Da FC Midtjylland mandag kort før midnat kunne præsentere Dani Silva som ny defensiv midtbanespiller, var det samtidig en af de sidste handler i Superligaen i denne omgang.
For transfervinduet lukkede til midnat mellem mandag og tirsdag, så indtil sommerferien kan Superliga-klubberne ikke hente spillere ind fra andre klubber.
Det forhindrer dog ikke udenlandske klubber i lande, hvor transfervinduerne stadig er åbne, i at hente spillere i Danmark, og det har en udenlandsk klub forsøgt i FC Midtjylland.
Her har de danske mestre et stort udvalg af habile backs, der naturligvis ikke alle kan spille, og det har udenlandske klubber øje for.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den norske topklub Molde efter to skuffende femtepladser i træk i Eliteserien kastet blikket mod FC Midtjylland i håbet om øjeblikkelig forbedring, og det er venstre backen Christian Sørensen, Molde ifølge Tipsbladets kilder har haft kig på.
Molde har solgt 21-årige Mathias Løvik til Parma i januar for knap 50 millioner kroner, og dermed står nordmændene med en åben plads på venstre back.
Derfor har Molde undersøgt muligheden for at leje Christian Sørensen af FC Midtjylland minimum indtil sommer.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger har Christian Sørensen valgt at takke nej til muligheden for skifte til Molde i håbet om at spille sig på holdet i FC Midtjylland.
Det kunne se ud til bedømt på de første to FCM-kampe i 2025 mod Ludogorets og Fenerbahce, at cheftræner Thomas Thomasberg vil spille med Paulinho som førstevalg på venstre back og unge Victor Bak som gardering.
På højre back i FC Midtjylland er Kevin Mbabu tilsyneladende førstevalg ligesom i efteråret med Adam Gabriel som gardering, mens Joel Andersson også kan spille der såvel som på den defensive midtbane, hvor Dani Silva altså nu skal spille, så snart han er i omdrejninger.
Joel Andersson har også flere gange spillet venstre back og gjort det habilt på den position, så som situationen er lige nu, kan udsigterne til spilletid for Sørensen være lange i FCM, selv om det ikke er mere end et halvt år siden, han skiftede i en prominent transfer fra FC København.
FC Midtjylland skal registrere truppen til Europa League-kampene mod Real Sociedad på fredag, hvor midtjyderne har mulighed for at registrere tre nye navne ved at tage tre mand fra den første trup fra september af.
Molde solgte Mathias Løvik for en måned siden og har en række emne i kikkerten til pladsen som venstre back ud over Christian Sørensen.
Nordmændene skal ligesom FCM registrere deres trup til Europa, hvor Molde møder Shamrock Rovers i Conference League. Derfor giver det mening, hvis der kommer afklaring for Molde på venstre back-positionen snarest.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE