Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

FC København og sportsdirektør Sune Smith-Nielsen er efter 10 intense forhandlingsdage nået i mål med købet af Dominik Kotarski - en keeper fra øverste niveau. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København laver igen et scoop og får sin længe ventede førstekeeper. Og det bliver symptomatisk for sommerens transfervindue fra The Double-mestrene fra øverste hylde.

Tipsbladet kan afsløre, at FC København sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, nemlig er lykkedes at nå til enighed med Dominik Kotarskis klub PAOK søndag aften om grundprisen for målmanden, så det kun er yderdetaljerne, der mangler i handlen. Det gælder detaljer om bonusserne og videresalg. 

Sune Smith-Nielsen må have solgt idéen godt, for det er ifølge Tipsbladets oplysninger den kroatiske stjernekeeper, som er blevet så godt overbevist om projektet i København, at han har presset sin græske klub til at gå med til handlen. 

Efter 10 intense forhandlingsdage. Første gang, at historien om Dominik Kotarski så dagens lys, var, da det kroatiske medie Germanijak søndag morgen kunne fortælle om forhandlingerne.

Den kroatiske landsholdsmålmand har en værdi af hele ni millioner euro, knap 70 millioner kroner, på Transfermarkt, og er blevet sat i forbindelse med kæmpe klubber som de tyrkiske giganter fra Galatasaray, men han er blevet forhandlet ned til en pris på blot fem millioner euro, 37,5 millioner kroner. 

Samtidig skal FC København betale bonusser for en million euro, 7,5 millioner kroner, og den 25-årige målmand, som trods den høje hylde stadig er ung, får en femårig aftale i Parken. 

Nu skal parterne blot forhandle detaljerne i bonuspakken til ende – det kan være betalingsmodellen – samt videresalg på plads for Dominik Kotarski, og det forventer parterne at få i mål. 

Ifølge Tipsbladets kilder vil den store handel, når de sidste knaster er ryddet af vejen, blive offentliggjort senere i næste uge.

Når det sker, slutter en lang og intensiv jagt for FC København, der har været i marken efter en klar førstekeeper, efter at det stod klart, at Diant Ramaj ikke ville blive.

FC København har været forbi navne som Michael Zetterer og Mat Ryan, men i sidste ende vendte Sune Smith-Nielsen ifølge Tipsbladets oplysninger tommelfingeren nedad for dem og gik efter en målmand på allerøverste niveau og i en alder, hvor der stadig er stort salgspotentiale. 

Ham får han i stjernemålmanden Dominik Kotarski.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tyskland – Curacao

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM