Ærlig Grabara: Jeg er ved at være træt af det

Kamil Grabara har i et interview med Discovery+ reflekteret over den strid, han havde med Mathew Ryan sidste efterår.



Rivaliseringen mellem Kamil Grabara og Mathew Ryan var ganske intens, da de begge var i FC København, og i et nyt interview med Discovery+ har førstnævnte nu fortalt om forholdet mellem de to keepere. 

Faktisk var der reelt intet forhold, da de to rivaler ikke rigtig var på talefod. 

– Vi havde helt åbenlyst ikke nogen som helst form for forhold. Men jeg mener ikke, at han kunne have noget problem med min træning. Behøver jeg at tale, når jeg træner med ham? Nej, det gør jeg ikke. Men det andet på banen var fint, lyder det fra Kamil Grabara i interviewet. 

Den polske målmand føler ikke, at han selv var den, der opførte sig upassende, da Mathew Ryan tørnede ud for “Løverne”.

– Var det mig, der gik ud og græd offentligt over, at jeg ikke spillede, fordi en anden var ved at blive solgt? 

– Du er 30 år gammel. Bliv voksen. Du kunne bare sige, at jeg er lort. Det ville være bedre. For i sidste ende er det din holdning. Du kan ikke bare gå ud og sige, at det er politisk… wow. Så bliv politiker. 

I interviewet ligger Kamil Grabara samtidig ikke skjul på, at han ikke længere finder det specielt interessant tale om Mathew Ryan. 

– Jeg er også ved at være træt af det. Og jeg har haft den samtale mange gange, lyder det fra Grabara. 

Den polske keeper fortryder ikke tweetet, hvor han gjorde grin med Mathew Ryan under VM, men slår samtidig fast, at han nok ikke ville gøre det samme igen. 

Kamil Grabara modtog en hel del kritik for sit kontroversielle tweet, hvor også visse FC København-fans kritiserede polakken på sociale medier. I interviewet med Discovery+ blev Grabara derfor spurgt, om det sårede ham, at også visse af FC Københavns egne fans kritiserede ham. 

– Det er en længere historie. I begyndelsen, da jeg spillede her, var jeg ikke tydeligvis ikke en af fansens favoritter. Jeg kan huske en udekamp, hvor jeg startede inde, og jeg kunne høre fansene synge den anden målmands navn under min opvarmning. Var det rart? Nej. Påvirkede det mig? Nej, lyder svaret fra Grabara. 

– Jeg er en person, som skal vinde folks tillid, og så blive accepteret. Fordi jeg er anderledes end andre, så det tager længere tid at acceptere mig. Og det tager kortere tid at boykotte mig.  

Kamil Grabara har været rygtet væk fra FC København det meste af sommeren, men her med få timer tilbage af transfervinduet tyder meget på, at polakken bliver hos de danske mestre. 



Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Italienske medier hylder ham

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Eriksen ude med hård kritik

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’