Da FC Midtjylland mandag kort før midnat kunne præsentere Dani Silva som ny defensiv midtbanespiller, var det samtidig en af de sidste handler i Superligaen i denne omgang.
For transfervinduet lukkede til midnat mellem mandag og tirsdag, så indtil sommerferien kan Superliga-klubberne ikke hente spillere ind fra andre klubber.
Det forhindrer dog ikke udenlandske klubber i lande, hvor transfervinduerne stadig er åbne, i at hente spillere i Danmark, og det har en udenlandsk klub forsøgt i FC Midtjylland.
Her har de danske mestre et stort udvalg af habile backs, der naturligvis ikke alle kan spille, og det har udenlandske klubber øje for.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den norske topklub Molde efter to skuffende femtepladser i træk i Eliteserien kastet blikket mod FC Midtjylland i håbet om øjeblikkelig forbedring, og det er venstre backen Christian Sørensen, Molde ifølge Tipsbladets kilder har haft kig på.
Molde har solgt 21-årige Mathias Løvik til Parma i januar for knap 50 millioner kroner, og dermed står nordmændene med en åben plads på venstre back.
Derfor har Molde undersøgt muligheden for at leje Christian Sørensen af FC Midtjylland minimum indtil sommer.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger har Christian Sørensen valgt at takke nej til muligheden for skifte til Molde i håbet om at spille sig på holdet i FC Midtjylland.
Det kunne se ud til bedømt på de første to FCM-kampe i 2025 mod Ludogorets og Fenerbahce, at cheftræner Thomas Thomasberg vil spille med Paulinho som førstevalg på venstre back og unge Victor Bak som gardering.
På højre back i FC Midtjylland er Kevin Mbabu tilsyneladende førstevalg ligesom i efteråret med Adam Gabriel som gardering, mens Joel Andersson også kan spille der såvel som på den defensive midtbane, hvor Dani Silva altså nu skal spille, så snart han er i omdrejninger.
Joel Andersson har også flere gange spillet venstre back og gjort det habilt på den position, så som situationen er lige nu, kan udsigterne til spilletid for Sørensen være lange i FCM, selv om det ikke er mere end et halvt år siden, han skiftede i en prominent transfer fra FC København.
FC Midtjylland skal registrere truppen til Europa League-kampene mod Real Sociedad på fredag, hvor midtjyderne har mulighed for at registrere tre nye navne ved at tage tre mand fra den første trup fra september af.
Molde solgte Mathias Løvik for en måned siden og har en række emne i kikkerten til pladsen som venstre back ud over Christian Sørensen.
Nordmændene skal ligesom FCM registrere deres trup til Europa, hvor Molde møder Shamrock Rovers i Conference League. Derfor giver det mening, hvis der kommer afklaring for Molde på venstre back-positionen snarest.
LIVE
TransferLIVE: Siger nej til AGF
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
Her kan du se FC København mod Napoli
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS