FC Nordsjælland har gennem de seneste seks-syv år sat sig på en rolle som en af Superligaens bedste til at sælge især unge spillere.
Og det er også indtil flere af de unge, der denne sommer er bud efter.
Adamo Nagalo og Mohamed Diomande kunne givetvis sælges for solide millionbeløb, men det er Ernest Nuamah, der er det helt store navn efter en flot gennembrudssæson.
Nuamah gjorde det så godt, at Superligaens trænere stemte ham ind som Forårets Profil i Tipsbladets traditionsrige kåring, og der er bud efter forwarden.
Tipsbladet kan afsløre, at der er solid interesse fra indtil flere klubber i Premier League i et køb af Ernest Nuamah.
Nuamahs hurtighed og evne til at sætte forsvarsspillere af vækker opsigt, og flere klubber har altså Nuamah som en af de muligheder, de arbejder på.
Klubber i Premier Leagues Top 10 er interesserede, og der er faldet mindst et bud på Nuamah, uden at der er noget, der er tæt på at falde på plads.
Der skal også være interesse fra to af Europas øvrige topligaer, hvoraf den ene er Frankrigs Ligue 1, hvor FC Nordsjællands rival FC København måske skal sælge Hákon Haraldsson til Lille.
PL styrer prisen
Næste spørgsmål er prisen, og her får interessen fra Premier League også meget at sige.

Da Kamaldeen Sulemana kom til franske Rennes for 135 millioner kroner i 2021, var prisen ikke mindst blevet skubbet i vejret af interesse fra Manchester United.
Hvis interessen fra England bliver til reelle bud, kan noget lignende gentage sig, og selv om Nuamah ikke har spillet førsteholdsfodbold i mere end 14 måneder, og dermed mindre end Sulemana, kan hans pris også ende oppe i lejet 125-150 millioner kroner.
Det kræver dog efter alt at dømme Premier League-bud, som Nuamah så enten nikker ja til, eller som lokker klubber på kontinentet til at byde med.
Lettere vej ind i England
Da Simon Adingra sidste år sagde ja til at rykke fra FC Nordsjælland til Brighton, var det lidt et særsyn, da han samtidig accepterede at blive udlejet til Union SG i Belgien.
Det kastede så en sæson af sig, hvor Adingra spillede 51 kampe og blev målt for både 15 mål og assists, og vejen er nu banet for et skifte til Brighton, der ejer Union og med stor succes har ladet indtil flere dygtige unge spillere vænne sig til en stærkere liga og få de nødvendige point til arbejdstilladelsen.
Skal Nuamah igennem det samme?
Måske, og det kan potentielt få den unge ghaneser til at vælge England fra på grund af den tvivl, der er forbundet til en straks-udleje.
Men vejen til England blev tidligere i denne måned væsentligt lettere for Ernest Nuamah, da de engelske fodboldmyndigheder indførte en særregel, der giver Premier League-klubber lov til at hente op til fire spillere per sæson, der ellers ikke lever op til kriterierne til en arbejdstilladelse efter Brexit.
Det kan blive Nuamahs smuthul og bane en vej til et engelsk skifte, som andre store, unge FCN-navne tidligere har valgt fra netop på grund af tvungen udleje og bøvlede arbejdstilladelser.
Nuamah er klar
Hovedpersonen selv fik i søndags landsholdsdebut med en indskiftning for Ghana mod Madagascar, der overraskende holdt 0-0 mod de ghanesiske stjernenavne.
Der er dermed bevilliget ekstra ferie, hvor resten af FCN-truppen begynder træningen i næste uge.

Ifølge Tipsbladets oplysninger peger det i retning af, at cheftræner Johannes Hoff Thorup ikke lægger planerne efter at have Nuamah til rådighed.
I det nordsjællandske er et af buddene på en afløser Ibrahim Osman, den 18-årige forward, der begyndte at komme ind mod slutningen af sæsonen og viste prøver på et stort talent.
Og trækker et skifte ud, kan Nuamah blot glide ind igen og spille med indtil et salg i slutningen af transfervinduet, eller tage en halvsæson til, hvis det rette tilbud ikke kommer.
I interviewet med Tipsbladet, da han var blevet Forårets Profil, erklærede FCN-stjernen sig klar til et skifte.
- Jeg taler med Kudus, Kamaldeen og andre. De er mine venner, og de har været en stor hjælp for mig. De har været i det her system før, og de forstår, hvordan tingene fungerer. Jeg har talt meget med dem om, hvordan jeg skal agere på banen, og hvordan jeg skal håndtere arbejdet uden for. Jeg talte med dem, før jeg kom hertil, og når jeg ser tilbage, kan jeg se, hvor meget det har hjulpet mig, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.
- Så ja, jeg mener, at jeg er klar til det næste skridt. Jeg har det gjort det, vi havde håbet på, og har hjulpet holdet meget. Så jeg føler mig klar, siger Ernest Nuamah.
- Jeg glæder mig virkelig til at se, hvad der sker. Jeg har det godt.
FC Nordsjælland skal spille Superliga-fodbold igen mandag 24. juli, hvor man får besøg af Viborg FF, det samme hold man lukkede sæsonen 2022/23 imod.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
José Mourinho klarmelder dansker
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER