Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Philip Billing bliver i nat FC Midtjylland-spiller, når han skal til lægetjek i den danske storklub. Det kan Tipsbladet afsløre.



Nej til FC København, ja til FC Midtjylland.

De danske vicemestre ser ud til at vinde en gigantisk sejr over ærkerivalerne fra hovedstaden på transfermarkedet. 

Selveste Philip Billing kommer til heden. 

Tipsbladet kan afsløre, at danskeren søndag nat vil gennemgå et lægetjek, så man hurtigt kan få lukket aftalen, der sikrer ham i underkanten af to millioner euro, 15 millioner kroner, i løn om året på en femårig kontrakt – til sommer 2030. 

Dermed vil FC Københavns Mohamed Elyounoussi stadig være lønførende i Superligaen, men FC Midtjylland viser, at man også er klar til at betale kassen for de største stjerner.

Besøgte FC Midtjylland og Dream99
Alle parter ønsker ifølge Tipsbladets oplysninger at få handlen i hus hurtigst muligt, og derfor er det denne plan, der er lagt og vil eksekveres. 

Samtidig kan Tipsbladet løfte sløret for andre, nye detaljer, som har overbevist Philip Billing til at tage dette skridt. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var han for en uges tid siden på besøg i klubben, hvor han besøgte MCH Arena og det nye og topmoderne træningsanlæg Dream99, og især træningsfaciliteterne har imponeret ham. 

Siden har klubberne forhandlet intenst, og ifølge Tipsbladets kilder er handlen landet på fem millioner euro, 37,5 millioner kroner, i grundbetaling samt bonusser, der gør, at Philip Billing bliver den dyreste spiller i FC Midtjyllands historie. 

En Premier League-spiller. En landsholdsspiller. En spiller til en værdi af 10 millioner euro, 75 millioner kroner, på Transfermarkt. I en alder af kun 29 år. Med flere end 150 kampe fra den bedste engelske række. 

Den næsten uvirkelige transfer blev tidligere søndag afsløret af Sky Sports-journalisten Marc McAdam, der fortalte om enighed med Bournemouth om transferen. 

Efter tilblivelsen af den historie har transferjournalisten Luca Bendoni kunnet fortælle, at Philip Billing søndag lander i Danmark. 

Og nu går der altså ikke længe, før en ny kæmpe stjerne ser dagens lys som Superliga-spiller – FC Midtjyllands Philip Billing.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Brøndby melder duo færdig og teaser

Raser over VM-tiltag

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Saudi-Arabien – Uruguay

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Holland – Japan

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland