Rivaliseringen mellem Kamil Grabara og Mathew Ryan var ganske intens, da de begge var i FC København, og i et nyt interview med Discovery+ har førstnævnte nu fortalt om forholdet mellem de to keepere.
Faktisk var der reelt intet forhold, da de to rivaler ikke rigtig var på talefod.
– Vi havde helt åbenlyst ikke nogen som helst form for forhold. Men jeg mener ikke, at han kunne have noget problem med min træning. Behøver jeg at tale, når jeg træner med ham? Nej, det gør jeg ikke. Men det andet på banen var fint, lyder det fra Kamil Grabara i interviewet.
Den polske målmand føler ikke, at han selv var den, der opførte sig upassende, da Mathew Ryan tørnede ud for “Løverne”.
– Var det mig, der gik ud og græd offentligt over, at jeg ikke spillede, fordi en anden var ved at blive solgt?
– Du er 30 år gammel. Bliv voksen. Du kunne bare sige, at jeg er lort. Det ville være bedre. For i sidste ende er det din holdning. Du kan ikke bare gå ud og sige, at det er politisk… wow. Så bliv politiker.
I interviewet ligger Kamil Grabara samtidig ikke skjul på, at han ikke længere finder det specielt interessant tale om Mathew Ryan.
– Jeg er også ved at være træt af det. Og jeg har haft den samtale mange gange, lyder det fra Grabara.
Den polske keeper fortryder ikke tweetet, hvor han gjorde grin med Mathew Ryan under VM, men slår samtidig fast, at han nok ikke ville gøre det samme igen.
Must have been politics, for sure😏
— Kamil Grabara (@Kamil_Grabara1) December 3, 2022
Kamil Grabara modtog en hel del kritik for sit kontroversielle tweet, hvor også visse FC København-fans kritiserede polakken på sociale medier. I interviewet med Discovery+ blev Grabara derfor spurgt, om det sårede ham, at også visse af FC Københavns egne fans kritiserede ham.
– Det er en længere historie. I begyndelsen, da jeg spillede her, var jeg ikke tydeligvis ikke en af fansens favoritter. Jeg kan huske en udekamp, hvor jeg startede inde, og jeg kunne høre fansene synge den anden målmands navn under min opvarmning. Var det rart? Nej. Påvirkede det mig? Nej, lyder svaret fra Grabara.
– Jeg er en person, som skal vinde folks tillid, og så blive accepteret. Fordi jeg er anderledes end andre, så det tager længere tid at acceptere mig. Og det tager kortere tid at boykotte mig.
Kamil Grabara har været rygtet væk fra FC København det meste af sommeren, men her med få timer tilbage af transfervinduet tyder meget på, at polakken bliver hos de danske mestre.
Kamil Grabara om konkurrencen med Mathew Ryan 🧤
— discovery+ sport 🇩🇰 (@dplus_sportDK) September 1, 2023
– Se hele interviewet på discovery+ #sldk pic.twitter.com/bDK8Wi1tQH
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
