Afslører: Superliga-klub på stopperjagt

I Sønderjyske er man i dialog med flere emner til sit midterforsvar.



Transfervinduet er i fuld flor, hvor spillere sælges på kryds og tværs.

Sportscheferne telefoner bimler og bamler i forhold til henvendelser på profiler, og så består arbejdet også i at optimere og fintune spillermaterialet frem mod forårssæsonen.

Det gælder også i Sønderjyske, hvor man særligt har øje på én bestemt position.

– Vi kigger på emner, der kan forstærke os og gardere os. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har en udfordring på antallet i vores midterforsvarer, så vi er i markedet efter en midtstopper, siger sportschef Casper Daather til Tipsbladet.

Sønderjyske-bossen har løbende dialog med emner og understreger, at man er ambitiøs i sin søgen efter den rette kandidat.

– Uanset om du er spiller, agent eller klubdirektør, tror jeg, at du altid vil kigge på noget en hylde eller to over det, som ens budgetter eller ambitioner passer til. Jeg kunne få mange spillere ind lige nu, men det er ikke sikkert, at det er det rette match. Det er ikke fordi, der mangler spillere eller klubber i markedet.

Derudover kan der også ske afgange i Sønderjyske, hvor Lirim Qamili med sine syv Superliga-fuldtræffere er det varmeste navn.

– Han er blevet et billede på os i efteråret, og vi er glade for ham, som han er for os. Jeg har en klar forventning om, at han også er Sønderjyske-spiller i foråret 2025. Hvis han fortsætter det, han har gang i, så forestiller jeg mig, at interesse vil være stødt stigende, og det forholder vi os gerne til.

Lirim Qamili skiftede til Sønderjyske i sommer, hvor han havde spillet kampe for Hvidovre IF. Derfor har han repræsenteret to klubber i denne sæson, hvorfor han skal lave et skifte til en liga, der følger kalenderåret for at måtte spille i foråret.

– Det er ikke en uvæsentlig faktor, da det begrænser markedet en smule. Der er måske færre, som har mulighed for at tage ham, men det kan omvendt gøre noget ved prisen, siger Casper Daather.

Foto: Alamy.

Lirim Qamilis flyvende efterår er samtidig et bevis på, at der findes guld i 1. division. Noget Silkeborg IF har excelleret i de seneste år, hvilket Sønderjyske og mange andre danske klubber også forsøger at mestre.

– Det her med at holde øje med spillere i den danske 1. division, som gør det godt og samle dem op, det vil vi meget gerne gøre. Det har Silkeborg været ekstremt gode til, og det narrativ vil vi også gerne dyrke, siger Casper Daather og tilføjer:

– Vi kan se på vores rekrutteringsmodel, at de samme fire-fem klubber også oftest kigger på den samme spiller som os i det henseende. Når vi snakker med agenter, bliver jeg bekræftet i, at vi er nogle klubber, som har en sammenlignelig strategi i forhold til rekruttering.

Derudover er Sønderjyske med efterårets 16 point, som placerer dem seks point over stregen, tilfredse med rigets tilstand.

– Vi synes, vi er et godt sted både på og udenfor banen. Vores efterår er godkendt, og vores klare ambition er at overleve det første år i vores retur til Superligaen. Der har vi bragt os selv i en fornuftig position, uden det skal blive en sovepude for os.

Sønderjyske indleder Superliga-foråret mod AGF den 16. februar.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

FCK-boss melder klar målsætning ud



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Farzam: En gave for FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Manchester United – Aston Villa

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest