I vinter var det forbi.
Max Fenger pakkede efter syv år sine ting og forlod OB til fordel for svenske IFK Göteborg.
Efter de mange år på fine Fyn var angriberen klar til at prøve sig af under andre himmelstrøg, men selvom der var interesse fra klubber i den danske Superliga, så var det ikke sød musik i ørerne for Max Fenger.
– Der var noget interesse, ja, men jeg havde en ambition om at komme ud af Danmark, samtidig med at der også var interesse fra andre lande. Men den pakke, der var i Göteborg, passede mig bedst. Den danske interesse blev ikke for alvor konkret, da jeg havde en ambition om at prøve noget andet, fortæller Max Fenger i et interview til Tipsbladet.
De seneste år har flere spillere fra den danske 1. division forladt ligaen til fordel for Allsvenskan eller Eliteserien, hvorefter de har nydt stor succes, og det har også været med til at inspirere den tidligere OB-profil.
– Jeg synes, at man har set mange danskere, der enten er taget til Norge eller Sverige. Derfra kan det gå meget stærkt. Når de så har gjort det godt, har de også gjort det godt. Det var en af de ting, der gjorde, at jeg synes, det var tiltalende at komme til Sverige. Jeg kendte ligaen, og Göteborg er en kæmpe klub, så der var meget, der talte for det.
Artiklen fortsætter under billedet…..

Bomber løs i Sverige
Yousef Salech og Wessam Abou Ali er to af dem, der nød stor succes foran kassen, efter de drog en tur over Øresund, og nu er Max Fenger i gang med at gentage deres bedrifter med sine otte scoringer i sine første 11 kampe for Göteborg.
– Som angriber, når man kommer ind på et nyt hold, er den nemmeste måde at bidrage på ved at lave mål. I min første start for holdet laver jeg to mål i kampen mod Djurgården, hvilket var en perfekt måde at gøre det på. Sidenhen er det heldigvis fortsat med målscoringen.
– Det er sjovt for tiden, jeg nyder det virkelig, det er fedt at spille fodbold, når det går så godt som nu. Det har været en god start på sæsonen, men det handler også om at holde skruen i vandet, fordi de seneste kampe ikke har været så gode som dem, vi kom fra land med, fortæller angriberen begejstret.
IFK Göteborg har fået en udmærket sæsonstart, efter klubben, der er noteret for 18 svenske mesterskaber, i de seneste sæsoner har kæmpet en brav kamp for at overleve.
– En kombination af flere ting har gjort, at jeg er kommet i god form, men jeg spiller også med gode holdkammerater. Når vi spiller godt i vores spillestil, så kan vi slå alle i Sverige, understreger Max Fenger.
Hos den svenske klub har Max Fenger rig mulighed for at tale sit modersmål, da han har intet mindre end fem danske holdkammerater i truppen. IFK Göteborg spiller deres næste kamp mandag, når de hjemme tager imod Djurgården, der torsdag røg ud af Conference League til Chelsea.
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
FC København-boss i smuttur
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
