Afslører: Superliga-klub på stopperjagt

I Sønderjyske er man i dialog med flere emner til sit midterforsvar.



Transfervinduet er i fuld flor, hvor spillere sælges på kryds og tværs.

Sportscheferne telefoner bimler og bamler i forhold til henvendelser på profiler, og så består arbejdet også i at optimere og fintune spillermaterialet frem mod forårssæsonen.

Det gælder også i Sønderjyske, hvor man særligt har øje på én bestemt position.

– Vi kigger på emner, der kan forstærke os og gardere os. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har en udfordring på antallet i vores midterforsvarer, så vi er i markedet efter en midtstopper, siger sportschef Casper Daather til Tipsbladet.

Sønderjyske-bossen har løbende dialog med emner og understreger, at man er ambitiøs i sin søgen efter den rette kandidat.

– Uanset om du er spiller, agent eller klubdirektør, tror jeg, at du altid vil kigge på noget en hylde eller to over det, som ens budgetter eller ambitioner passer til. Jeg kunne få mange spillere ind lige nu, men det er ikke sikkert, at det er det rette match. Det er ikke fordi, der mangler spillere eller klubber i markedet.

Derudover kan der også ske afgange i Sønderjyske, hvor Lirim Qamili med sine syv Superliga-fuldtræffere er det varmeste navn.

– Han er blevet et billede på os i efteråret, og vi er glade for ham, som han er for os. Jeg har en klar forventning om, at han også er Sønderjyske-spiller i foråret 2025. Hvis han fortsætter det, han har gang i, så forestiller jeg mig, at interesse vil være stødt stigende, og det forholder vi os gerne til.

Lirim Qamili skiftede til Sønderjyske i sommer, hvor han havde spillet kampe for Hvidovre IF. Derfor har han repræsenteret to klubber i denne sæson, hvorfor han skal lave et skifte til en liga, der følger kalenderåret for at måtte spille i foråret.

– Det er ikke en uvæsentlig faktor, da det begrænser markedet en smule. Der er måske færre, som har mulighed for at tage ham, men det kan omvendt gøre noget ved prisen, siger Casper Daather.

Foto: Alamy.

Lirim Qamilis flyvende efterår er samtidig et bevis på, at der findes guld i 1. division. Noget Silkeborg IF har excelleret i de seneste år, hvilket Sønderjyske og mange andre danske klubber også forsøger at mestre.

– Det her med at holde øje med spillere i den danske 1. division, som gør det godt og samle dem op, det vil vi meget gerne gøre. Det har Silkeborg været ekstremt gode til, og det narrativ vil vi også gerne dyrke, siger Casper Daather og tilføjer:

– Vi kan se på vores rekrutteringsmodel, at de samme fire-fem klubber også oftest kigger på den samme spiller som os i det henseende. Når vi snakker med agenter, bliver jeg bekræftet i, at vi er nogle klubber, som har en sammenlignelig strategi i forhold til rekruttering.

Derudover er Sønderjyske med efterårets 16 point, som placerer dem seks point over stregen, tilfredse med rigets tilstand.

– Vi synes, vi er et godt sted både på og udenfor banen. Vores efterår er godkendt, og vores klare ambition er at overleve det første år i vores retur til Superligaen. Der har vi bragt os selv i en fornuftig position, uden det skal blive en sovepude for os.

Sønderjyske indleder Superliga-foråret mod AGF den 16. februar.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Færøernes VM-drøm slukket

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Superliga-profil får trænerlicens

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

AGF straffet med stor bøde

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Landstræner uenig med Ronaldo

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Ståle Solbakken sender advarsel

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie