Afslører: Superliga-klub på stopperjagt

I Sønderjyske er man i dialog med flere emner til sit midterforsvar.



Transfervinduet er i fuld flor, hvor spillere sælges på kryds og tværs.

Sportscheferne telefoner bimler og bamler i forhold til henvendelser på profiler, og så består arbejdet også i at optimere og fintune spillermaterialet frem mod forårssæsonen.

Det gælder også i Sønderjyske, hvor man særligt har øje på én bestemt position.

– Vi kigger på emner, der kan forstærke os og gardere os. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har en udfordring på antallet i vores midterforsvarer, så vi er i markedet efter en midtstopper, siger sportschef Casper Daather til Tipsbladet.

Sønderjyske-bossen har løbende dialog med emner og understreger, at man er ambitiøs i sin søgen efter den rette kandidat.

– Uanset om du er spiller, agent eller klubdirektør, tror jeg, at du altid vil kigge på noget en hylde eller to over det, som ens budgetter eller ambitioner passer til. Jeg kunne få mange spillere ind lige nu, men det er ikke sikkert, at det er det rette match. Det er ikke fordi, der mangler spillere eller klubber i markedet.

Derudover kan der også ske afgange i Sønderjyske, hvor Lirim Qamili med sine syv Superliga-fuldtræffere er det varmeste navn.

– Han er blevet et billede på os i efteråret, og vi er glade for ham, som han er for os. Jeg har en klar forventning om, at han også er Sønderjyske-spiller i foråret 2025. Hvis han fortsætter det, han har gang i, så forestiller jeg mig, at interesse vil være stødt stigende, og det forholder vi os gerne til.

Lirim Qamili skiftede til Sønderjyske i sommer, hvor han havde spillet kampe for Hvidovre IF. Derfor har han repræsenteret to klubber i denne sæson, hvorfor han skal lave et skifte til en liga, der følger kalenderåret for at måtte spille i foråret.

– Det er ikke en uvæsentlig faktor, da det begrænser markedet en smule. Der er måske færre, som har mulighed for at tage ham, men det kan omvendt gøre noget ved prisen, siger Casper Daather.

Foto: Alamy.

Lirim Qamilis flyvende efterår er samtidig et bevis på, at der findes guld i 1. division. Noget Silkeborg IF har excelleret i de seneste år, hvilket Sønderjyske og mange andre danske klubber også forsøger at mestre.

– Det her med at holde øje med spillere i den danske 1. division, som gør det godt og samle dem op, det vil vi meget gerne gøre. Det har Silkeborg været ekstremt gode til, og det narrativ vil vi også gerne dyrke, siger Casper Daather og tilføjer:

– Vi kan se på vores rekrutteringsmodel, at de samme fire-fem klubber også oftest kigger på den samme spiller som os i det henseende. Når vi snakker med agenter, bliver jeg bekræftet i, at vi er nogle klubber, som har en sammenlignelig strategi i forhold til rekruttering.

Derudover er Sønderjyske med efterårets 16 point, som placerer dem seks point over stregen, tilfredse med rigets tilstand.

– Vi synes, vi er et godt sted både på og udenfor banen. Vores efterår er godkendt, og vores klare ambition er at overleve det første år i vores retur til Superligaen. Der har vi bragt os selv i en fornuftig position, uden det skal blive en sovepude for os.

Sønderjyske indleder Superliga-foråret mod AGF den 16. februar.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Bournemouth knækker Liverpool

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse