på os selv, og der synes jeg, vi giver dem lidt for mange chancer og for mange dødbolde, som de er skarpe på, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF havde ikke tabt i Superligaen i et halvt års tid før kampen i Herning, men siden derby-sejren over FC København har Brøndby kun vundet én af fem ligaopgør, den tætte hjemmekamp mod FC Midtjylland for et par uger siden.

Brøndby havde i flere af forårs-kampene før søndagens FCM-kamp haft det svært i 2. halvleg, men Vallys synes ikke, Brøndby trak sig eller var bange.

– Jeg synes ikke, det er samme kampbillede som i den seneste kamp. Og jeg synes ikke, vi bliver bange. Jeg føler, at vi bliver ved med at jagte. Men så får vi også åbnet lidt op for dem, og så straffer de det, siger Nicolai Vallys.

Brøndbys sæson kan meget vel være på højkant på næste søndag i derbyet med FC København, hvor ét point ikke nødvendigvis er nok med FC Midtjylland og FC Nordsjælland halsende efter de københavnske storklubber.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

En sort plet på hans eftermæle

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM-transfer i fare

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

LIVE: AGF klarede presset!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud