Afsløring: Sønderjyske får FCK-emnet Hamza Akman

Hamza Akman er tidligere sat i forbindelse med FC København, men det bliver Sønderjyske, som henter ham, kan Tipsbladet afsløre.



Sønderjyske forstærker sig med Hamza Akman.

Tipsbladet kan afsløre, at den tyrkiske midtbanespiller torsdag vil skrive under på en treårig aftale i Superliga-klubben, når han har bestået sit lægetjek.

Hamza Akman er onsdag blevet spottet i lufthavnen i Istanbul med sin far, Ayhan Akman, der er fodbolddirektør i Galatasaray, og deres rådgiver, Evren Sahin.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes det, at de nu sidder i et fly på vej til København, hvor de vil overnatte, inden de torsdag tager til Sønderjylland for at færdiggøre transferen. 

Skiftet falder på plads, efter at der de seneste dage er blevet meldt om en handel, og Bold kunne onsdag skrive, at der var forhandlinger mellem parterne.

PHOTO-2024-07-31-14-49-08

Hamza Akman blev i sidste sæson også sat i forbindelse med FC København, der synede den nu tidligere Galatsaray-spiller i egne kampe, da de to klubber var i Youth League-gruppespillet sammen.

Her var Hamza Akman en fremtrædende figur på Galatasarays mandskab.

Kontrakten med den tyrkiske storklub, hvor hans far altså har en meget stor stilling, udløb imidlertid denne sommer, og nu får han mulighed for at vise sig frem på den helt store scene i Danmark.

Den 19-årige centrale midtbanespiller scorede 14 mål og lavede 18 oplæg i 66 kampe i den tyrkiske U19-liga, og i Youth League blev det til fire mål og to assister i otte kampe.

Han har også spillet tre kampe for Galatasarays førstehold, og også her viste han målfarligheden med et enkelt mål og et oplæg.

Om under et døgn er han Superliga-spiller.





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner