– Jeg synes, at det udspil, der kom, ligner en afvisning, og det er jo sådan, det er. Det har jeg selvfølgelig takket nej tak. Så er der sådan set ikke mere at snakke omkring det. Det er også sådan, spillet er engang imellem.
Sådan lød det fra Silkeborgs målmandsprofil Nicolai Larsen for en uges tid siden til Viaplay, efter det kom frem, at han havde afvist et forslag til en ny kontrakt i Silkeborg.
Den nuværende står til at udløbe efter sæsonen.
Nu kan Tipsbladet og podcasten Transferguru så løfte sløret for detaljer i det kontraktudspil, som Silkeborg er kommet med til den aldrende målmand, og som har fået så meget opmærksomhed.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der da også tale om en verden til forskel i forhold til den nuværende kontrakt.

Falder hvert år
Således er Nicolai Larsen, 34 år, blevet tilbudt en forlængelse på en månedsløn i niveauet 65.000 kroner, og det står i stærk kontrast til de 110.000 kroner, han tjener i øjeblikket.
Altså, så godt som en halvering af lønnen i det første år.
Derfra bliver det værre endnu økonomisk set.
Ifølge Tipsbladets kilder er Nicolai Larsen blevet tilbudt en kontraktforlængelse på op mod tre år – han ville sådan set selv kunne bestemme, om den skulle være på et, to eller tre år – men for hvert år ville den falde med 10.000 kroner om måneden.
Det vil altså sige, at han i det andet år af forlængelsen ville få 55.000 kroner om måneden og i det tredje 45.000 kroner.
I så fald vil det være som reservekeeper for anføreren med de 185 kampe i Silkeborgs bur.
– Jeg er sur og skuffet
For samtidig med, at Nicolai Larsen har fået en yderst forringet kontrakt tilbudt i forhold til den nuværende aftale, mener han, at han også har fået besked på, at han efter denne sæson vil ryge på bænken, da det er stortalentet Aske Andresens tur til at stå for Superliga-holdet.
– Det er selvfølgelig hårdt at få den besked, og jeg er sur og skuffet. Man kan sige, at der er åben konkurrence, men det er der ikke i realiteten. Realiteten er, at jeg ikke skal spille fra sommerferien – uanset hvordan det kommer til at gå. Det er det, der nager mig allermest, har Nicolai Larsen sagt til Midtjyllands Avis.
Dermed er der masser af drama i Silkeborg, allerede inden forårssæsonen er skudt i gang.
Utilfredshed over manglende træningslejr
En forårssæson, som klubben lader op til uden at tage på træningslejr under varmere himmelstrøg. Som den eneste klub i Superligaen i øvrigt.
Også den del har ifølge Tipsbladets oplysninger givet utilfredshed i truppen.
Alt imens er klubbens to stærkeste angribere, topscorerne Tonni Adamsen og Callum McCowatt, meget ønsket i større klubber som Brøndby og Minnesota United FC, og det er noget, som har begejstret spillerne, der for begges vedkommende ikke har spillet på så højt et plan i så store klubber før, men begge henvendelserne er blevet afvist. I hvert fald indtil videre.
Silkeborg kæmper mod nedrykning, og her skal Tonni Adamsen og Callum McCowatt være med til at holde klubben oppe i Superligaen.
Sådan er beskeden i hvert fald med lidt over to uger til transfervinduets lukning.
Du kan lytte til hele afsnittet af Transferguru lige her.

LIVE
Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
EKSKLUSIVT