Da FC Midtjylland mandag kort før midnat kunne præsentere Dani Silva som ny defensiv midtbanespiller, var det samtidig en af de sidste handler i Superligaen i denne omgang.
For transfervinduet lukkede til midnat mellem mandag og tirsdag, så indtil sommerferien kan Superliga-klubberne ikke hente spillere ind fra andre klubber.
Det forhindrer dog ikke udenlandske klubber i lande, hvor transfervinduerne stadig er åbne, i at hente spillere i Danmark, og det har en udenlandsk klub forsøgt i FC Midtjylland.
Her har de danske mestre et stort udvalg af habile backs, der naturligvis ikke alle kan spille, og det har udenlandske klubber øje for.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den norske topklub Molde efter to skuffende femtepladser i træk i Eliteserien kastet blikket mod FC Midtjylland i håbet om øjeblikkelig forbedring, og det er venstre backen Christian Sørensen, Molde ifølge Tipsbladets kilder har haft kig på.
Molde har solgt 21-årige Mathias Løvik til Parma i januar for knap 50 millioner kroner, og dermed står nordmændene med en åben plads på venstre back.
Derfor har Molde undersøgt muligheden for at leje Christian Sørensen af FC Midtjylland minimum indtil sommer.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger har Christian Sørensen valgt at takke nej til muligheden for skifte til Molde i håbet om at spille sig på holdet i FC Midtjylland.
Det kunne se ud til bedømt på de første to FCM-kampe i 2025 mod Ludogorets og Fenerbahce, at cheftræner Thomas Thomasberg vil spille med Paulinho som førstevalg på venstre back og unge Victor Bak som gardering.
På højre back i FC Midtjylland er Kevin Mbabu tilsyneladende førstevalg ligesom i efteråret med Adam Gabriel som gardering, mens Joel Andersson også kan spille der såvel som på den defensive midtbane, hvor Dani Silva altså nu skal spille, så snart han er i omdrejninger.
Joel Andersson har også flere gange spillet venstre back og gjort det habilt på den position, så som situationen er lige nu, kan udsigterne til spilletid for Sørensen være lange i FCM, selv om det ikke er mere end et halvt år siden, han skiftede i en prominent transfer fra FC København.
FC Midtjylland skal registrere truppen til Europa League-kampene mod Real Sociedad på fredag, hvor midtjyderne har mulighed for at registrere tre nye navne ved at tage tre mand fra den første trup fra september af.
Molde solgte Mathias Løvik for en måned siden og har en række emne i kikkerten til pladsen som venstre back ud over Christian Sørensen.
Nordmændene skal ligesom FCM registrere deres trup til Europa, hvor Molde møder Shamrock Rovers i Conference League. Derfor giver det mening, hvis der kommer afklaring for Molde på venstre back-positionen snarest.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Bournemouth knækker Liverpool
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
MEDIE
Chokskifte?
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT