Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub

Der har været bud efter FC Midtjyllands Christian Sørensen på trods af, at det danske transfervindue er lukket.



Da FC Midtjylland mandag kort før midnat kunne præsentere Dani Silva som ny defensiv midtbanespiller, var det samtidig en af de sidste handler i Superligaen i denne omgang.

For transfervinduet lukkede til midnat mellem mandag og tirsdag, så indtil sommerferien kan Superliga-klubberne ikke hente spillere ind fra andre klubber.

Det forhindrer dog ikke udenlandske klubber i lande, hvor transfervinduerne stadig er åbne, i at hente spillere i Danmark, og det har en udenlandsk klub forsøgt i FC Midtjylland.

Her har de danske mestre et stort udvalg af habile backs, der naturligvis ikke alle kan spille, og det har udenlandske klubber øje for.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den norske topklub Molde efter to skuffende femtepladser i træk i Eliteserien kastet blikket mod FC Midtjylland i håbet om øjeblikkelig forbedring, og det er venstre backen Christian Sørensen, Molde ifølge Tipsbladets kilder har haft kig på.

Molde har solgt 21-årige Mathias Løvik til Parma i januar for knap 50 millioner kroner, og dermed står nordmændene med en åben plads på venstre back.

Derfor har Molde undersøgt muligheden for at leje Christian Sørensen af FC Midtjylland minimum indtil sommer.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger har Christian Sørensen valgt at takke nej til muligheden for skifte til Molde i håbet om at spille sig på holdet i FC Midtjylland.

Det kunne se ud til bedømt på de første to FCM-kampe i 2025 mod Ludogorets og Fenerbahce, at cheftræner Thomas Thomasberg vil spille med Paulinho som førstevalg på venstre back og unge Victor Bak som gardering.

På højre back i FC Midtjylland er Kevin Mbabu tilsyneladende førstevalg ligesom i efteråret med Adam Gabriel som gardering, mens Joel Andersson også kan spille der såvel som på den defensive midtbane, hvor Dani Silva altså nu skal spille, så snart han er i omdrejninger.

Joel Andersson har også flere gange spillet venstre back og gjort det habilt på den position, så som situationen er lige nu, kan udsigterne til spilletid for Sørensen være lange i FCM, selv om det ikke er mere end et halvt år siden, han skiftede i en prominent transfer fra FC København.

FC Midtjylland skal registrere truppen til Europa League-kampene mod Real Sociedad på fredag, hvor midtjyderne har mulighed for at registrere tre nye navne ved at tage tre mand fra den første trup fra september af.

Molde solgte Mathias Løvik for en måned siden og har en række emne i kikkerten til pladsen som venstre back ud over Christian Sørensen.

Nordmændene skal ligesom FCM registrere deres trup til Europa, hvor Molde møder Shamrock Rovers i Conference League. Derfor giver det mening, hvis der kommer afklaring for Molde på venstre back-positionen snarest.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Deler godt Brøndby-nyt

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Ekspert med dyster FCK-dom

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

‘Tæt på et rædselskabinet’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen